شبكه های اجتماعی میزبان داروهای تقلبی و تاریخ گذشته!

بی بدیل پرداز: با فراهم بودن امكان سفارش آن لاین در اینترنت، بعضی از سودجویان در شبكه های اجتماعی محبوب، به فروش داروهای تقلبی و غیرمجاز اقدام می كنند.
شبكه های اجتماعی میزبان داروهای تقلبی و تاریخ گذشته!
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، امروزه اینترنت به یكی از اصلی ترین ابزارهای اطلاع رسانی تبدیل گشته و تعداد كاربران آن از طیف های مختلف در كسب وكار، گروه های سنی و طبقات اجتماعی گوناگون رو به افزایش است. هم چنین با عنایت به بستر ایجادشده برای خرید و فروش كالاهای دست دوم، افراد سودجو و كلاهبردار با سوءاستفاده از این فرصت، به فروش كالاهای سرقتی اقدام یا با روش های گوناگون با فریب افراد به كلاهبرداری مبادرت می كنند.

از سوی دیگر، باتوجه به افزایش كلاهبرداری های انجام شده هنگام خرید و فروش اینترنتی، می تواند در قالب كالاهای تقلبی و تاریخ گذشته باشد و یا این كه فرد سودجو بعد از دریافت هزینه، كالایی را به خریدار تحویل ندهد. بنابراین لازم است كاربران هنگام معامله كالا در سایت های نیازمندی و واسطه گر و سفارش آنلاین در شبكه های اجتماعی، دقت لازم را داشته باشند و تا زمانی كه از صحت اطلاعات، سلامت و امنیت كالا اطمینان حاصل نكرده اند، مبلغی پرداخت نكنند.

راهی دیگر برای سودجویان، استفاده از فضای مجازی برای فروش داروهای تقلبی است. به نظر می آید این روزها شبكه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام به بستری محبوب برای فروشندگان داروهای تقلبی و غیرمجاز تبدیل گشته و كلاهبرداران و سودجویان فضای سایبری، به فروش داروهای جعلی، تقلبی و تاریخ گذشته و داروهای فاقد كیفیت لازم در بستر اینترنت و فروش آنلاین دارو اقدام می كنند.

البته همواره پلیس فتا در این زمینه اخطار داده و تاكید دارد هرگونه فروش دارو یا ابزار پزشكی به صورت اینترنتی و هم چنین میزبانی خدمات اینترنتی و واگذاری درگاه بانكی به فروشندگان دارو به صورت اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی را در برخواهد داشت.

هم چنین از آنجائیكه تهیه هرگونه دارو و لوازم پزشكی به صورت مستقیم با سلامتی شهروندان و آحاد جامعه در ارتباط می باشد، اینگونه محصولات باید به تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و تحت نظارت سازمان غذا و داروی كشور باشد. ازاین رو كاربران فضای مجازی باید هرگونه دارو و لوازم پزشكی را با استفاده از داروخانه و اماكن مجاز فروش دارو تهیه كنند تا دست كلاهبرداران و فرصت طلبان فضای سایبر از رسیدن به مقاصد شوم كلاهبردارانه كوتاه شود.
چندی قبل هم اعلام گردید كه افرادی فرصت طلب با هویت جعلی در فضای مجازی و با انتشار آگهی هایی در كانال ها و گروه های شبكه های اجتماعی و یا در سایت های آگهی از برخی افراد تحت عناوینی مانند فروش مدارك همچون مدرك تحصیلی، مدارك هویتی (شناسنامه، كارت ملی) و... كلاهبرداری می كنند. حتی امكان دارد برای موجه نشان دادن و فریب افراد، از تصاویر جعلی مدارك هم استفاده كنند.
این افراد با سوء استفاده از بلندپروازی بعضی از كاربران و با دریافت مبالغی هنگفت، به فروش مدارك تحصیلی با عناوینی همچون «كارشناسی آسان»، «مدرك دانشگاهی بدون حضور در كلاس»، «مدرك دانشگاهی از دانشگاه های معتبر خارج و یا داخل كشور»، «دریافت مدرك تحصیلی دانشگاهی معتبر همراه با استعلام» و... اقدام می كنند. در حالیكه این مدارك حتی اگر به كسانی كه برای آنها درخواست داده اند، عرضه شود، جعلی است.
باآنكه صحت مدارك در هاله ای از ابهام است، اما استفاده از اینترنت و عدم توانایی در پیگیری افرادی كه در این فضا حضو دارند، این امكان را فراهم می آورد كه گاها مدركی هم عرضه نشود. بنابراین حتی در بعضی از موارد هم مشاهده شده است اصلا مدركی برای فرد صادر نشده و افراد كلاهبردار پس از گرفتن پول دیگر پاسخگو نیستند و متواری می شوند.
زمان: 14:57:42
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4005
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل