پرخبری و خوش خبری ارزی

گزیده اخبار اقتصادی چهارشنبه
بی بدیل پرداز: امروز اغلب اخبار مهم اقتصادی ایسنا حول محور بازار ارز بود؛ به شكلی كه امروز نرخ ارز ثابت ماند و بگفته رئیس كل بانك مركزی آنهایی كه می خواستند نرخ ارز را بالا ببرند شكست خوردند. از طرف دیگر سازمان امور مالیاتی اعلام نموده كه اطلاعات خریداران ارز را در سامانه مالیاتی ثبت كرده برای انها مالیات تعیین می كند. همین طور قرار شده بانك مركزی صادركنندگانی را كه ارز خودرا از محل درآمدهای صادراتی به كشور برنگردانده اند را به صورتی جریمه كند و دیگر ارز برایشان تامین نكند.
پرخبری و خوش خبری ارزی
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، عمده خوانندگان خبرهای اقتصادی روز جاری مطالبی در زمینه مالیات بر خرید ارز، جریمه برای برخی صاحبان ارز، دست های پشت پرده در گرانی نرخ ارز، بازگشت دلالان به بازار خودرو، ترخیصی خودرو های خاك خورده در گمركات، قطع برق، طرح رجیستری و تلاش نافرجام مجرمان، ممنوعیت در خرید طلای آب شده و نرخ ارز را مورد بررسی و پیگیری قرار داده اند.
از اوایل سال قبل بود كه نرخ انواع ارز روند صعودی به خود گرفت و عاملی شد تا ارزش پول ملی كم شود و از طرف دیگر قیمت انواع محصولات مصرفی و سرمایه ای در اقتصاد ایران رشد قابل توجهی به خود بگیرد كه این موضوعات در كنار یكدیگر عاملی شد تا مردم از ترس افت ارزش سرمایه و پول خود به خرید ارز خصوصاً دلار رو بیاورند.
بازار ارز با تبعیت از میزان عرضه و تقاضا قیمت خودرا رفته رفته تغییر داد، البته ناگفته نماند كه مسائل اقتصادی و سیاسی بر قیمت گذاری ارز تأثیر قابل توجهی داشته است.
با این شرایط سازمان امور مالیاتی اعلام نموده اطلاعات مربوط به خرید ارز اشخاص حقوقی در پایگاه اطلاعاتی مالیاتی بارگذاری شده و ادارات امور مالیاتی طبق مقررات، مالیات مربوطه را ستاندن می كنند، این در شرایطی است كه بنابر گفته محمدقاسم پناهی آمار و اطلاعات خرید ارز توسط افراد حقیقی نیز در اختیار است.
حال با این شرایط باید منتظر بود و دید كه آیا افرادی كه ارز خصوصاً دلار خریداری نموده اند و در صندوقچه خانه خود ذخیره می كنند، مجبور به پرداخت مالیات می شوند؟
دولت در امتداد پوشش اتفاقات سیاسی و اقتصادی جامعه برای تأمین ارز واردات دست به كار شد و ارز ۴۲۰۰ تومانی و سامانه نیما را راه اندازی نمود كه با عنایت به آنكه ۷۵ درصد ارز صادراتی به كشور برنگشته است بنظر می رسد نیما آنچنان موفق عمل نكرده است. اما نكته قابل توجه آن است كه ۳۰ میلیارد دلار ارز صادراتی به كشور وارد نشده و هیچ اقدام بازدارنده ای در این زمینه صورت نمی گیرد، حال با این شرایط جای سوال دارد چه جریمه ای برای آنها كه دلارها را نیاوردند در نظر گرفته می شود؟
برخی به دنبال گرانی دلار بودند
عبدالناصر همتی در قامت رئیس كل بانك مركزی در هفته های گذشته به مردم پیشنهاد كرد تا در بازار ارز سرمایه گذاری نكنند، برای اینكه هیچ گونه مؤلفه اقتصادی در زمینه قیمت گذاری ارز وجود ندارد و تأثیرات مسائل سیاسی بر این مساله حاكم است، حال در حاشیه جلسه روز جاری هیئت دولت، همتی اعلام نمود كه بعد از تصمیم جمهوری اسلامی ایران درباب برجام كه هفته پیش اعلام شد، نرخ را بالا ببرند ولی نتوانستند.
زور سازوكار جدید به دلالان نرسید
در هفته گذشته بود كه به واسطه فعالیت دلال گونه برخی افراد در بازار خودرو و مسكن بر بستر سایت های پذیرنده آگهی های اینترنتی مقرر شد كه قیمت آگهی در این دو بازار حذف شود اما عمر این تصمیم همچون دیگر تصمیمات اقتصادی بسیار كوتاه بود و برای بار دیگر اما با سازوكار خاصی قیمت ها به آگهی های اینترنتی بازگشت كه رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران با اشاره به اینكه دلالان خودرو باردیگر به فضای مجازی بازگشته اند، اظهار نمود كه قاطعانه می گویم كه به قیمت هایی كه الان در این سایت ها برای خودرو ها اعلام می شود، مشتری وجود ندارد و در عمل هیچ معامله ای با این قیمت ها صورت نمی گیرد.
ماجراهای بازار خودرو در روز جاری به اینجا ختم نیم شود، از حدود یكسال پیش بود كه واردات خودرو به كشور ممنوع گردید و طبق اعلام منابع رسمی ۱۳ هزار خودرو در گمركات خاك می خورند، دولت در آذرماه سال قبل تصمیم گرفت تا خودرو ها ترخیص شوند اما تا به امروز اینچنین نشد و حتی مدت زمان مصوبه قانونی دولت نیز به اختتام رسید.
با این وجود آمار نشان از آن دارد كه در فروردین ماه سال جاری ۳۵۰ خودرو دپو شده از گمركات ترخیص شده است.
رجیستری پیروز بر جاعلان!
طرح رجیستری در بازار تلفن همراه از بیشتر از یكسال گذشته در بازار تلفن همراه كار خودرا آغاز نموده كه با خوبی و بدی های همراه بوده و همواره بالا و پایین بسیار داشته است اما یكی از نكات مثبت این مساله آن بوده كه دستیابی به نتیجه نهایی برای جاعلان شناسه تلفن همراه را بسته و آنها نمی توانند طرح رجیستری را از این طریق دور بزنند.
تقلب در طلای آب شده
با توجه به افزایش قیمت ارز، كاهش ارز پول ملی و ترس مردم به سبب از دست دادن سرمایه خود بسیاری به فكر تبدلی پول نقد خود به طلا افتادند كه به سبب محاسبه قابل توجه كارمزد بسیاری به سمت خرید طلای آب شده یا همان شمش طلا سوق پیدا كردند كه بارها از طرف مسئولین اتحادیه اعلام گردید كه افراد به خرید طلای آب شده بدون داشتن اطلاعات كافی و كارشناسی نپردازند و حتی واحدهای صنفی را مكلف كردند كه از فروش طلای آب شده به عموم افراد پرهیز كنند، در این رابطه این دفعه مدیركل استاندارد تهران با اشاره به امكان تقلب در طلای آب شده تاكید كرده طلای آب شده به هیچ وجه مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران نیست.
دلار به خواب رفت
نرخ خرید دلار و یورو برای دومین روز متوالی در صرافی های مجاز بانك مركزی ثابت بوده و قیمت خرید یورو ۱۶ هزار و ۷۵۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان است. این صرافی ها، همین طور امروز هر دلار آمریكا را مانند روز گذشته ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان خریده و ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان می فروشند.
این در حالی است كه بانك ها امروز (۲۵ اردیبهشت) هر دلار آمریكا را به قیمت ۱۴ هزار و ۴۷۰ تومان می خرند كه نسبت به روز گذشته حدود ۵۰ تومان افزایش قیمت داشته و قیمت خرید یورو نیز با افزایش ۱۱ تومانی در شعب ارزی بانك ها ۱۶ هزار و ۲۱۹ تومان است.
امروز بانك ها هر پوند انگلیس را نیز ۱۸ هزار و ۶۸۴ تومان می خرند كه نسبت به روز گذشته كاهشی بوده است. از طرف دیگر، قیمت ارز مسافرتی در بانك ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ بطوریكه قیمت فروش ارز مسافرتی در بانك ها ۱۷ هزار و ۳۴ تومان اعلام شده كه با احتساب كارمزد به حدود ۱۷ هزار و ۳۵۰ تومان می رسد.
منبع:

زمان: 15:31:41
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4635
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل