مراقب اپلیكیشن های كرونایی باشید

بی بدیل پرداز: طراحی اپلیكیشن های جعلی مربوط به كرونا، یكی از روش هایی است كه این روزها مجرمین سایبری برای سرقت اطلاعات كاربران به كار می برند و بنا بر این كاربران باید با رعایت نكات ایمنی،  از نفوذ هكرها و مجرمان سایبری به اطلاعات و حریم خصوصی خود جلوگیری نمایند.
مراقب اپلیكیشن های كرونایی باشید
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، باتوجه به اهمیت بیش از پیش حفاظت از اطلاعات شخصی و امنیت سایبری دستگاه های الكترونیكی و گوشیهای هوشمند، امنیت اطلاعات آنها تبدیل به یكی از بزرگترین دغدغه های خیلی از كاربران در فضای مجازی شده است. بدین سبب كارشناسان فعال در حوزه فناوری و امنیت سایبری خطاب به كاربران گوشیهای هوشمند سفارش كرده اند كه با رعایت نكات و موارد مختلفی قادر خواهند بود كه امنیت اطلاعات شخصی موجود در گوشیهای هوشمند خودرا به میزان قابل توجهی افزایش داده و از نفوذ هكرها و مجرمان سایبری به اطلاعات و حریم خصوصی خود جلوگیری به عمل بیاورند.
از طرفی این روزها با شیوع ویروس كرونا در كشور و روند صعودی استفاده از اینترنت و به دنبال آن استفاده از خدمات آنلاین، شاهد سوءاستفاده بعضی از مجرمین سایبری در این عرصه هستیم. بنا بر این پلیس فتا نیز با اشاره به بعضی از روش های مجرمانه رایج در این ایام، آگهی داده است هدایت به سایت های جعلی و دریافت اطلاعات، طراحی اپلیكیشن های جعلی و سرقت اطلاعات هویتی و بانكی از مهم ترین روش های مجرمانه در روزهای كرونایی است.
این روزها شاهد افزایش فعالیت اپلیكیشن های مختلف درزمینه تست و شناسایی كرونا، خوداظهاری و پاسخ گویی به سوالات مربوط به كرونا، تب سنج و دیگر اپلیكیشن های مربوط به این ویروس هستیم اما بیشتر این برنامه ها فاقد كارایی لازم بوده و گاهی اوقات به دنبال سرقت اطلاعات كاربران نیز هستند؛ بدین سبب مراجعه به اپلیكیشن های مجاز و تحت نظر وزارت بهداشت اهمیت زیادی دارد.
هدایت به لینك و درگاه های بانكی جعلی و سرقت اطلاعات هویتی و كاری از مهم ترین اهداف اپلیكیشن های جعلی طراحی شده است. بدین سبب لازم است كاربران اپلیكیشن های موردنیاز خودرا از ماركت های معتبر و دارای نماد اعتماد الكترونیك دریافت كرده و به تبلیغات و برنامه های ارائه شده در كانال ها و گروه های مختلف توجه نكنند.
همچنین پلیس فتا آگهی داده است كه كاربران پیش از هرگونه اقدام درباب ویروس كرونا از قبیل انتشار اخبار مبتلاشدن و فوت، ثبت نام در سامانه ها و اپلیكیشن های مختلف، حتما به ابلاغیه های وزارت بهداشت توجه داشته باشند و هرگونه سایت، فروشگاه اینترنتی، اپلیكیشن یا درگاه جعلی را با پلیس فتا و لینك مركز فوریت های سایبری در بین بگذارند.
كارشناسان همیشه به كاربران آگهی می دهند كه به هیچ عنوان فریب این تبلیغات را نخورده و از نصب چنین نرم افزارها و اپلیكیشن هایی اجتناب كنند.
این نرم افزارها و اپلیكیشن ها غالباً بدافزارهای مخرب و جاسوسی هستند كه با دانلود و نصب آنها، سرقت از اطلاعات ذخیره شده روی گوشی همراه یا سیستم ها صورت می گیرد و اطلاعاتی مثل عكس یا اطلاعات بانكی ذخیره شده در حافظه گوشیها به راحتی از طرف مجرمان سایبری به سرقت می رود و حتی كاربر به راحتی متوجه این سرقت ها نمی گردد.
منبع:

زمان: 22:42:57
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 2467
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل