پرتاب پیشرانه هسته ای به مدار زمین برای تحقیقات فضایی

توسط دارپا صورت می گیرد؛
بی بدیل پرداز: سازمان دارپا از پرتاب یک راکت به فضا برای استقرار نمونه اولیه پیشرانه حرارتی هسته ای موسوم به ان تی پی در مدار زمین با هدف تحقیق در مورد منظومه شمسی آگاهی داده است.
پرتاب پیشرانه هسته ای به مدار زمین برای تحقیقات فضایی

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از نیواطلس، دارپا که به وزارت دفاع آمریکا وابسته است، قراردادی را با جنرال اتمیکس، بلو اوریجین و لاکهید مارتین به همین دلیل منعقد کرده تا مرحله نخست از برنامه DRACO اجرا شود. برنامه مورد اشاره با هدف پرتاب و استقرار تجهیزات پیشرفته علمی و نظامی در مدار زمین و حد فاصل کره زمین تا ماه توسط ارتش آمریکا به اجرا در می آید.
انتظار می رود ان تی پی مد نظر دارپا تا سال ۲۰۲۵ در مدار پایین کره زمین مورد استفاده قرار گیرد. علت استفاده از این ابزار پیشرفته آنست که با بهره گیری از راکت ها و فضاپیماهای فعلی دیگر امکان دستیابی به اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت منظومه شمسی و نحوه شکل گیری آن وجود ندارد. این ابزار به سبب محدودیت های فناورانه خود نمی تواند کسب اطلاعات دقیق و عمیق از نقاط دوردست منظومه شمسی را ممکن کند.
از همین رو وزارت دفاع آمریکا در تلاش است پس از تأسیس نیروی فضایی بر اطلاعات و دانش خود در این عرصه بیفزاید. هم اکنون موشک هایی مبتنی بر انواع سوخت شیمیایی از توان پیشرانه بالا و راندمان پایین و در مقابل موشک های مبتنی بر سوخت الکتریکی از توان پیشرانه پایین و راندمان بالا برخوردار می باشند. بدین سبب هیچ یک از این موشک ها در فضای درخلال مدار زمین و کره ماه کارآیی ندارند. برای اینکه در این محیط به سبب تغییر سریع مدارهای هر دو سیاره به توان پیشران و راندمان بالا نیاز است.
سیستم های ان تی پی در این شرایط قابل استفاده خواهند بود. در این سیستم ها بجای پروسه احتراق شیمیایی در راکت از راکتور هسته ای برای گرما دادن پیشرانه ای مانند هیدروژن استفاده می شود تا گرمای شدیدی ایجاد شود. توان پیشران راکت مبتنی بر سیستم ان تی پی، ده هزار برابر بیشتر از موتورهای الکتریکی و راندمان آن پنج برابر بیشتر از راکت های شیمیایی است.
دارپا قبل از این با شرکت گریفون تکنولوژیز برای تولید یک سیستم ان تی پی مبتنی بر اورانیوم کمتر غنی شده قرارداد امضا کرده بود.
بر مبنای قرارداد جدید جنرال اتمیکس طراحی اولیه راکتور ان تی پی و سیستم احتراق آنرا انجام می دهد، بلو اوریجین و لاکهید مارتین نیز سیستم عملیاتی فضاپیمای مبتنی بر این سیستم را خواهند ساخت.


منبع:

زمان: 21:48:12
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 253
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل