گرانی مسكن ساكنان تهران را فراری داد!

گزیده اخبار اقتصادی سه شنبه بی بدیل پرداز
بی بدیل پرداز: رشد قیمت مسكن در سال های اخیر و كاهش قدرت خرید مردم در بازار مسكن در كنار آمار مهاجرت از تهران به دیگر شهرها بخصوص استان های البرز و گیلان گواه آن است كه مهاجرت از تهران روند صعودی به خود گرفته است.
گرانی مسكن ساكنان تهران را فراری داد!
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای اقتصادی روز جاری حكایت از آن دارد كه عموم خوانندگان اخباری در زمینه بازار مسكن، بازگشت كارت سوخت، تقلب در كیفیت، دستور رئیس جمهور برای مقابله با گران فروشی، كاهش قیمت برخی اقلام كشاورزی، رشد قیمت نان، و شرایط بازار ارز را مورد توجه قرار داده اند.
بنا بر آخرین آمار منتشره، قیمت هر متر مسكن در شهرهای بزرگ به خصوص تهران به صورت میانگین به ۱۱ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان رسیده كه این مساله عاملی شده تا متقاضیان خانه توان خرید و تهیه مسكن در شهرهای بزرگ را نداشته باشند، بعضی از كارشناسان با عنایت به این مساله و آمار مهاجرت از تهران طی سال های ۹۰ تا ۹۵ معتقدند كه حجم خروج از تهران افزایش یافته و از طرف دیگر افزایش تعداد خانه های خالی در سطح شهر تهران تأییدی بر این مساله است.
البته آن طور كه اعلام گردید بیشترین میزان خانه های خالی در تهران مربوط به مناطقی همچون قیطریه، فرمانیه، زعفرانیه، میرداماد، دروس، قلهك، الهیه، پونك، آریاشهر و جنت آباد بوده قدرت خرید افرادی كه از تهران مهاجرت كرده اند آنچنان جوابگوی پاسخ به قیمت مسكن این مناطق نبوده و بنا بر اطلاعات به دست آمده طی سال های ۹۰ تا ۹۵ تعداد ۳۵۰ هزار و ۶۳۲ نفر از استان تهران به دیگر استان ها مهاجرت كرده اند.
خبری از كارت سوخت نیست
شب گذشته بود كه وزیر اقتصاد از بررسی سهمیه بندی باردیگر سوخت در هیأت دولت آگاهی داد و این مساله عاملی شد تا بار دیگر بازگشت كارت سوخت كه البته چند روز قبل تر اعلام شده بود كه مردم كارت سوخت های خودرا در دسترس قرار دهند، قوت بگیرد كه در جدیدترین اطلاعیه شركت ملی پخش اعلام شده افراد منتظر كارت سوخت جدید نباشند، برای اینكه با عنایت به پروسه ثبت نام كارت سوخت كارت های بانكی كه به نام صاحب خودرو به ثبت رسیده جایگزین كارت های سوخت قدیمی كه گم شده اند، می شود.
ممنوعیت صادرات، ساده ترین راه كنترل بازار
در ایام گذشته قیمت خیلی از كالاهای مصرفی ماه مبارك رمضان اندكی افزایش قیمت به خود گرفت كه این مساله ریشه در نوسانات قیمتی سال قبل دارد در این زمینه در روز جاری حسن روحانی رئیس جمهوری كشور به چهار وزیر كابینه دستور داد تا اقدامات لازم و مؤثر در زمینه توزیع كالا و مقابله با گران فروشی را انجام دهند.
در دستور رئیس جمهور به كنترل و نظارت بر قیمت كالا و خدمات تاكید ویژه ای شده است و این تاكید در حالی انجام شده كه دولت در سال قبل مبلغ قابل توجهی برای واردات كالاهای اساسی در چارچوب ارز دولتی یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفته بود.
حال با این شرایط جای سوال دارد كه چرا قیمت محصولات مورد نیاز افراد كه عموماً در داخل كشور تولید می شود، روند صعودی به خود گرفته است.
دولت در ماه های گذشته برای كنترل قیمت محصولات خصوصاً محصولات كشاورزی همچون پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی ممنوعیت صادرات را در پیش می گرفت كه در روز جاری نیز ممنوعیت صادرات خرما ابلاغ شده است و این در شرایطی است كه بسیاری بر این رویه انتقاد دارند و معتقدند كه تعرفه گذاری مناسب باید جایگزین این شیوه شود. برخی كارشناسان این بازار معتقدند این تصمیم در حالی رخ داده كه كمبودی در بازار خرما وجود نداشته و تصمیم اخیر تأثیری در بازار نخواهد داشت.
پیش از خرما ممنوعیت صادرات برای پیاز اعمال شد كه رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در این زمینه گفته به دنبال اعلام ممنوعیت صادرات پیاز قیمت این محصول در بازار روند رو به كاهش به خود گرفته و در ایام آینده قیمت آن بیشتر از گذشته كاسته می شود.
حال با عنایت به این شرایط نایب رییس اتاق اصناف ایران معتقد می باشد افزایش قیمت تنها مربوط به مرحله توزیع كالا نیست و سوداگران بلای جان بازارهای اقتصادی هستند و اگر مصوبه و اقدامات دولتی در زمینه كنترل بازار به موقع به اجرا دربیاید از افزایش قیمت ها جلوگیری خواهد شد. در كنار نظر مجتبی صفایی، خسرو گران سایه - رئیس كمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران - معتقد می باشد تا زمانی كه دولت سختگیری های خود در عرصه واردات را ادامه دهد نمی توان انتظار داشت كه بازار كالاهای اساسی به ثبات برسد.
گرانی نان، ممنوع
در همین حال و احوال بازار برخی اخبار حكایت از آن دارد كه قیمت نان اندكی افزایش یافته و وزن چانه آن آب رفته است كه در این زمینه بیژن نوروز مقدم رئیس اتحادیه نانوایان سنتی به ایسنا اعلام نموده كه قیمت نان و آرد در نانوایی های دریافت كننده سهمیه آرد دولتی هیچ افزایش قیمتی نداشته و اگر این مساله از طرف نانوایی ها صورت گرفته باشد مرتكب خلاف و كار غیرقانونی شده اند.
اما افزایش قیمت ها تنها به نان و محصولات كشاورزی ختم نمی گردد و رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی كارخانجات ماكارونی ایران از افزایش بیشتر از ۷۰ درصدی قیمت این محصول در بسته بندی های ۷۰۰ گرمی خبر داده و علت آنرا افزایش قیمت گندم و سایر مواد اولیه این محصول عنوان كرده است.
دلار گران نمی شود
بازار ارز یكی از بازارهای استراتژیك اقتصاد ایران شمرده می شود و همواره نوسانات قیمتی آن مورد توجه مردم و فعالان اقتصادی بوده است حال جای سوال دارد كه این بازار امسال چه آینده ای را برای خود رقم می زند كه محمد باقجری-اقتصاددان معتقد می باشد كه نوسانات قبلی دلار دیگر تكرار نخواهد شد و اقدامات بانك مركزی در ایجاد بازار متشكل ارزی روند باثبات تری در پیش خواهد داشت.
در كنار این مساله امروز (۱۰ اردیبهشت) بانك ها هر دلار آمریكا را به قیمت ۱۳ هزار و ۶۴۵ تومان می خرند و قیمت خرید یورو باز در شعب ارزی بانك ها به ۱۵ هزار و ۲۶۷ تومان است.
برخلاف چند روز گذشته قیمت ارز امروز كاهشی بود؛ بطوریكه نرخ خرید دلار در بانك ها روز گذشته ۱۳ هزار و ۷۸۰ تومان اعلام شده بود. امروز بانك ها هر پوند انگلیس را باز ۱۷ هزار و ۶۵۵ تومان خریداری می كنند.
از طرف دیگر، قیمت ارز مسافرتی در بانك ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ بطوریكه قیمت فروش ارز مسافرتی در بانك ها ۱۶ هزار و ۵۰ تومان اعلام شده كه با احتساب كارمزد به حدود ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان می رسد.زمان: 13:21:06
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4246
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید , خدمات , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل