فلاحت پیشه: اولویت ما نجات جان مرزبانان میرجاوه است

بی بدیل پرداز: رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این كه هنوز ابعاد حادثه تروریستی میرجاوه و ربوده شدن تعدادی از نیروهای هنگ مرزی روشن نشده است، اظهار داشت: باید در شرایط كنونی به جای برخورد توام با خشونت از هر امكانی بهره برد تا جان این افراد نجات پیدا كند.
فلاحت پیشه: اولویت ما نجات جان مرزبانان میرجاوه است
حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با ایسنا با اشاره به بازدیدش از میرجاوه پس از عملیات تروریستی كه منجر به ربوده شدن تعدادی از نیروهای هنگ مرزی میرجاوه شد، اظهار نمود: در این سفر آقای كرد نماینده میرجاوه هم همراه بنده بود. از منطقه صفر مرزی و محل شهادت مرزبانانی كه چندی قبل به شهادت رسیده بودند بازدید كردیم و كل مرز را دیدیم.

وی با تاكید بر این كه نیازمند دیپلماسی مرزی هستیم، افزود: باید همه امكانات، ابزارها و ظرفیت های مرزی برای رفع مشكلات و رفع اختلافات به كار گرفته شود. بخش عمده ای از قبائل، ایلات، عشایر و مردم میرجاوه در آن سمت مرزها در پاكستان هستند و با یكدیگر مراودات فامیلی دارند، بنابراین باید در قالب دیپلماسی مرزی نیازهای اقتصادی مردم را دید.

رییس كمیسیون امنیت ملی و سیات خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: خیلی از كسانی كه در میرجاوه زندگی می كنند زندگی شان به مرز وابسته است بنابراین یكسری سختگیری ها سبب شده برخی سرپرست خانواده هایشان را از دست بدهند یعنی كسانی كه كار كولبری می كردند باید اختیار مرز به مسئولان مرزی داده شود تا بتوانند برای مردم امتیازاتی قائل شوند. همینطور باید از ظرفیت نماینده های استان بهره برد.

فلاحت پیشه با بیان این كه بازدیدی از پاسگاه محل حادثه تروریستی داشتم، اظهار داشت: به خاطر ملاحظات امنیتی اجازه فیلمبرداری ندادیم. هنوز ابعاد این حادثه روشن نشده است كه چه طور ۱۲ مرزبان بدون شلیك یك گلوله ربوده شدند. البته تصاویر انتشار یافته كه حكایت از آن دارد كه آنها در سلامت كامل هستند. معتقدم كه باید در ادامه ی راه از ظرفیت دیپلماسی مرزی بهره برد چون برای ما جان افراد از هر چیزی مهم تر است. باید تمامی تلاش را به كار برد تا خانواده های آنها را از نگرانی نجات داد.

وی اضافه كرد: در شرایط كنونی به جای برخورد توام با خشونت باید از هر امكانی بهره برد كه جان آنها را نجات دهیم. برای آینده هم ضمن در نظر گرفتن ملاحظات و تجهیزات امنیتی باید كاری كرد تا مشكلات در قالب دیپلماسی مرزی كمتر به وجود آید.

رییس كمیسیون امنیت ملی و سیات خارجی مجلس شورای اسلامی همینطور با بیان این كه سهل انگاری در این رابطه در دولت ها وجود دارد، توضیح داد: از ظرفیت های پیش آمده برای تبدیل كردن وضع امنیتی مرزها به نفع رفع مشكلات اقتصادی به خوبی استفاده نشده است. اكنون سرمایه گذاران بزرگی وجود دارند كه می توانند مرزها را آباد كنند. یكسری افراد و سرمایه گذاران را به مسئولان اعلام كردیم كه تمایل به سرمایه گذاری دارند. نمونه آن برخی افراد هستند كه حاضرند در مرزهای غربی چند هزار هكتار را آباد كرده و چند هزار نفر را مشغول كنند. نباید چنین فرصت هایی را از دست داد.

فلاحت پیشه با بیان این كه نوعی خمودگی و روزمرگی دیده می شود، افزود: این امكان فراهم نشده كه مرزها از حالت امنیتی خارج شده و وارد فضای اقتصادی شود. تا زمانی كه تنها دید قالب در مرزها امنیتی است امكان دیپلماسی مردمی و آبادی اقتصادی وجود ندارد. البته دست همه كسانی را كه در مرزها امنیت تولید می كنند و ماموریت های امنیتی انجام می دهند می بوسم، اما معتقدم با نگاه صرف امنیتی مشكلاتی به وجود می آید. باید كاری كرد كه دیپلماسی نرم با پذیرش واقعیات و ظرفیت های منطقه ای فعال شود.

وی باردیگر به بازدیدش از میرجاوه اشاره و اظهار نمود: پس از بازگشت از میرجاوه از دستگاه های نظامی، انتظامی و ارتش خواستیم یكسری اسناد مكتوب و فیلم های موجود درباره تهدیدها و ظرفیت های مرزی به ما عرضه كنند تا در قالب آن بودجه این منطقه را ارتقاء داده و بودجه پایدار اختصاص دهیم.

رییس كمیسیون امنیت ملی و سیات خارجی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: بررسی ها نشان داده است هر جایی كه دوربین دید در شب در مرز میرجاوه وجود دارد اتفاقی رخ نداده و جاهایی كه به علت فقر مالی تجهیزاتی مستقر نشده مشكلات به وجود آمده است.

فلاحت پیشه در انتها اظهار داشت: با گذشت بالغ بر دو هفته از سفرم هنوز اسنادی به ما عرضه نشده است. بطور قطع در صورت عرضه ی اسناد می توان مجلس شورای اسلامی را قانع كرد و در قالب جلسه ای خاص با دولت، بودجه پایدار اختصاص داد، چون بخشی عظیمی از امنیت ناشی از كارهایی است كه در مرزها انجام می گردد. افراد باید كاری كنند كه بتوانیم بودجه پایدار اختصاص دهیم.

۲۴ مهرماه تعدادی از نیروهای هنگ مرزی میرجاوه به دست اعضای گروه تروریستی ربوده شدند كه جیش العدل مسئولیت ربایش آنها را به عهده گرفته است.
زمان: 14:16:00
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4217
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل