ثبت یك میلیون و ۲۰۰ هزار دامنه ir در كشور

به گزارش بی بدیل پرداز طبق آخرین آمار پژوهشگاه دانش های بنیادی، تابحال بیشتر از یك میلیون و ۲۱۲ هزار دامنه فعال فارسی در مركز ثبت دامنه كشوری به ثبت رسیده است و دامنه ir با بیشتر از یك میلیون و ۲۰۴ هزار دامنه فعال در صدر لیست قرار دارد.
ثبت یك میلیون و ۲۰۰ هزار دامنه ir در كشور
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، دامین یا دامنه (Domain) نامی است كه وبسایت از راه آن قابل دستیابی بوده و به صورت كلی از دو بخش نام و پسوند تشكیل شده است. نام دامنه بخشی است كه گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آنرا به دلخواه خود انتخاب می كنید. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند كه توسط كمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیكن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همینطور در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل هم تأثیرگذار است.
در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون مراكز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی بشمار می رود و هر كاربری كه تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مركز و یا یكی از نمایندگان فعال آن در سطح كشور رجوع كند. این پژوهشگاه هم چنین آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد. مركز ثبت دامنه كشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه ها در ایران را برعهده دارد.

آخرین آمار دامنه های ثبت شده
طبق آخرین آمار موجود در مركز ثبت دامنه كشوری ایران، از آغاز ثبت دامنه های فارسی در كشور تابحال یك میلیون و ۲۱۲ هزار و ۴۸۶ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با یك میلیون و ۲۰۴ هزار و ۱۳۳ دامنه فعال در صدر قرار دارد كه نشان داده است بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است.
بعد از دامنه ir، دامنه co.ir با ۳۹۶۷ مورد، دامنه ایران با ۱۷۳۸ مورد و دامنه ac.ir با ۱۳۰۴ دامنه ی فعال می باشند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند كه كمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آنها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۵۷۰ مورد، دامنه org.ir با ۲۸۱ مورد، دامنه sch.ir با ۲۵۲ مورد و دامنه gov.ir با ۲۱۲ مورد هم در رتبه های بعدی فهرست قرار دارند. كمترین دامنه ثبت شده هم متعلق به دامنه net.ir با ۲۹ دامنه فعال است.زمان: 22:14:21
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 2934
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: اینترنت , سایت , كاربر , گوگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل