راه های درآمدزایی از بیت كوین

بی بدیل پرداز: در صورتیكه رشد استخراج بیت كوین با برق صنعتی و ارزان مسئولان را از بابت افزایش مصرف انرژی در فصل گرما نگران كرده، یك كارشناس معتقد می باشد می توان از استخراج بیت كوین و فروش آن، بجای صادرات حامل های انرژی بهره برد كه هم اكنون در ایران با مشكل روبرو است.
راه های درآمدزایی از بیت كوین
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، ارزهای مجازی دیجیتال در ماه های اخیر به لحاظ استفاده از تكنولوژی های جدید مورد توجه مسؤولان بانكی و ارتباطی كشور قرار گرفته اند؛ در صدر ارزهای دیجیتال، بیت كوین قرار دارد كه از افراد معمولی با مصرف برق خانگی تا شركت هایی با مصرف برق صنعتی را به خود مشغول كرده است؛ با یك جست وجو در فضای اینترنت می توان به سایت هایی رسید كه نسبت به فروش دستگاه های استخراج ارز با عنوان ماینر و خرید و فروش ارز دیجیتالی اقدام می كنند!
ارز دیجیتال با رمزگذاری و تبدیل اطلاعات به كدهای امن كار می كند؛ در واقع دستگاه های پردازش سریع یا ماینرها، مسائل و معادلات ریاضی را حل می كنند و اگر پاسخ صحیح بدهند، پاداش یا همان ارز دیجیتالی دریافت خواهند كرد.
البته رشد استخراج این ارز دیجیتال با بهره گیری از انرژی برق ارزان در ایران، صدای مسؤولان را درآورده است تا جایی كه با افزایش مصرف برق، وزارت نیرو گفته با استخراج كنندگان ارزهای دیجیتال برخورد خواهد شد. چونكه استخراج هر كوین معادل مصرف سالیانه ۲۴ واحد مسكونی در ایران است. در نتیجه امكان ادامه استخراج به شكل كنونی ممكن نخواهد بود و وزارت نیرو برای شناسایی استخراج كنندگان اقدام نموده است.
استخراج ارز دیجیتال این روزها به منبع درآمدزایی تبدیل گشته كه ظاهراً بخش خصوصی و حتی دولتی و شبه دولتی را هم درگیر خود كرده است و اكثراً در حاشیه شهرها در مكان هایی مانند گاوداری و مزارع كشاورزی و مدارس به سبب دسترسی ارزان تر به برق شایع شده است.
در صورتیكه وضعیت قانونی این ارزها در ایران كاملاً روشن نیست، صحبت از ارائه نمونه بومی این ارزها هم مطرح شده اما بانك مركزی هنوز موضع رسمی خودرا در قبال نحوه مواجهه با ارزهای دیجیتالی مشخص نكرده و ظاهراً پست بانك وظیفه ی راه اندازی این ارزهای بومی را برعهده گرفته و مقرر است ضوابط استفاده از آنها تا اختتام شهریورماه مشخص شود.

ارز دیجیتال چیست؟
همانطور كه گفته شد، ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یك فرم از پول الكترونیكی است كه به منظور امنیت بیش تر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شد. ارزهای دیجیتال از یك فناوری غیرمتمركز استفاده می نمایند كه به كاربران امكان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانك ها و سازمان های واسطه می دهند. یعنی برای انتقال این ارز نیازی به بانك نیست و افراد می توانند مستقیماً این ارزها را برای هم منتقل كنند.
بیشتر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاك چین اجرا می شوند و بیش تر واحدهای اصلی آن توسط یك پروسه به نام استخراج یا ماین تولید می شوند. اولین و معروف ترین ارز دیجیتال، بیت كوین است كه در سال ۲۰۰۹ بوجود آمد، با این وجود از سال های گذشته ارزهای دیجیتال بسیاری (حدود ۹۰۰ ارز دیجیتال) در بازارهای جهانی تجارت می شود.

استخراج بیت كوین زمان بر است
در این راستا عماد ایرانی - كارشناس حوزه بانكداری الكترونیك- در گفت و گو با ایسنا درباره ی روند استخراج بیت كوین اینگونه توضیح می دهد: روزی كه ساتوشی ناكاموتو - مخترع بیت كوین - می خواست آنرا طراحی كند، شرایط و فرمول پیچیده ریاضی كه در اصول رمزنگاری به آن الگوریتم های درهم ریختگی می گوئیم را قرار داد كه نیاز به حل كردن آن است. فرمولی هم وجود ندارد كه بخواهید این را دور بزنید و سریع تر حل كنید، یعنی استخراج بیت كوین، به صورتی یك كار زمان بر و پیچیده ریاضی است.
وی با بیان این كه كسانی كه می خواهند بیت كوین بیش تری استخراج كنند، نیاز دارند سخت افزارهای بیش تری داشته باشند، اظهار داشت: ناكاموتو این كار را برای حفظ ارزش بیت كوین و این كه این ارز به سختی استخراج شود، انجام داد. آدم های بسیاری در سراسر دنیا تجهیزات سخت افزاری تهیه می كنند كه بیت كوین، استخراج كنند. وقتی آدم های زیاد در دنیا، كامپیوترها، سخت افزار، مركز، اتاق سرور و كولر گازی بسیاری تهیه كرده اند، خودشان به خاطر هزینه هایی كه دادند، ارزش بیت كوین را بالا نگه می دارند.
ایرانی در ادامه درباره ی مزارع استخراج بیت كوین توضیح داد: مزارع استخراج بیت كوین چیزی نیستند جز تعدادی سخت افزار برای حل كردن مساله پیچیده ریاضی و فردی كه این سخت افزارها را تهیه كرده، بطور قطع هزینه زیادی هم برای آنها پرداخت است. برای اینكه فردی كه این مركز را راه انداخته، خودش یكی از عواملی می شود كه ارزش بیت كوین سقوط نكند، یعنی ارزش بیت كوین روی یك رقم حفظ شود. البته امكان دارد در دوره ای تب بیت كوین بالا برود و تا ۲۰ هزار دلار هم برسد و بعد فروكش كند و به ۴۰۰۰ دلار برسد و الان باردیگر علاقمندی به آن به وجود آمده و به ۱۲ هزار دلار رسیده است.

افزایش مصرف برق چه ارتباطی به بیت كوین دارد؟
از طرفی در ماه های اخیر كه مصرف برق در ایران افزایش یافته و طبق آمار، اوج مصرف برق در منطقه تهران (استان های تهران، قم و البرز) از رقم ۹۸۶۰ مگاوات گذر كرده كه این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل كه معادل ۹۲۰۸ مگاوات بوده، با ۷ درصد رشد مواجه می باشد، این مساله مسؤولان را مجاب كرده كه استخراج كنندگان بیت كوین موجب این افزایش مصرف برق شده اند.
با این وجود، این كارشناس در این زمینه می گوید یك دسته از مخالفان بیت كوین، گروه انرژی هستند كه اعلام می كنند برقی كه در كشور می دهیم، حتی گران ترینش، یعنی برق خانگی خانوار پرمصرف، نسبت به برقی كه استاندارد جهانی هست، ارزان تر است، چه برسد به برق كشاورزی و صنعتی. دولت می گوید در شرایطی كه با افزونگی انرژی روبه رو نیستیم، نمی توانیم برق ارزان در اختیار مردم قرار دهیم كه پول دربیاورند، در صورتیكه باید توجه داشت در شرایطی كه در ایران با محدودیت هایی برای فروش نفت مواجهیم، نفت می تواند بعنوان پایه انرژی به مصرف كننده داخلی فروخته شود و آنرا به شكل انرژی برق خریداری كنند.
وی هم چنین توضیح داد: دولت در آماری اعلام نموده بود كه مصرف برق نسبت به میانگین سال گذشته، هفت درصد رفته بالاتر و این به خاطر ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتالی است، اما این مساله نمی تواند پایه علمی داشته باشد، امكان دارد اجناس الكترونیكی مردم عوض شده یا كولرهای گازی بیش تر شده باشد. از طرفی نمی توان حدس زد استخراج ارزهای دیجیتالی توسط كاربران چه تعداد است، برای اینكه بیشتر دستگاه ها به صورت غیرمجاز وارد شده است،.
وی افزود: البته این مساله در جامعه به قدر كافی خطرناك است؛ این كه بین افراد صحبت شود دستگاه های استخراج بیت كوین چند است و چطور می توان آن خریداری كرد، یعنی تبش در كشور به وجود آمده و وجود دارد اما مشخص نیست كه چه تعدادی در خانه یا جاهای دیگر این كار را انجام می دهند.

استخراج بیت كوین معادل صادرات برق و نفت
این كارشناس حوزه بانكداری الكترونیك با اشاره به اینكه ماینینگ بیت كوین را می توان صادرات برق و نفت دانست، اضافه كرد: بیت كوین به درد ما نمی خورد، در صورتیكه هر كسی كه یك كامپیوتر برای استخراج بیت كوین دارد و یا سوله ای را در زمین كشاورزی گذاشته و صدها دستگاه را برای این كار قرار داده، درواقع صادرات انرژی انجام می دهد، یعنی برق را از دولت می خرد و تبدیل می كند به یك ارزش و بیت كوین را می فروشد به كشور خارجی و دلار می گیرد.
ایرانی با بیان این كه هم اكنون در فروش حامل های انرژی به خارج از ایران مشكل داریم، اظهار نمود: معمولاً وقتی می خواهیم حامل های انرژی را بفروشیم، چون از كانال های سوم و چهارم استفاده می نماییم، انرژی ما را با هزینه كمتری می خرند و این طور نیست كه بتوان حامل های انرژی خودرا با قیمت جهانی به حجم انبوه بفروشیم.
ایشان سپس اشاره كرد: یك فردی كه در ایران ماین می كند، در واقع صادرات نفت و برق انجام می دهد و دلار وارد می كند، كاری كه ما به صورت انبوه به سبب تحریم ها با مشكل مواجیهم. می توان بررسی كرد چه ایرادی دارد كه دولت، برق با هزینه بین المللی درست كند و آنرا به ماینرها بفروشد و دیگر برایش مهم نباشد چند دستگاه به این كار مشغول شدند؟ حتی دولت می تواند به صورت سیستماتیك در فروش بیت كوین به خارج از كشور و واردات دلار هم دخالت نكند، چون در آن صورت كانال هایی كه دولت به آنها وارد شده، خیلی سریع شناسایی و جلویش گرفته می شود.

نفت را می توان بوسیله اینترنت فروخت
این كارشناس با بیان این كه وقتی درگیر مشكل صادرات حامل های انرژی هستیم، اگر می توانیم نفت را بوسیله اینترنت بفروشیم، باید این كار را انجام دهیم، اضافه كرد: گاز هم برای سرمایه گذار خارجی جذاب است كه این سرمایه گذار هم با خودش سرمایه می آورد، هم تجهیزات و فناوری و هم این كه قیمت برق را با مقداری از استاندارد جهانی كمتر دریافت می كند.
ایرانی اشاره كرد: حالا ماینینگ بیت كوین آن قدر دقیق است كه برمبنای كیلووات می توان گفت چند دلار استخراج شده است. دولت می تواند بفهمد یك مزرعه بیت كوین كاوی با مصرف یك مگاوات برق چند بیت كوین در بازه زمانی مشخص استخراج كرده است. البته صرفاً برق ارزان نیست كه برای استخراج جذابیت دارد، ما فضای خوبی هم برای ماینینگ داریم. این كار نیاز به فضاهای خنك دارد كه هزینه سرد كردن پایین بیاید و ما هم فضاهایی داریم كه در بیشتر سال خنك هستند و می توان آنها را به دیتاسنترهای ماینینگ تبدیل كرد.
وی با بیان این كه هم اكنون یكی از طریق های بهینه برای صادرات نفت و گاز و برق تولید ارزهای مجازی و فروشش به خارج از كشور است، اظهار داشت: حتی بانك مركزی می تواند نظارت كند كه این ارز به داخل كشور برنگردد و اگر بیت كوینی تولید شد، حتما به خارج از كشور فروخته شود و دلار وارد شود تا نگرانی هایی كه درباره كاهش ارزش پول ملی است، ایجاد نشود.
منبع:

زمان: 13:39:47
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 3886
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل