بازار ارتباطات ایران ظرفیت ۱۷ شركت را ندارد

بی بدیل پرداز: رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری با تاكید بر ضرورت توسعه اینترنت ثابت برای اجرای طرح تحول دیجیتال، اشاره كرد: سهم بازار آن قدر نیست كه ۱۷ شركت بخواهند در این زمینه كار كنند و باید برنامه ای برای اینترنت ثابت داشته باشیم كه طبیعتاً قسمتی از این طرح هم ادغام شركت هاست.
بازار ارتباطات ایران ظرفیت ۱۷ شركت را ندارد
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، با عنایت به عدم برخورداری شركت های نمایش دهنده اینترنت ثابت از جایگاه موردنظرشان كه یكی از دلایلش عدم سرمایه گذاری لازم است، مسؤولان ارتباطی، چاره را در ادغام این شركت ها می دانند؛ موضوعی كه به جهت توسعه و سرمایه گذاری و امكاناتی كه تابحال فراهم نموده اند، به راحتی صورت نمی گیرد.
مدتی است به نظر می آید، چالش ها و مشكلات شركت های نمایش دهنده خدمات اینترنتی ثابت بیشتر از پیش خودرا نشان داده و بخش خصوصی خواستار حل این مشكلات است. موضوعاتی كه به اذعان این شركت ها، به سبب نرخ پایین اپراتورهای موبایل در نمایش ی دیتا و یا عدم سرمایه گذاری FCPها در حوزه توسعه كیفیت خدمات اینترنتی، به قول مسؤولان دولتی رخ داده، اما درنهایت نتیجه ای جز كاهش مشتری اپراتورهای ثابت نداشته است.

اعطای پروانه به ۱۷ شركت از اول اشتباه بود
در این راستا، محمدباقر اثنی عشری - بعنوان رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری - با اشاره به تاكید وزیر ارتباطات بر ادغام شركت های نمایش دهنده خدمات اینترنتی به ایسنا اظهار داشت: سازمان نظام صنفی هم با این پیشنهاد موافق است. ما معتقدیم اینكه به ۱۷ شركت پروانه FCP دادند، از اول اشتباه بود، از ابتدا برنامه این بود كه چهار شركت پروانه داشته باشند. برای اینكه سهم بازار آن قدر نیست كه ۱۷ شركت بخواهند در این زمینه كار كنند.
وی درباره ی راهكار اجرایی كردن این چاره توضیح داد: برنامه ای كه داریم و با وزارتخانه درباره ی آن صحبت می نماییم این است كه یك مشاور گرفته شود و یك طرح ادغام برای شركت های اپراتور ثابت طراحی كند. البته این مساله هم پیچیدگی های زیادی دارد، برای اینكه ساختار شركت ها و طراحی آنها و مدلهای تجاری آنها متفاوت می باشد.
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری افزود: در نهایت باید همه بازیگران این عرصه از وزارت ICT، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اپراتورها، مخابرات و شركت های خصوصی اپراتور ثابت به یك جمع بندی و طرح ملی برسند كه امیدواریم در سال ۹۸ به آن نقطه برسیم؛ اینكه همه ی بازیگران زیر این طرح را امضا كنند و یك برنامه برای اینترنت ثابت داشته باشیم كه طبیعتاً قسمتی از این طرح هم ادغام شركت هاست.

ادغام شركت ها می تواند مثبت باشد
اثنی عشری در پاسخ به این كه آیا ادغام شركت ها می تواند كمكی به شركت هایی كه در آستانه ورشكستگی هستند، داشته باشد، اظهار داشت: به این نقطه رسیدیم كه هر حركتی می تواند كمك نماید به اینكه شركت ها از این بحران در بیایند و ادغام شركت ها هم می تواند مثبت باشد. البته طبیعتاً امكان دارد بعضی از این طرح متضرر شوند اما همكاری همه لازم است.
وی هم چنین درباره ی لزوم ضرورت توسعه ی اینترنت ثابت بیان كرد: جلسات متعددی برگزار و صحبت های زیادی شده است؛ ما معتقدیم اینترنت ثابت، نیاز مملكت و نیاز توسعه در طرح تحول دیجیتال است و ما نمی توانیم بدون اینترنت ثابت برنامه هایمان را اجرا نماییم. وقتی صحبت از اینترنت اشیا و شهر هوشمند می شود، بالقطع یكی از پایه هایش اینترنت ثابت است. اما مدل اجرا و این كه به چه شكل می خواهد اجرا شود و راهكارها و ابزارهایش باید چطور باشد را همه باید طوری فداكاری كنند كه در نهایت به یك چاره ملی برسیم.زمان: 14:45:14
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4209
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل