عدم تحویل تعدادی از گوشیهای داخلی علت چیست؟

بی بدیل پرداز: به قول بعضی از خریداران گوشی، یكی از شركت ها كه بعنوان تولیدكننده گوشیهای ایرانی شناخته شده است، در تحویل گوشیهای پیش فروش خود از سال قبل تا امروز بدقولی كرده و خریدارانی كه قرار بوده در اردیبهشت ماه سال جاری گوشیهای خویش را دریافت نمایند، هنوز موفق به این مورد نشده اند.
عدم تحویل تعدادی از گوشیهای داخلی علت چیست؟
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، یكی از شركت های داخلی كه در زمینه تولید گوشی تلفن همراه فعالیت دارد، از بهمن ماه سال قبل به پیش فروش گوشیهای خود با نام جنرال لوكس شاهین اقدام نمود. قیمتی كه آن زمان خریداران برای دریافت گوشی پرداخت كردند، یك میلیون تومان و قرار بود اردیبهشت ماه سال جاری به خریداران تحویل داده شود، اما این مورد طبق اظهارات خریداران تا امروز اتفاق نیفتاده است.بر این اساس در حالیكه نخستین تاریخ ارسال گوشیهای مورد نظر اردیبهشت ماه و برای گروه دوم اواخر خرداد ذكر شده بود، در نخستین اطلاعیه شركت ارتباط همراه گویا اروند درمورد ارسال گوشیهای شاهین پیش خریدشده، بعد از یك ماه تاخیر برای گروه اول و در تاریخ 27 خردادماه در وب سایت این شركت، نوشته شد كه سفارش آن ها ظرف روزهای آغازین تیرماه ارسال خواهد شد.

علت تاخیر: مشكلات نرم افزاری و گمركی

در این اطلاعیه نوشته شده است: «دو علت برای تاخیر پیش آمده برای تحویل گوشی شاهین وجود دارد. علت اول بحث نرم افزاری شاهین بود. لازم به توضیح است هنگامی كه شما قطعات مختلف نظیر دوربین، پردازنده، حافظه و... را در كنار هم برای یك گوشی جدید تولیدی استفاده می كنید، سیستم عامل اندروید هم باید با تمام این قطعات انطباق لازمه را پیدا كند كه این مورد برای بهبود عملكرد نرم افزاری از نظر كیفیت نرم افزار دوربین، سرعت اجرا و... مدتی به طول انجامید تا بهترین عملكرد را برای گوشی شاهد باشیم. علت دوم تاخیری بابت قطعات بود. بخشی از قطعات طبعا نیاز به واردات داشتند كه با مشكلاتی مواجه شده و رسیدن این قطعات با تاخیر مواجه گردید.»

در نهایت در این اطلاعیه عنوان شده كه «تمامی مشكلات فوق مرتفع شده» و «ارسال شاهین از روزهای اولیه تیرماه برای همه خریداران شاهین آغاز خواهد شد.»

اما با گذشت دو هفته از انتشار این اطلاعیه و در حالیكه روزهای ابتدایی تیرماه برای ارسال گوشیها ذكر شده بود، این شركت در اطلاعیه ی بعدی خود در 11 تیرماه بار دیگر مشكل عدم ارسال گوشیها را مربوط به نرم افزار دوربین و مشكل دیگر را وارد كردن برخی قطعات عنوان كرده كه در كشور تولید نمی گردد و وارداتی است.

در این اطلاعیه هم نوشته شده بود: «برخی از قطعات نهایی این گوشی اردیبهشت ماه وارد گمرك كشور شده كه متاسفانه از آن زمان در گمرك خوابیده و بروكراسی جدید قوانین گمركی مانع بزرگی برای ترخیص آن ها شده است. با عنایت به عدم تحقق زمان بندی و امیدواری هایی كه از گمرك بابت ترخیص قطعات به ما داده شده بود، تاخیرات مهمی در تحویل این محصول را شاهد بودیم. تلاش جدی و مستمری برای ترخیص سری نهایی قطعات در حال انجام می باشد. بلافاصله بعد از ترخیص بخش نهایی قطعات، مراحل پایانی تولید ظرف یك هفته تكمیل شده و ارسال سفارشات آغاز خواهد شد. این فرایند حداكثر طی چند هفته آینده صورت خواهد گرفت.»

اطلاعیه ای دیگر، با وعده ی آخر مرداد

با وجود این، تیرماه هم در حالی به آخر رسید كه این گوشیها به خریداران تحویل داده نشد و شركت باز هم اطلاعیه ی خود را، این دفعه از سوی مدیرعامل شركت و البته با تاخیری چند روزه از زمان وعده داده شده، در تاریخ پنجم مرداد این گونه منتشر كرد: «طی دو ماه اخیر مشكلاتی برای تولید و تحویل گوشیهای شاهین مورد تعهد را شاهد بودیم. بعد از مرتفع ساختن مشكلات نرم افزاری، قطعاتی از گوشی كه وارداتی است، همزمان با تغییر قوانین گمركی و تغییرات اقتصادی و ارزی، برای ترخیص از گمرك با مشكل مواجه گشتند. شركت جی ال ایكس در این مدت تمام تلاش ها و پیگیری های لازم را انجام داده است كه هرچه سریع تر قطعات ترخیص شوند. مشخصا كارخانه بیشترین تلاش را برای حل مشكل داشته و همینطور شركت در این مسیر علاوه بر تاخیر در خدمت رسانی به مشتریان عزیز این محصول، متحمل ضررهای مالی و معنوی هم شده است.

طی دو ماه اخیر سرمایه شركت در گمرك و بانك متوقف شده و همینطور خط تولید محصول و قطعات موجود در كارخانه و هم نیروی انسانی شاغل در این خط تولید در این مدت دو ماه اخیر فعالیتی نداشته و همین مواد سبب ناراحتی همراهان همیشگی جی ال ایكس هم شده است. اما طی چند روز اخیر با تلاش و پیگیری وزیر محترم ارتباطات مشكلات گمركی در حال رفع است و مراحل نهایی ترخیص از گمرك انشاءللـه بزودی صورت خواهد گرفت.

ضمن عرض پوزش مجدد از تاخیر به وجودآمده در تحویل گوشیهای ثبت نامی تمام تلاش خویش را برای ارسال سریع تر سفارشات انجام خواهیم داد. انشاءاللـه تا آخر ماه جاری ارسال صورت خواهد گرفت و همان گونه كه قبل از این ذكر شده بود جهت جبران تاخیر هرچند ناچیز، شركت یك عدد ایرفون بلوتوثی را بعنوان هدیه برای كاربران در نظر گرفته است.»

تماس با مسئولان این شركت برای دریافت توضیح بیشتر مقدور نبود اما این طور كه در آخرین اطلاعیه ی شركت جی ال ایكس برای تاخیر در تحویل گوشیهای جنرال لوكس شاهین نوشته شده است، آخر مردادماه بعد از سه ماه تاخیر، بالاخره ارسال انجام خواهد شد؛ صرف نظر از اینكه افرادی كه مبادرت به پیش خرید گوشیها كرده و در شرایط كنونی اقتصادی، هزینه ای برای خرید گوشی كرده اند، با چندین ماه تاخیر هم مواجه شده و گاها امكان دارد ضرری هم متحمل شده باشند، چنین تاخیرها و بدقولی هایی در تعهدات، امكان دارد نظر كسانی را كه با هدف پشتیبانی از تولید داخل مبادرت به خرید می كنند هم برگرداند و آن ها را دلسرد كند. هرچند همچنان این امید وجود دارد كه این دفعه آخرین وعده ی شركت باشد و اطلاعیه ی جدیدی برای توجیه تاخیر منتشر نشود.
زمان: 14:58:26
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4485
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: دوربین , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل