مچ اندازی اروپا با امریكا روی میز برجام

بی بدیل پرداز: بازخورد تصمیمات برای ادامه همكاری اروپایی ها با ایران كه در اخبار امروز اقتصادی بروز یافت از آن حكایت می كند كه اولا به حالت اوج تحریم ها بازنمی گردیم و دوما شركت های اروپایی راه های جایگزین برای مبادلات تجاری با ایران را روی میز گذاشته اند.
مچ اندازی اروپا با امریكا روی میز برجام
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، بیانیه ی روز گذشته ی كمیسیون اروپا برای مبارزه با تحریم های آمریكا ضد ایران حاوی نكته ی مهمی بود و آن این كه شركت های اروپایی در تجارت با ایران محافظت می شوند. در ایام گذشته هم اغلب سران كشورهای جهان از توافق هسته یی سال ۲۰۱۵ بین ایران و شش قدرت جهانی حمایت و خروج ترامپ از برجام را نكوهش كردند. از جانب دیگر مسیر تحریم های اتفاق افتاده در دولت های نهم و دهم از شورای امنیت سازمان ملل عبور می كرد كه هم اكنون چنین وضعیتی وجود ندارد.
خودروسازان فرانسوی در ایران می مانند
امروز اعلام گردید شركت های خودروساز فرانسوی پژو، رنو و سیتروئن در ایران می مانند. حتی مقرر است رنو با همكاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و هلدینگ ناصح، به تولید مستقل محصولات خود در ایران بپردازد كه امور مربوط به اجرایی شدن این قرارداد در سایت بن رو در ساوه در جریان است. هم چنین ادامه ی حضور هیوندایی، خودروساز شاخص كره ای در ایران قطعی به نظر می رسد.

راه های دور زدن تحریم ها
میگل آریاس كانته، كمیسر اروپایی انرژی و آب و هوا، طی دو روز با پنج وزیر ایرانی همچون وزیر نفت و وزیر امور خارجه دیدار خواهد نمود. بروكسل می خواهد رعایت تحریم های دولت آمریكا را برای شركت های اروپایی ممنوع كند و از دولت های این منطقه خواسته است برای اجتناب از جریمه شدن توسط آمریكا، به بانك مركزی ایران مستقیما پول انتقال دهند. با این وجود خروج آمریكا از برجام، نگرانی هایی را در بعضی شركت ها همچون توتال بوجود آورده است. گروه انرژی فرانسوی توتال با وجود هزینه ۹۰ میلیون دلاری در فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی، اعلام نموده اگر نتواند از آمریكا معافیت بگیرد ناچار است از این پروژه خارج شود.

همكاری با ایران در كفه ترازو
در این مرحله به نظر نمی رسد تاثیر و واكنش خاصی در قراردادهایمان داشته باشیم. مگر آنكه تاثیر دستورات مستقیم آمریكا در بخشی از تعهدات بین المللی ما عموما در ارتباط با كشورهای اروپایی بازتاب خویش را در قراردادها نشان دهد و یا اینكه تعدادی از شركت های بین المللی به شكل محافظه كارانه بخواهند پس از گذشت ۹۰ یا ۱۸۰ روز كه آمریكا برای بازگشت تحریم ها تعیین كرده است بخواهند موضع آمریكا را در ارتباط با كشور خودشان از منظر سیاسی و اقتصادی تایید كنند و پس از آن از هر گونه همكاری با ایران خوداری كنند.

بازگشت تعادل به بازار مسكن
نخستین نتیجه ی خروج آمریكا از برجام در تعیین تكلیف و ترغیب متقاضیان واقعی برای خرید آپارتمان متناسب با توان ظهور یافت كه با كاهش نرخ سود تسهیلات مسكن یكم از ۹.۵ به ۸ درصد همراه شد. به دنبال این اتفاق، بازارهای سكه و ارز كه ظاهرا به حد نهایی ظرفیت خود رسیده اند شاهد ریزش تقاضا و متعاقبا كاهش نسبی قیمت بودند. ازاین رو بخش عمده ای از مشتریان این بازارها زودتر از موعد پیش بینی شده به سمت بازار مسكن روانه شدند. مشاهدات میدانی از دفاتر املاك شهر تهران از آن حكایت می كند در اردیبهشت ماه دو گروه "سرمایه گذار" و "متقاضی واقعی" هم اكنون نقش مساوی در بازار مسكن بعنوان عوامل رونق بخش ایفا می كنند. جدیدترین وضعیت بازار مسكن به علاوه قیمت ها را در این لینك بخوانید.

تثبیت موقعیت ایران در پارس جنوبی
ایران طی پنج سال قبل گام جدی خویش را برای برداشت از میدان گازی پارس جنوبی كه نه تنها به علت بزرگ ترین میدان گازی جهان بلكه به علت مشترك بودن با قطر از اهمیت زیادی برخوردار می باشد برداشت و توانست در این زمینه با قطر برابر شود و حتی گاهی از این كشور پیشی بگیرد. تعداد چاه در حال بهره برداری از میدان مشترك پارس جنوبی در مردادماه ۱۳۹۲ در ایران ۱۱۰ و در قطر ۴۰۱ حلقه بوده است. این میزان در اسفندماه سال ۱۳۹۶ در ایران به ۲۵۲ رسید و در قطر همان ۴۰۱ حلقه چاه ماند. هم چنین برداشت تجمعی گاز غنی از میدان پارس جنوبی در مردادماه سال ۱۳۹۲ در ایران ۵۹۶ میلیارد مترمكعب و در قطر ۱۵۶۰ میلیارد مترمكعب بوده كه این میزان در اسفندماه سال ۱۳۹۶ در ایران به ۱۲۳۲ و در قطر به ۲۲۸۰ میلیارد مترمكعب رسید.

مسافران جام جهانی فقط ۵۰۰ یورو می گیرند
این روزها كه عرضه دلار و یورو در صرافی ها متوقف شده، تماشاگران جام جهانی هم به دردسر افتاده اند. خرید یورو و دلار آن هم به تعداد محدود فقط با استفاده از بانك ها یا سامانه یكپارچه ارزی (نیما) میسر است. در این شرایط به فاصله كمتر از یك ماه مانده تا شروع جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، مسافران عازم برای تماشای مسابقات فوتبال، می توانند هر كدام فقط تا ۵۰۰ یورو از بانك ها ارز مسافرتی تهیه كنند. ازاین رو مسافر باید به بازار آزاد و صرافی هایی كه به طریقی ارز می فروشند رجوع و مازاد مورد نیاز خویش را تهیه كنند.

جهان با پیام رسان های غیربومی چگونه برخورد می كند؟
فیلترینگ تلگرام، واكنش ها و مقاومت ۴۰ میلیون كاربر ایرانی را به دنبال داشته و گفته می گردد استفاده از فیلترشكن روند صعودی به خود می گیرد؛ موضوعی كه وزیر ارتباطات، آن را چالشی امنیتی با عنایت به گسترش بدافزارها می داند. یكی از سوالات مردم این است كه در سایر كشورهای دنیا با پیام رسان های داخلی چگونه برخورد می كنند؟ گزارشی كه ایسنا در این خصوص تهیه كرده نشان داده است در فرانسه، روسیه، چین، ویتنام، كره جنوبی، انگلیس، ژاپن، اندونزی، آلمان، امارات، استرالیا، برزیل و حتی آمریكا قوانین سختگیرانه ای برای سایت ها و اپلیكیشن های خارجی وضع می گردد. به صورت مثال محدودیت های فضای مجازی در آمریكا با دنیا غیر قابل مقایسه است. آمریكا از چهار مولفه جرم انگاری در قانون فضای مجازی تبعیت می كند كه این نوع قانونگذاری در هیچ كجای دنیا شبیه ندارد و برخلاف سبك معمول در دنیا در مورد شبكه های اجتماعی به جزئیات و خرده موضوعات فضای مجازی هم ورود می كند.

اتباع بیگانه سر كارند؛ ایرانیان دور میدان جمع می شوند!
سری هم به حوزه ی اشتغال بزنیم. بامداد ها در بعضی میادین اصلی شهر كارگران ساختمانی جمع شده و اكثرا ایرانی هستند ولی اثری از اتباع خارجی نیست چون همه با قیمت پایین سركارند. اغلب آنها در ساختمان سازی فعالیت می كنند؛ ساختمان هایی كه از سفت كاری تا كاشی كاری آن به یك نفر سپرده می گردد و سبب شده به ادعای یك كارشناس حوزه كار، عمر مفید این ساختمان ها به بیش از ۵ یا ۱۰ سال نرسد و ما مدام در حال فرسوده سازی هستیم. حمید نجف ـ كارشناس حوزه كار ـ دلیل عدم ساماندهی اتباع بیگانه در كشور را جدی نبودن و ناهماهنگی میان دستگاه های مسئول در این زمینه می داند.
زمان: 13:55:32
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4479
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل