۲۷ اردیبهشت روزی جهانی و آنچه بر ارتباطات گذشت

بی بدیل پرداز: با عنایت به آنكه تاریخ ۱۷ ماه مه میلادی معادل ۲۷ اردیبهشت روز جهانی مخابرات و ارتباطات نام گرفته است، این گزارش به بررسی و مرور مختصری بر تاریخچه موضوعات و فعالیت های اتحادیه بین المللی ارتباطات ( ITU ) می پردازد.
۲۷ اردیبهشت روزی جهانی و آنچه بر ارتباطات گذشت
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، از دو روز پیش رویداد بزرگی تحت عنوان اجلاس جهانی ارتباطات با رویكرد استفاده درست و مثبت از هوش مصنوعی در حال برگزاری است كه مبحث اصلی و منتخب آن، استفاده بهینه و درست از فناوری هوش مصنوعی است. این رویداد بین المللی كه میزبان افراد مهم، اثرگذار و مربوطه در حوزه ارتباطات جهانی است، در تاریخ ۱۵ تا ۱۷ ماه مه سال جاری ۲۰۱۸ میلادی در شهر ژنو سوئیس برگزار می گردد.

هدف از روز جهانی مخابرات و ارتباطات (WTISD) كمك به ایجاد پل های ارتباطی قوی و مستحكم تری میان كشورهای مختلف و مردم جهان و همینطور توسعه فناوری هایی كه برای گسترش ارتباطات و زیرساخت های مخابراتی ساخته و استفاده شده، بوده است.

طبق گزارش های دیگری كه از جانب وب سایت daysoftheyear انتشار یافته است، روز جهانی مخابرات كه قبلا به روز جهانی تلگراف معروف بود، توسط سازمان یونسكو هم جشن گرفته می گردد و هر ساله با موضوعات مختلفی به پاسداشت و بزرگداشت تمامی افراد، موسسات و فناوری هایی كه به توسعه ارتباطات میان مردم جهان كمك كرده اند، می پردازد.

روز جهانی مخابرات متمركز بر تدوین سیاست های ملی، پركردن تفاوت های تكنولوژیكی، ترویج ارتباطات، تقویت قابلیت همكاری بین المللی سیستم ها و محدود كردن فاصله های فیزیكی در سطح جهانی با استفاده از اینترنت، تلویزیون، تلفن و غیره است. همانطور كه گفته شد، این اجلاس جهانی طی سالهای مختلف بر موضوعات مختلفی تمركز كرده است كه همچون مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره كرد:

موضوع روز جهانی مخابرات در سال ۱۹۹۷: مخابرات و كمك های بشردوستانه

موضوع روز جهانی مخابرات در سال ۲۰۰۵: زمان اقدام

موضوع روز جهانی مخابرات در سال ۲۰۰۶: گسترش امنیت سایبری جهان

موضوع روز جهانی مخابرات در سال ۲۰۰۷: اتصال جوانان و فرصت های فناوری و ارتباطات

رویداد جهانی ارتباطات هر ساله با انتخاب یك مبحث اصلی و محوری، تلاش می كند مباحثی را در مدت های اخیر باعث نگرانی جوامع بین المللی شده و یا توجه خیل عظیمی از كاربران، شهروندان و دولت ها را به خود منعطف كرده است، مطرح كرده و میزبان متخصصان و افراد سرشناس فعال در حوزه مذكور باشد تا آنها به تحلیل، بررسی و گفتگو درباره مباحث مربوطه بپردازند.

از آنجا كه فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در سال های اخیر با پیشرفت قابل ملاحظه ای مواجه شده است، غول های تكنولوژی متعددی همچون گوگل، مایكروسافت، آمازون، اپل، سامسونگ و غیره به طراحی و ساخت ابزارهای هوشمند مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی (Artificial intelligence) بسیاری روی آورده اند.

جدیدترین نمونه ای كه سرو صدا و جنجال های بسیاری را در جهان به پا كرد، دستیار صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل دوپلكس بود كه صدای آن شباهت بسیار بی نظیری به صدای انسان دارد به گونه ای توسط كاربران قابل تشخیص نیست كه مخاطب یك روبات است نه یك انسان!

امسال اجلاس جهانی ارتباطات امسال كه با محوریت استفاده درست از هوش مصنوعی ( AI for good) از نگرانی های فراوان جامعه جهانی از پیشرفت این فناوری می گوید و حول محور تمركز بر هوش مصنوعی می چرخد، به بحث و بررسی احتمال سوءاستفاده از این فناوری و اندیشیدن استراتژی های كاربردی به منظور جلوگیری از مصارف نامناسب و مجرمانه از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می پردازد.

از دیگر مسائل و موضوعاتی كه به محور اصلی این رویداد یعنی هوش مصنوعی نزدیك است و مورد بحث و گفت وگو قرار می گیرد، می توان به یادگیری ماشینی، داده های بزرگ، توان رایانشی، ظرفیت ذخیره سازی حافظه و سایر فناوری های در حال توسعه و جدید مبتنی بر هوش مصنوعی اشاره نمود.

این رویداد جهانی در روز جهانی ارتباطات یعنی ۱۷ ماه مه میلادی معادل ۲۷ اردیبهشت تمام می شود.


زمان: 12:45:28
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4559
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل