نفوذ پیامك های تبلیغاتی به سیستم آگهی در بحران!

بی بدیل پرداز: در حالیكه استفاده از سرویس ارسال پیامك اضطراری تنها برای شرایط بحرانی طراحی شده است، ظاهرا بعضی از اپراتورها تخلف كرده و مسیر ارسال پیامك های تبلیغاتی را از این سرویس باز كرده بودند.
نفوذ پیامك های تبلیغاتی به سیستم آگهی در بحران!
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، سپس اعتراض نسبت به ارسال پیامك های تبلیغاتی انبوه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شش شركت را كه اجازه دارند، در این عرصه فعالیت كنند، توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، به اپراتورها معرفی نمود و محتوای پیامك های ارسال شده هم حائز صلاحیت شناخته شد و سپس آن، اپراتورها اجازه یافتند زیرساخت های خود برای انتشار پیامك های انبوه را صرفاً در اختیار این شركت ها قرار دهند.
اما با محدود شدن ارسال پیامك توسط سرشماره های تبلیغاتی و مسدود شدن خیلی از آنها توسط كاربرانی كه مایل به دریافت نبودند، بعضی از كسب وكارها به سرشماره های شخصی روی آوردند و این مساله سبب شد ارسال پیامك های مزاحم از سرشماره های محدود به شماره های شخصی نامحدودی برسد كه رگولاتوری تنها راه پیشگیری از آنها را تابحال ارسال این شماره ها به سامانه ۱۹۵ دانسته است. بااینكه گستردگی شماره های شخصی به اندازه ای است كه تا امروز هم با مسدود شدن بیشتر از ۱۰۰ هزار شماره، هنوز ارسال پیامك های مزاحم به صفر نرسیده است.

راه اندازی سرویس آگهی برای شرایط بحرانی
از طرفی، سپس بروز سیل همزمان با شروع سال ۱۳۹۷ و پیامك هایی كه از جانب ستاد بحران ارسال شد، این خواسته عنوان شد كه به جای ارسال پیامك، از سیستم ارسال پیامك اضطراری برای اطلاع رسانی و پیشگیری از لطمه های بیش تر هنگام وقوع بلایای طبیعی استفاده شود. این مساله هم سبب شد سرویس آگهی شرایط بحرانی توسط اپراتورها شروع به كار كند تا قبل از وقوع بلاهای طبیعی، مردم بوسیله تلفن همراه خود آگاه شوند.
با این وجود، اخیراً اخباری در فضای مجازی انتشار یافته در خصوص این كه بعضی از مشتركان اپراتورها همراه، روی صفحه گوشی خود، تبلیغاتی از این سیستم ارسال كننده پیام ضروری دریافت كرده اند كه باید صرفاً در شرایط بحرانی از آن استفاده می شده است. این مساله كاربران را بر آن داشت تا از وزیر ارتباطات بخواهند مساله را پیگیری كند كه البته وزیر ارتباطات هم در پاسخ، تخلف صورت گرفته را تأیید كرد.
البته اپراتور متخلف، در جوابیه ای، پذیرفت كه این خطا توسط یكی از شركت هایی كه با این اپراتور همكاری می كند، ارسال شده و اعلام نمود كه با این شركت برخورد می كند. هرچند باز هم این پرسش عنوان شد كه چرا اپراتورها شخصاً زیر بار مسئولیت اینگونه مسائل نمی روند؟ اما از طرفی برخی معتقدند اپراتورها زیرساخت های ارتباطی را فراهم می كنند و بهره گیری از آنها با نظرات متولیان قانونی برای شركت ها و حتی افراد قابل استفاده می باشد و بهره گیری هر مشترك حقیقی یا حقوقی دلیل بر متهم بودن شركت نمایش دهنده زیرساخت ها نیست.

اپراتورها اشرافی به محتوای پیامك ها ندارند
در این راستا، مجید حقی -معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری- در گفت و گو با ایسنا با بیان این كه بعضی از مصوبات كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، دایر بر این است كه ارسال پیامك های تبلیغاتی باید مدیریت شود، اظهار داشت: اپراتورها در چرخه ارسال پیامك قرار می گیرند. آنها از طرفی باید مطابق مصوبات كمیسیون از ارسال پیامك های تبلیغاتی جلوگیری نمایند و از جانب دیگر با عنایت به سوژه حریم خصوصی، اشرافی به محتوا ندارند و نمی توانند محتوا را قبل از این كه ارسال شود، بررسی نمایند و اشرافی به این مساله داشته باشند كه محتوا تبلیغاتی است.
وی افزود: اما باید سازوكاری داشت كه در حین یا سپس آن، بتوانند این مساله را مدیریت كنند كه اگر پیامك تبلیغاتی به مشتركی كه قبلاً دریافت پیامك های تبلیغاتی را لغو كرده بوده ارسال شود، با پنل داری كه این ارسال پیامك را داشته، مطابق قراردادی كه دارند برخورد و از وقوع مجدد آن اجتناب كنند.
معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری در پاسخ به این كه چگونه از ارسال پیامك های تبلیغاتی جلوگیری می شود، اظهار داشت: این مساله توسط سامانه *۸۰۰# یا در پنل های اپراتورها مدیریت می شود و مشتركین می توانند تعیین كنند كه برایشان چه نوع پیامكی ارسال شود و یا این كه اصلاً پیامكی دریافت نكنند و كلاً مسدودش كنند. این مدیریت قبل از ارسال پیامك است.

با ارسال كنندگان متخلف برخورد می كنیم
حقی افزود: اگر پیامك تبلیغاتی توسط سرشماره های هویت دار و شناسنامه دار به كسانی ارسال شود كه دریافت پیامك به سمت خودشان را بستند، حتما تخلف است و ما با این مساله به لحاظ پروانه ای و هر آنچه كه به صورت قانون آمده، برخورد و جریمه می نماییم. البته این مانع از این نمی گردد كه مشتركان خودشان مقابل این سرشماره ها شكایت كنند.
وی درباره ی نحوه ی جریمه ی اپراتورهای متخلف بیان كرد: این یك سلسله است كه مسؤولیت دست به دست انتقال پیدا می كند. ما اپراتور را مطابق مصوبات كمیسیون و آنچه كه در پروانه بعنوان جریمه در پروانه هایشان در نظر گرفته شده، جریمه می نماییم و اپراتور هم آن شركت و ارسال كننده را با نسبتی كه در قرارداد داشته، جریمه می كند.
معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری در ادامه با بیان این كه اپراتور متخلف جریمه ی نقدی شده است، اظهار نمود: ما به اپراتور تذكر دادیم و برخورد كردیم و اپراتور هم با شركتی كه این پیامك را ارسال كرده، برخورد و دسترسی اش را قطع كرد و همین طور تضمین داده كه از این پس این مساله تكرار نشود.
با توجه به این و بااینكه رگولاتوری اظهار می كند به اپراتور متخلف تذكر داده و تضمین گرفته كه این مساله دیگر تكرار نشود، بنظر می رسد مسیر ارسال پیامك های مزاحم تبلیغاتی كه بارها به سبب مسدود شدن سرشماره های تبلیغاتی و شخصی بسته شده، این دفعه بوسیله سیستم ارسال پیامك اضطراری باز شده تا گوی مسؤولیت بار دیگر از زمین اپراتورها خارج شود؛ موضوعی كه شاید رضایت كسب وكارها و اپراتورها را به دنبال داشته باشد اما چندان مطبوع كاربرانی كه از هر راهی برای دریافت نكردن پیامك های مزاحم تلاش می كنند، نیست.زمان: 13:30:59
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4383
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل