ظرفیت تولید ۵ هزار تن منسوج در رابطه با ماسك در كشور

بی بدیل پرداز: پژوهشگران پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در کنار یک شرکت دانش بنیان در ضمن سه ماه، موفق به تولید محصول استاندارد پلی پروپیلن گرید ملت بلون با ظرفیت 5000 تن در سال شدند.
ظرفیت تولید ۵ هزار تن منسوج در رابطه با ماسك در كشور

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، دکتر احمدی عضو هیئت علمی پژوهشگاه و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در این خصوص اظهار داشت: یکی از مهم ترین اجزای ماسکهای یکبار مصرف، پوشک های بچه و انواع تنظیف ها، منسوج نبافته ای معروف به ملت بلون MELT BLOWN است که کارایی ماسک ها در جداسازی ویروس ها و یا هر نوع آلودگی وابستگی کامل به کیفیت این لایه دارد.
متأسفانه در کشور تا حالا عموماً از روش های غیراصولی و لطمه زا مانند استفاده از ترکیبات پرکسیدی بصورت مستقیم جهت ساخت این منسوج نبافته استفاده می شد.
محصول پلی پروپیلن با قابلیت پروسه شدن به روش دمش مذاب MELT BLOWN همچون محصولاتی است که بعد از راکتور به کمک روش های تخریب کنترل شده طی پروسه اختلاط مذاب در اکسترودر واکنشی تولید می شود.
فناوری تولید محصول در طراحی پروسه به نحوی است که علاوه بر خواص محصولی با خواص مناسب و متناسب از نظر فرآیندی میزان مواد باقی مانده در محدوده مجاز باشد. در این راستا تکنولوژی اکسترودر واکنشی منحصر به فردی طراحی و ساخته شد که توانایی تولید محصولی با قابلیت دستیابی به خواص منحصر به فرد از نظر مکانیکی و فیزیکی در حالت یک منسوج نبافته ایجاد همین طور شکل ظاهری گرانول از نظر مقادیر باقی مانده نیز در محدوده استاندارد قرار گرفت.
از مزیت های اصلی طرح علمی پژوهشی حاظر طراحی خط تولید و محصولی بود، محصول این طرح علاوه بر فاکتورهای معمول دارای مزیت های بهداشتی نظیر عدم وجود مواد سمی و قابلیت تولید منسوج نبافته ای است که قابلیت جداسازی ویروس هایی نظیر کرونا ویروس – ذرات معلق زیر ۵۰ میکرون را دارد. در حال حاظر این محصول در کشور با ظرفیت ۵۰۰۰ تن در سال در حال تولید بوده و سهم مهمی در تامین مواد اولیه مورد استفاده صنایع منسوجات نبافته را بر عهده دارد.
با توجه به رشد تولید ته مانده ای نفتی در بیشتر پالایشگاه های کشور و نبود تکنولوژی بومی سازی شده جهت تبدیل این ترکیبات به محصولات با ارزش تر، بخش عمده ای از این ترکیبات تبدیل به نفت کوره شده که یا سوزانده و یا به کشورهای همسایه جهت تامین سوخت کشتی ها صادر می شده است. علاوه بر این، سنگین تر شدن نفت خام ورودی به پالایشگاه ها موجب افزایش چشم گیر تولید ته ماندها در پالایشگاه ها شده است که این مساله هم از لحاظ زیست محیطی و هم از لحاظ راهبری پالایشگاه ها را گرفتار مشکلات جدی کرده است.
در حال حاضر بطور متوسط روزانه بیش از ۳۶ درصد از محصولات پالایشگاه های کشور، ته مانده ای سنگین نفتی است که علاوه بر دلیلهای بالا، تحریم های بین المللی و ظالمانه نیز سدی بزرگ برای فروش این فرآورده ها شده است.
واحد ۹۲ هزار بشکه در روز RFCC این پالایشگاه که تحت لیسانس شرکت های خارجی است، با نیاز سالیانه حدود ۸۰۰۰ تن کاتالیست، یکی از راهبردی ترین واحدهای تولید و تامین بنزین با بهره گیری از خوراک ته مانده ای نفتی می باشد. کیفیت کاتالیست مورد استفاده در این واحد از اهمیت حیاتی چه از لحاظ تولید محصول مناسب و چه از لحاظ راهبری و عملیاتی برخوردارست.
با توجه به هدف گذاری و انجام طرح های هدفمند با رویکرد صنعتی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برای تکمیل زنجیره ارزش هیدروکربنی از مواد خام نفتی تا محصولات با ارزش فناورانه پلیمری، پروژه های ارتقای ته مانده ای نفتی به محصولات الفینی در دستور کار این پژوهشگاه قرار گرفت و طی سالیان فعالیت خود دراین زمینه بعنوان مرجع تست گیری این کاتالیست ها قرار گرفته است. طی انعقاد یک پروژه بین المللی با تولید کننده خارجی این کاتالیست، پروژه پژوهشی و بازرسی محموله ۸۰۰۰ تنی کاتالیست RFCC که در چهار قسمت به ایران وارد شده است با موفقیت به پایان رسید.
کاتالیست های خانواده FCC جزء پیچیده ترین کاتالیست های صنعت پالایش در جهان می باشد. مهمترین کاربرد سنتی این کاتالیست ها تولید بنزین و اخیراً تولید الفین هایی مانند پروپیلن از فرآورده های سنگین نفتی است. تعیین خواص فیزیکی و استواری این کاتالیست ها در کنار عملکرد آنها در واکنش، از مهمترین پارامترهای ارزیابی این کاتالیست هاست که انجام تست های واکنشی به شکل بستر سیال این کاتالیست از پیچیدگی های تکنولوژیک بالایی برخوردارست.


منبع:

زمان: 12:21:48
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 466
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل