سناریوهای تحریم منجربه قطع اینترنت نمی گردد، برخی نگرانی ها ناشی از كم دانشی است

رییس سازمان فناوری اطلاعات:
بی بدیل پرداز: رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان این كه هیچ یك از سناریوهای احتمالی تحریم منجر به قطع اینترنت نمی گردد، اظهار داشت: اگر می خواهیم شبكه اجتماعی را داخل كشور میزبانی نماییم، مفهوم ضمنی آن این است كه شبكه اجتماعی را تعطیل نكنیم و اگر فردی حرفی نوشت كه ما نمی پسندیم، به جای فیلتر كردن آن شبكه اجتماعی، آن صفحه یا بخش فیلتر شود نه همه آن.
سناریوهای تحریم منجربه قطع اینترنت نمی گردد، برخی نگرانی ها ناشی از كم دانشی است
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امیر ناظمی با اشاره به تحریم های احتمالی آمریكا در حوزه اینترنت اظهار داشت: شبكه اینترنت حكمران خاصی ندارد و یك شبكه عنكبوتی است و تك تك بازیگران آن می توانند فقط در حیطه توانمندی خود بازی كنند و هیچكس نمی تواند برای نقاط اتصال تعیین تكلیف كند و این واقعیت شبكه اینترنت است.
وی با بیان این كه در مورد تحریم احتمالی اینترنت پنج سناریو وجود دارد كه هیچكدام از آنها منجر به قطعی اینترنت ایران در دوره تحریم ها نمی گردد، اضافه كرد: نخست تولید محدودیت برای میزبانی مالكان سایت های ایرانی روی دیتاسنترهای خارجی است تا همچون شركت ها، سایت ها هم تحریم شوند و نتوانند خدمات میزبانی و هاستینگ دریافت نمایند كه در این حالت اتفاق سنگینی رخ نمی دهد، چون كه زمانی برای انتقال میزبانی از كشورهای خارجی به ایران وجود دارد.
معاون وزیر ارتباطات حالت دوم تحریم ها را قطع دسترسی كاربران ایرانی به خدمات سایت ها و اپلیكیشن های مختلف از یك عرضه كننده خارجی دانست و اظهار نمود: از این نوع خدمات می توان به ایمیل یا تضمین امنیت و نوع پرداخت اشاره نمود كه مجموعه ای از خدمات به شمار می روند. بعنوان مثال بعضی از خدمات گوگل به ایرانی ها ارائه نمی گردد كه با وجود جدید نبودن این تحریم ها امكان دارد دامنه آن تغییر كند و تاثیراتی همچون افزایش هزینه و كاهش كیفیت سرویس را به همراه داشته باشد اما آنچنان جدی نیست كه اختلالاتی را به صورت بلندمدت تولید كند.
ناظمی با اشاره به تحریم های TLD (Top Level Domain) مربوط به نام دامنه های اینترنتی، خاطرنشان كرد: تحریم نام دامنه های اینترنتی هم چند شكل دارد كه نخست شامل دامنه ها با پسوندهای عام.COM و.NET است و شكل دیگر شامل پسوند نام كشورها مثل.IR می گردد كه این تحریم هم برای كاربران داخل ایران اتفاق نمی افتد. بلكه دسترسی كاربران خارج ایران به سایتی با پسوند دامنه.IR كه میزبانی آن در كشور دیگر باشد، قطع می گردد كه با جابه جایی میزبانی به داخل كشور مشكل رفع می گردد.
خشن ترین نوع تحریم: اختلال در دسترسی به سایت های ایرانی
رییس سازمان فناوری اطلاعات اختلال در دسترسی به سایت های ایرانی یا سایت هایی كه به ایرانی ها خدمات می دهد را خشن ترین نوع تحریم دانست كه كاملا مغایر با انواع حقوق بین الملل و حتی حقوق بشر است و اظهار داشت: سرورهایی هستند كه نام دامنه را با آدرس موجود تطبیق می دهد تا آدرس دهی به سمت سرور صورت گیرد كه به آنها روت سرورها می گوییم كه دارای تعداد مشخصی در دنیا هستند. ازاین رو اگر بگویند تمام دامنه ها از روی آن برداشته شود اختلالاتی تولید می گردد كه البته بنظر می رسد از نظر فنی امكان ناپذیر باشد چون دائما روت سرورها به روز می شوند و نمی توان به صورت دستوری این كار را انجام داد هرچند كه راهكارهای فنی هم برای مقابله با آن وجود داشته باشد كه البته همه این تحریم ها خلاف قوانین بین المللی است و با فرض این كه آمریكا می خواهد كار غیرقانونی و خلاف روند بین المللی انجام دهد، بعنوان فرض در نظر گرفته می گردد.
وی در ادامه به تحریم های ممكن در حوزه اینترنت، به ایجاد محدودیت ها در تبادلات مالی اشاره نمود و اضافه كرد: معمولا داده از دیتاسنترهای ما خارج و در مقابل داده هایی از دیتاسنترهای خارجی وارد كشور می گردد كه تراز مثبت و منفی دارند و باید به ازای قسمت بدهكاری هزینه آن پرداخت گردد كه تحریم های مالی اجازه پرداخت هزینه را نمی دهد كه در این صورت هم معمولا مشكل جدی بوجود نمی آید بلكه می توان با استفاده از ارائه خدمات دیگر تراز خویش را منفی و مثبت كنید.
ناظمی با بیان این كه اگر چنین اتفاق هایی بیفتد در مجموع منجر به قطعی اینترنت نمی گردد، تصریح كرد: این سناریوها هم منجر به اختلالات كوتاه مدت و چندروزه ای می گردد كه به سادگی هم قابل رفع خواهد بود.
هرچه جهانی تر شویم، امكان تاثیرپذیری ما كمتر است
معاون وزیر ارتباطات، در تشریح چاره كاهش تاثیرپذیری از تصمیمات دیگران كه تحریم نمونه ای از آن است، اظهار داشت: مفهوم آن این است كه باید خیلی خیلی به دنیا وصل باشیم و اگر امروز تعداد زیادی دیتاسنتر در داخل داشتیم و تعداد زیادی از سایت های دنیا را میزبانی می كردیم و تعداد زیادی از ارائه دهندگان خدمات ترجیح می دادند كه در ایران میزبانی شوند، حتی شاهد این اختلالات جزئی هم نبودیم. به عبارتی هرچقدر جهانی تر شویم امكان تاثیرپذیری ما كمتر است و تنها راه مقابله اصلی و بلندمدت تاثیرپذیری این است كه در دنیا بتوانیم نقش بزرگی را ایفا نماییم.
این مقام مسوول با اشاره به دلیل جهانی نشدن ایران در حوزه اینترنت و فناوری اطلاعات اظهار نمود: نگرانی هایی در كشور وجود دارد كه ناشی از كم دانشی برخی از بازیگران یا مشاوران آنها است چراكه زمانی فكر می كردیم راه اصلی برای استقلال، به صفر رساندن رابطه خود با دیگران است و برای استقلال باید واردات به صفر برسد و با صفر شدن واردات، مستقل تر هستیم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به این كه مستقل ترین كشورهای دنیا آنهایی هستند كه واردات آنها زیاد اما دارای صادرات بیشتری هستند، اظهار داشت: زمانی استقلال ما حفظ می گردد كه با وجود واردات زیاد، صادرات بیشتر از واردات باشد. در واقع آلمان باوجود ۱۵۰۰ هزار میلیارد دلار صادرات دارای ۱۲۰۰ هزار میلیارد دلار واردات است.
معاون وزیر ارتباطات تغییر نگاه در كشور را ضروری دانست و افزود: تصمیم گیری های كوتاه مدت هم وضعیت كشور را خدشه دار كرده است چراكه اگر می خواهیم شبكه اجتماعی را داخل كشور میزبانی نماییم، مفهوم ضمنی آن این است كه شبكه اجتماعی را تعطیل نكنیم و اگر فردی حرفی نوشت كه ما نمی پسندیم، به جای فیلتر كردن آن شبكه اجتماعی، آن صفحه یا بخش فیلتر شود نه همه آن.
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، قبل از این هم رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قطع اینترنت به علت اعمال تحریم های آمریكا را از نظر فنی غیرممكن دانسته و اظهار داشته بود: در حوزه هایی همچون نامه های دامنه و بانك ها كه احتمال تولید محدودیت به علت تحریم ها وجود دارد برنامه ریزی هایی صورت گرفته و حتی مانورهایی هم انجام شده است.زمان: 12:10:31
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4513
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل