لایحه مسئولیت ارائه دهندگان خدمات حوزه فناوری اطلاعات در دولت بررسی می شود

بی بدیل پرداز: وزارت ارتباطات و فناوی اطلاعات بمنظور كاهش نگرانی ها در حوزه فضای مجازی و با هدف مدیریت عقلانی در جنبه های مختلف كاربردی فضای مزبور، لایحه مسئولیت ارائه دهندگان خدمات حوزه فناوری اطلاعات را به كمیسیون امور اجتماعی و دولت الكترونیك هیئت دولت ارائه كرده است.
لایحه مسئولیت ارائه دهندگان خدمات حوزه فناوری اطلاعات در دولت بررسی می شود
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، فضای مجازی تاثیر بسزایی در ساخت فرهنگ جامعه و به خصوص جوانان کشور دارد و عدم توجه به مولفه های کنترل و مدیریت فضای مجازی می تواند آثار مخربی در فرهنگ یک جامعه ایجاد نماید.
لذا در امتداد کاهش و رفع نگرانی های موجود در حوزه فضای مجازی و با هدف مدیریت عقلانی در جنبه های مختلف کاربردی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به انجام مطالعات جامع و تخصصی با همکاری مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات وفناوری، پژوهشگاه قوه قضاییه اقدام نمود که برآیند مطالعات مذکور، تدوین لوایحی پنجگانه است. همچون این لوایح، لایحه مسئولیت ارائه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات که در ۴۲ ماده تدوین شده است.
این پیش نویس قانونی، مجموعه اصول و قواعدی است که نحوه ارائه و استفاده از خدمات اطلاع رسانی کامپیوتری را مقرر می کند.
مطابق این لایحه پیشنهادی، ارائه دهنده خدمات اطلاع رسانی کامپیوتری عبارت است از هر شخص حقیقی یا حقوقی که با راعایت قوانین مربوطه و با بهره گیری از شبکه های اطلاع رسانی نسبت به انجام خدمات "دسترسی"، "میزبانی یا مرکز ذخیره داده" و "ثبت نام دامنه" می پردازد.
کاربر و مشترک این خدمات نیز هر شخصی است که به سبب قرارداد از خدمات ارائه دهنده خدمات استفاده می نماید، در صورتیکه به سبب قرارداد نباشد، کاربر نامیده می شود.
حقوق کاربران و مشترکان در مقابل ارائه دهندگان خدمات تعریف شده است. کلیه ارائه دهندگان خدمات موظفند آنها را از امکانات فنی و خدماتی که بر اساس نرخ های مصوب ارائه می دهند، آگاه کنند. هم چنین، باید زمینه های متعارف آگاهی کاربران و مشترکان خودرا از حقوق و وظایفی که به سبب این قانون برای آنها به وجود می آید، فراهم آورند. ارائه دهندگان خدمات از طرف دیگر موظفند حقوق مادی و معنوی اطلاعاتی را که مشترکان و کاربران مطابق این قانون یا قرارداد جهت اطلاع رسانی روی شبکه قرار می دهند، رعایت نمایند.
بر اساس این لایحه، ارائه دهندگان خدمات فوق می توانند از تجهیزات دریافت از ماهواره استفاده کنند و مشمول قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره نمی شوند.
همچنین، در امتداد حفظ حریم ارتباطات خصوصی افراد در شبکه های اطلاع رسانی کامپیوتری، ارائه دهندگان خدمات موظفند با بکارگیری تجهیزات مناسب، ژیام ها و اطلاعات خصوصی را با حفظ تمامیت و محرمانه بودن آنها انتقال دهند.
علاوه بر این، جهت افزایش امنیت و سلامت ارتباطات خصوصی در شبکه های اطلاع رسانی کامپیوتری، ارائه دهندگان خدمات موظفند فناوری های رمزگذاری یا رمزنگاری مناسبی را در اختیار کاربران و مشترکان خود قرار دهند.
همچنین، شنود، افشا، قطع یا ایجاد اختلال یا هرگونه تغییر در ارتباطات خصوصی در شبکه های اطلاع رسانی یا اطلاعاتی که منجر به افشای ارتباطات خصوصی می شود فقط با دستور مقام ذی صلاح قضایی امکان پذیر است.
ضمنا ارائه دهندگان خدمات نمی توانند بدون مجوز قانونی یا رضایت کاربران و مشترکان به ارتباطات یا اطلاعات خصوصی ذخیره شده یا درحال انتقال آنه ا دسترسی یافته یا آنها را شنود نمایند.
در مقابل، کابران و مشترکان نیز موظفند بر اساس قرارداد و حوزه مجاز خود به نحوی فعالیت کنند که در فعالیت ارائه دهندگان خدمات مذکور خللی ایجاد نکنند. هم چنین، موظف اند به ارائه دهندگان خدمات، اطلاعات شخصی صحیحی عرضه کنند و همیشه برای آنها امکان برقراری ارتباط با خودرا فراهم آورند. در غیر این صورت مسئول عواقب ناشی از آن خواهند بود. در غیر این صورت، به مجازات بی نظمی کنندگان در سیستم های کامپیوتری مندرج در قانون مبارزه با جرایم کامپیوتری محکوم می شوند.
منبع:

زمان: 11:22:35
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 1516
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل