چه كسی هزینه حذف كدهای USSD را می پردازد؟

به بهانه بخشنامه اخیر بانك مركزی
بی بدیل پرداز: حذف كدهای USSD و جایگزینی آنها با اپلیكیشن های بانكی، باآنكه با توجیه ارتقای امنیت پرداخت الكترونیكی صورت گرفته، اما به قول كارشناسان در شرایطی كه هنوز زیرساخت های اینترنت برای تمامی نقاط فراهم نیست، احیانا كاربران تلفن های همراه اعتباری را حداقل برای دریافت شارژ، دچار مشكل خواهد نمود.
چه كسی هزینه حذف كدهای USSD را می پردازد؟
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، تلفن همراه یكی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی افراد شده و در این شرایط یكی از امكاناتی كه بانكداری الكترونیكی در اختیار كاربران قرار می دهد، استفاده از كدهای ussd یا همان كدهایی است كه با * شروع و با # تمام می شوند. با استفاده از این كدها، كاربر به راحتی و در فضایی ساده می تواند فعالیت هایی از قبیل انتقال وجه، اعلام موجودی، خرید شارژ و پرداخت قبوض را انجام دهد. كدهای ussd بدون استفاده از هیچ نرم افزاری برروی گوشی تلفن همراه، ارتباط با بانك را با گرفتن چند عدد فراهم نموده اند.

با وجود این، به تازگی بانك مركزی بخشنامه ای به بانك ها ابلاغ كرده كه در نتیجه تغییراتی در انجام تراكنش های مالی، دسترسی به حساب مشتریان بانك ها برای عواملی غیر از بانك یا ارائه دهنده خدمات پرداخت محدود شده و با هدف تامین امنیت حساب كاربران، پردازش از كدهای ussd محدود به پرداخت قبوض عمومی می گردد و اپلیكیش هایی كه خود بانك ها طراحی كردند، جایگزین بانك ها خواهند شد.

بر اساس بخشنامه بانك مركزی نباید اطلاعات حساس كارت مشتریان همچون رمز دوم آنها از مسیرهایی كه فاقد رمزنگاری مناسب بوده و امكان ذخیره سازی یا مشاهده آن توسط عواملی غیر از بانك یا ارائه دهنده خدمات پرداخت وجود دارد، مبادله شود. بر این اساس از نیمه بهمن ماه امسال تراكنش های فاقد رمزنگاری از مبدأ تا مقصد وجود نخواهد داشت. درواقع پرداخت هایی كه با استفاده از كدهای ussd انجام می شدند، از این تاریخ تنها با استفاده از اپلیكیشن بانك ها ممكن خواهد بود.

هدف از حذف كدهای ussd، افزایش امنیت است

این تصمیم بانك مركزی را می توان در جهت افزایش امنیت در مبادلات بدون كارت دانست. كمااینكه ارتقای امنیت در پرداخت های الكترونیكی شبكه بانكی حتی مورد توجه محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم قرار گرفته و وی به تازگی با اشاره به ۴۲ میلیارد تومان كلاهبرداری و تراكنش غیرمجاز در فضای الكترونیكی و شكایت های مربوط به برداشت های غیرمجاز بانكی، اظهار كرده بود: از شبكه بانكی می خواهم كه به ارتقای امنیت در حوزه الكترونیك توجه ویژه داشته باشند. با عنایت به فراگیری پرداخت الكترونیك باید روال به گونه ای باشد كه اعتماد مردم به این حوزه خدشه دار نشود زیرا اگر قرار باشد رونق اقتصادی در كسب وكارهای مجازی تولید شود، این اعتماد از عوامل مهم خواهد بود.

همچنین به تازگی مركز ماهر از زیرمجموعه های سازمان فناوری اطلاعات در جهت عرضه سفارش های امنیتی به منظور مقابله با ریسك های امنیتی برنامك ها و حفظ امنیت و حریم خصوصی استفاده كنندگان، در حوزه بازارهای توزیع برنامه های گوشیهای هوشمند در مورد برنامه های موبایلی و فروشگاه هایی كه این برنامه ها در اختیار كاربران قرار می دهند اخطار داده بود این فروشگاه ها باید از انتشار برنامك هایی كه از بستر ussd برای انجام تراكنش های مالی خود استفاده می نمایند، خودداری كنند.

اگرچه ارتقای امنیت حوزه پرداخت همواره مورد تاكید كارشناسان و مسئولان مربوط بوده و پرداخت های الكترونیكی هم با عنایت به گسترش بانكداری الكترونیكی و سهولت استفاده از این خدمات و گاها بدون نیاز به اینترنت، روزبه رو به استفاده از چنین خدماتی می افزاید، به نظر می رسد راهی كه برای افزایش امنیت در نظر گرفته شده است، بدون یك خدمت جایگزین، شرایط را برای كاربران دشوارتر خواهد نمود. شاید یكی از مهم ترین كاربردهای كدهای ussd مورد استفاده دارندگان شماره های اعتباری اپراتورها برای گرفتن شارژ اعتباری باشد.

حذف كدهای ussd سرویس جایگزین دارد؟

رمضانعلی سبحانی فر - رئیس كمیته مخابرات مجلس - با اشاره به قطع سرویس ussd شارژ اعتباری اپراتورهای همراه از ۱۵ بهمن ماه، اظهار نمود: با قطع این سرویس برای شارژ اعتباری سیم كارت خود باید حضورا به دفاتر پیشخوان یا دفاتر دولت الكترونیك یا سایر فروشندگان رجوع كنند. چنین ایده ای كه میلیون ها نفر از مالكان سیم كارت های اعتباری را در اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل درگیر می كند، باید با تدبیر بیشتری صورت گیرد و تا وقتی كه سرویس یا سرویس های جایگزین بهتری عرضه نشود نباید سرویس ussd قطع شود.
البته به تازگی محمدرضا فرنقی زاد -مدیركل روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- از انجام مذاكره ای بین وزیر ارتباطات و بانك مركزی اطلاع داد كه بر اساس آن، با عنایت به این كه اجرای فوری این بخشنامه (قطع سرویس ussd) می تواند در روند كاری و زندگی مردم اختلال تولید كند، ظاهرا قرار شده این بخشنامه تا چهار ماه به حالت تعلیق درآید و طی این مدت استفاده از این سرویس امكان پذیر باشد تا راهكارهای لازم برای انجام تدابیر مد نظر بانك مركزی در مورد تولید بسترهای امن برای انجام تراكنش های بانكی اندیشیده شود. البته وزارت ارتباطات لزوم امن سازی بسترهای مبادلات مالی را تایید می كند.

باید توجه داشت ussdها، كدهایی هستند كه كار كاربر را آسان می كنند. باآنكه در سال های گذشته و پیش از اینكه اینترنت مانند امروز گسترده شود، استفاده از ussdها لزوم بیشتری داشت و حتی شاید بدون استفاده از این كدها، انجام خیلی از فعالیت های بانكی ممكن نبود، اما باید پذیرفت امروز همچنان هم در تمامی نقاط نمی توان از اینترنت خوب و با سرعت بالا بهره برد.
در این زمینه یك كارشناس حوزه بانكداری الكترونیك با اشاره به وضع محدودیت های جدید برای فعالیت های در رابطه با USSD ها، این فناوری را مربوط به دوران گذار بانكداری الكترونیك توصیف كرد كه حالا زمان آنها به سر آمده است.
ایمان اسلامیان در گفت وگو با ایسنا، با بیان این كه USSD عملا به دوران گذار توسعه فناوری های بانكداری الكترونیكی مربوط بوده اند، اظهار داشت: بعضی از كشورها حتی به خاطر سرعت بالای اینترنت و اقتصادی دیجیتالی خود اساسا تجربه USSD ها را از سر نگذرانده اند، چون كه این فناوری ضعف های امنیتی جدی را در خود دارد.
وی با بیان این كه تجربه USSD در كشور، مناسب زمانی بود كه اینترنت رایج نبود، اظهار نمود: در زمانی كه اینترنت در كشور رایج نبود فناوری USSD تنها مجرای جایگزین برای پرداخت های خرد به شمار می رفت كه بعضی از شركت ها با استفاده از این فناوری و حتی دریافت كارمزد بیشتر از بانك ها و گاها مشتریان توانستند به سودهای كلانی دست پیدا كنند.
این كارشناس حوزه بانكداری الكترونیكی با بیان این كه سیاست بانك مركزی از همان ابتدا محدود كردن خدمات مربوط به USSD بوده است، اظهار داشت: امروزه بانكداری باز در دنیا در حال توسعه است. در این نوع بانكداری بانك ها عرضه خدمات خویش را به صورت منعطف طراحی می كنند و API خویش را در خدمت طراحان فین تك ها و شركت های كوچك برای عرضه خدمات به كاربران و مشتریان قرار می دهد. همانطور كه هم اكنون هم خیلی از خدمات بانك ها به صورت آنلاین در دسترس مشتریان قرار دارد.

حذف كدهای ussd و جایگزینی آنها با اپلیكیشن های بانكی، شاید بتواند امنیتی را كه مورد نظر مسئولان است فراهم كند، اما در شرایطی كه هنوز هم زیرساخت های اینترنت برای تمامی نقاط فراهم نیست، استفاده از اپلیكیشن ها در تمامی موارد هم معنایی نخواهد داشت. چه بسا كاربران تلفن های همراه اعتباری در یكی از همین نقاط كور اینترنتی نیاز به شارژ اعتبار تلفن خود داشته باشند و اپلیكیشن های بانكی هم بدون اتصال به اینترنت نتوانند كمكی كنند! ازاین رو این انتظار كه تا پیش از جایگزین شدن یك سرویس بهتر، این اقدام كه به زعم نماینده ی مجلس عجولانه است صورت نگیرد، انتظاری معقولانه است.
زمان: 15:34:25
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4506
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل