به كسب و كارهای اینترنتی دارای نماد اعتماد هم ۱۰۰ درصد اعتماد نكنید

به گزارش بی بدیل پرداز رئیس مركز توسعه تجارت الكترونیك از رتبه بندی نماد اعتماد كسب و كارهای اینترنتی در آینده نزدیك اطلاع داد و اظهار داشت كه داشتن نماد الكترونیك به مفهوم اعتماد صد در صد به سایت ها نیست و مشتریان باید احتیاط های لازم را در نظر بگیرند.
به كسب و كارهای اینترنتی دارای نماد اعتماد هم ۱۰۰ درصد اعتماد نكنید
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، امروز (سه شنبه) پنجاه و چهارمین جلسه كمیته نظارت بر كسب و كارهای اینترنتی با مبحث عرضه سامانه پایشگر هوشمند برای نظارت سیستمی بر كسب و كار های اینترنتی در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برگزار گردید.
علی رهبری با اشاره به اینكه اعتماد به كسب و كارهای اینترنتی یك مبحث درجه بندی شده است، اظهار داشت: اینطور نیست كه اگر سایتی نماد اعتماد الكترونیك داشت، باید صد درصد به آن اعتماد كرد، بلكه مشتریان باید احتیاط های لازم را در نظر بگیرند.
وی اضافه كرد: به جهت اینكه مبحث اعتماد را از حالت مطلق خارج نماییم، مساله رتبه بندی كسب و كارهای الكترونیكی را مطرح كردیم و بزودی به آنها رتبه اعتماد می دهیم.
رئیس مركز توسعه تجارت الكترونیك در ادامه از جمع آوری اطلاعات مورد نظر برای رتبه بندی كسب وكارهای اینترنتی اطلاع داد و اظهار داشت: تا آخر شهریور ماه و یا اوایل مهر، نتایج رتبه بندی كسب و كارهای اینترنتی را اعلام می نماییم.
به گفته وی، رتبه بندی كسب وكارهای اینترنتی بر مبنای شكایت های مشتریان، سوابق كسب و كارها، توان مدیریتی و موارد مشابه انجام می شود تا كاربران و مصرف كنندگان بدانند هر سایت تا چه اندازه قابل اعتماد است.
رهبری همینطور اظهار نمود: تا قبل از این، نظارت ها بر فعالیت كسب و كارهای اینترنتی به صورت سنتی و انسان محور انجام می شد، اما با اقدامات انجام گرفته در ماه های گذشته، طرح پایشگر هوشمند به اجرا درآمد.

۳۸۰ هزار كسب وكار اینترنتی بدون نماد اعتماد الكترونیكی فعالیت می كنند
وی اضافه كرد: در این طرح، بیشتر از ۳۵۰۰ كسب و كار در فضای مجازی كه قبل از این نماد اعتماد دریافت كرده بودند مورد بازرسی و پایش قرار گرفتند و حدود ۱۸۰ وب سایت شناسایی شدند كه لوگوی نماد اعتماد را جعل كرده و آنرا در سایت خود قرار داده بودند.
رهبری با اشاره به اینكه این پایشگر هوشمند با سه نوع سناریوی پایش، كسب و كارهای اینترنتی را در حوزه پایش فروش كالاهای ممنوعه، پایش اصالت نماد الكترونیك و پایش استفاده از درگاه های پرداخت مورد نظارت و بازرسی قرار داده، خاطرنشان كرد: نتایج به دست آمده حاكی از آن بود كه از میان این سایت ها، حدود ۷۰ وب سایت كالاهای ممنوعه از قبیل رمزارز، سكه طلا، مشروبات الكلی و اسلحه عرضه می كردند.
رئیس مركز توسعه تجارت الكترونیك همینطور از شناسایی ۳۳۰ سایت اطلاع داد كه علیرغم ابطال یا تعلیق و یا حتی انقضای تاریخ اعتبار نماد اعتمادشان، درگاه های فعال پرداخت بانكی داشتند.
وی از پایش مستمر تمامی كسب و كارهای اینترنتی و حتی كسب و كارهای فعال در پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی در فازهای بعدی این طرح اطلاع داد و اظهار داشت: هم اكنون حدود ۵۴ هزار كسب و كار اینترنتی دارای نماد اعتماد هستند و حدود ۳۸۰ هزار كسب و كار هم بدون دریافت این نماد فعالیت می نمایند.
به گفته رهبری مقرر است مسابقه بزرگی به منظور استفاده از توان علمی نخبگان و دانشگاهیان به منظور پردازش هرچه بهتر اطلاعات و پایش دقیق تر كسب و كارهای اینترنتی برگزار گردد.زمان: 18:59:34
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 3921
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل