نكاتی برای گرفتن یك عكس خوب با دوربین گوشی

بی بدیل پرداز: همواره نكاتی در عكاسی با دوربین گوشیهای هوشمند وجود دارد كه توجه به آن می تواند تا حد زیادی در افزایش كیفیت و بهبود نتیجه آن اثرگذار باشد.
نكاتی برای گرفتن یك عكس خوب با دوربین گوشی
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، شاید شما هم جز آن دسته از كاربرانی باشید كه به علل مختلف نمی خواهید از دوربین های حرفه ای عكاسی برای ثبت تصاویر مورد نظر خود استفاده كنید بلكه تنها با استفاده از اپلیكیشن دوربین گوشی هوشمند خود از مناظر و سوژه های موردنظر خود عكاسی كنید.
این گزارش به مرور مختصری بر مجموعه نكاتی كه باید به هنگام عكاسی از راه اپلیكیشن دوربین گوشیهای هوشمند به آنها توجه كنید، می پردازد:
۱. تنظیمات دوربین گوشی خویش را بررسی كنید
یكی از مهمترین كارهایی كه پیش از شروع عكاسی با دوربین گوشی باید انجام دهید آن است كه تنظیمات دوربین گوشی خویش را بررسی كنید و با آن آشنایی لازم را برای شرایط و سوژه های عكاسی مختلف پیدا كنید. در این صورت بدون شك شما عكاسی بهتر و حرفه ای تری را تجربه خواهید كرد. البته خیلی از برندهای تولید كننده موبایل تنظیمات خودكاری را بر روی اپلیكیشن دوربین گوشیهای خویش را فعال كرده اند كه در خیلی از موارد نتیجه مناسب و قابل قبولی را به دنبال خواهد داشت. البته بدون شك امتحان كردن حالات و تنظیمات مختلف در شرایط گوناگون عكاسی می تواند امكانات بهتری را در اختیار شما قرار دهد و خلاقیت بیشتری را در عكاسی برای شما به ارمغان بیاورد.
۲. لنز دوربین گوشی خویش را تمیز كنید
حتی اگر شما تمامی تنظیمات و امكانات لازم برای عكاسی از راه موبایل را فعال سازی كنید اگر لنز دوربین گوشی شما كثیف باشد، تصاویری با كیفیت تار، بسیار پایین و نامناسبی را به دنبال خواهد داشت. پاك كردن لنز دوربین گوشیهای هوشمند از آنجایی كه همچون دوربین های حرفه ای DSLR دارای محافظ و درپوش برای پیشگیری از كثیف شدن برخوردار نیست، اهمیت بسیار بالایی دارد. در این گونه مواقع همراه داشتن یك دستمال مخصوص تمیز كردن لنز دوربین گوشی كمك می نماید كه همیشه برای گرفتن عكس شفاف و با كیفیت مناسب آمادگی لازم را داشته باشید پاك كردن دوربین جلو همینطور برای گرفتن تصاویر سلفی هم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و باید پیش از گرفتن عكس به این گونه موارد هم توجه ویژه ای داشته باشید.
۳. فلش را فراموش كنید و از نور طبیعی محیط استفاده كنید
یكی از بزرگترین اشتباهاتی كه عكاسان آماتور مرتكب می شوند، استفاده مداوم از فلش دوربین گوشی حتی در مواقعی كه نور محیط كفایت می كند، است.
همینطور در مواقعی كه نور محیط كم بوده و و محیط برای عكاسی تاریك است، خیلی از كارشناسان فعال در این عرصه به كاربران و عكاسان آماتور سفارش می كنند كه در اینگونه مواقع هم از یك منبع نور طبیعی یا غیرطبیعی برای روشن شدن این محیط و یا سوژه خود استفاده كنند و فلش دوربین گوشی را به صورت كلی فراموش كنند چون كه نتیجه آن از كیفیت خوب و جذابی برخوردار نخواهد شد.
۴. به جای زوم كردن از برش تصویر استفاده كنید
خیلی از مواقع پیش می آید كه كاربران و عكاسان آماتور به هنگام عكاسی از سوژه مورد نظر خود، به مواردی كه كادربندی حرفه ای عكس را به هم می ریزد توجهی نشان نداده و پس از بررسی عكس متوجه آن می شوند. در این گونه مواقع تنها كافی است از قابلیت برش تصویر استفاده كنند و مواردی را كه ضرورتی ندارد در تصویر وجود داشته باشد، حذف نمایند.
۵. از عكاسی پی در پی استفاده كنید
شاید عكاسی پی در پی یك روش تنبل برای عكاسی با تلفن همراه به شمار برود اما احتمالاً مؤثرترین و بهترین روش برای ثبت بهترین لحظه ممكن و شكار سوژه مورد نظر است، به خصوص در مواقعی كه سوژه عكاسی شما در حال حركت یا تغییرات سریعی باشد. البته این كار بدون شك نیاز به ظرفیت حافظه جانبی بالایی در گوشی شما دارد چون كه در یك صدم ثانیه تعداد زیادی عكس از سوژه مورد نظر شما ثبت می شود كه در نهایت شما می توانید یكی از آنها را كه بهتر است برگزیده و بقیه را حذف كنید.
۶. از اپلیكیشن ویرایش عكس مناسب بهره مند شوید
یكی از مهمترین و آخرین مراحلی كه یك عكس را بسیار حرفه ای تر از سایر تصاویر گرفته شده توسط عكاسان آماتور می كند، بدون شك ویرایش حرفه ای عكس است كه به راحتی توسط اپلیكیشن و نرم افزارهای موجود در سیستم عامل های موبایلی انجام می شود.
۷. از ایده های عكاسان خود در شبكه های اجتماعی بهره ببرید
یكی از اساسی ترین كارهایی كه كاربران گوشیهای هوشمند و عكاسان آماتور می توانند به منظور بهبود و ارتقای سطح عكاسی خود از آن بهره ببرند، استفاده از ایده های خلاقانه و كادر بندی های جذاب و حرفه ای توسط عكاسان معروف است كه معمولاً در شبكه های اجتماعی همچون اینستاگرام محصولات و تصاویر خویش را به اشتراك می گذارند.زمان: 14:16:12
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4135
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل