دلار جبران كرد!

بی بدیل پرداز: مبحث نرخ دلار، سیاست ها و اظهارات ارزی در ایام اخیر مهم ترین مبحث اقتصادی را به خود اختصاص داده است؛ امروز هم بخش اقتصادی از این مورد مستثنی نماند و درحالیكه روز گذشته نرخ دلار حدود ۱۰۰ تومان كاهش داشت امروز حدود ۱۱۰ تومان جهش داشت و به ۴۷۷۰ تومان رسید كه در این میان بورس هم از نوسانات ارزی بی بهره نماند.
دلار جبران كرد!

بر اساس گزارشی كه ایسنا امروز درباره وضعیت ارز منتشر كرد، هر شش ارزی كه مورد بررسی قرار گرفت، شامل دلار آمریكا، یورو، پوند انگلستان، لیر تركیه، یوآن چین و درهم امارات وضعیتی افزایشی داشتند و به نظر می رسد كه طلا هم باوجود كاهش قیمت جهانی این محصول در هر اونس، در بازار ایران به تبعیت از دلار، روند افزایشی را پی گرفت؛ به صورتی كه سكه تمام بهار آزادی با ۴۰۰۰ تومان افزایش قیمت مواجه بود.

بورس هم از این نوسانات ارز بی بهره نماند. امروز گزارشی دیگر به همین مبحث پرداخت و در بخشی از آن آمده كه فعالان بازار سرمایه همچنان نگران از بازار پرنوسان ارز در این روزها با تردید بیشتری داد و ستد می كنند. نرخ ارز می تواند مقدار سود شركت هایی كه مواد اولیه شان با ارزهای خارجی خریداری می گردد را دستخوش تغییر كند. این موضوعات با ریسك های سیستماتیك كه در این سال ها همواره بازار سرمایه ایران را تحت تاثیر قرار داده درهم آمیخته و معامله گران بازار سهام را در داد و ستد های خود مردد كرده است. این مسئله سبب شده در این روزها بازار سهام روند مشخصی را پیش نگیرد و بازیگران این بازار تا حدودی در تصمیمات خود بلاتكلیف باشند.

اما ماجرای ارز، همینجا به آخر نرسید بلكه كنفرانس خبری رئیس جمهور و اظهارات وی در مورد ارز در آن، بهانه ای شد كه یكی از خبر نگاران ایسنا، دست به قلم ببرد و در گزارشی وعده یك سورپرایز ارزی را بدهد. در این گزارش آمده است واكنش های بازار ارز به اظهارات رئیس جمهور نشان داد كه در روز دوشنبه قیمت ها كاهشی بود؛ به صورتی كه نرخ دلار كه تا ۴۸۰۰ تومان هم پیش رفته بود تا ۴۷۰۰ و حتی ۴۶۹۰ هم عقب گرد داشت. فعالان بازار اعلام نمودند كه در روز دوشنبه عرضه ارز با حجم بالایی در بازار انجام شده و در تعدیل قیمت موثر بوده است ولی از اوخر عصر روز گذشته بار دیگر قیمت رو به رشد حركت كرد و دلار حتی ۴۷۲۰ تومان هم معامله شد. برای امروز هم كه بازار روندی افزایشی داشته و آخرین قیمت ها نشان از معامله دلار تا ۴۷۸۰ تومان دارد. به نظر می رسد بازار منتظر تصمیمات جدید است تا به وضعیت با ثبات برسد.

خودروهای وارداتی در انتظار كاهش قیمت

دیوان عدالت اداری رأیی صادر كرد در بازار خودرو های صادراتی سر و صدایی به راه انداخت. این مجموعه در حكمی اولیه خواهان توقف اجرای مصوبه اخیر دولت در خصوص افزایش تعرفه واردات خودرو شد؛ كه گفته می گردد در صورت اجرایی شدن آن باید منتظر كاهش قیمت قابل توجه خودروهای وارداتی باشیم. حدود یك ماه پیش دولت مصوبه ساماندهی و مدیریت واردات خودرو را به وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر سازمان های مربوطه ابلاغ نمود كه طبق آن تعرفه واردات خودروهای بنزینی از ۴۵ تا ۵۵ درصد به ۵۵، ۷۵ و ۹۵ درصد افزایش پیدا كرد. همینطور تعرفه واردات خودروهای هیبریدی هم با افزایش همراه بود و افزایش تعرفه واردات خودرو و همینطور افزایش نرخ ارز طی دو ماه اخیر در كنار كاهش عرضه این محصول از جانب بعضی از واردكننده ها، رشد قابل توجه قیمت خودروهای وارداتی را به دنبال داشته است. به دنبال این مصوبه بود كه شعبه سه بدوی دیوان عدالت اداری رأی به توقف افزایش تعرفه واردات خودرو تا اطلاع ثانوی داد.

اما سوالی كه مطرح می گردد این است كه رأی دیوان چه تاثیر بر بازار خودروهای وارداتی می گذارد كه ایسنا در گفت و گویی با رئیس انجمن واردكنندگان خودرو این سوال را طرح كرده است و در جواب گفته شد كه با این اقدام قیمت خودروهای وارداتی باید به صورت میانگین ۱۵ تا ۲۵ درصد كاهش یابد. ضمن آنكه كاهش قیمت خودروهای با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار با عنایت به آزاد شدن واردات آن تا ۵۰ درصد خواهد بود.

داستان ادامه دار رجیستری تا آخر اسفند

بعد از اجرای طرح رجیستری تلفن های همراه بازار این محصول كه به قول كارشناسان بیش از ۹۰ درصد كالای موجود در آن قاچاق است به تكاپو افتاد و مشوش شد. در ادامه فرایندی كه قرار شد گوشیهای بند های پر مصرف را وارد این سامانه كند، گفته می گردد كه دو برند سامسونگ و تا آخر امسال رجیستری میشوند. محمود صفار - رئیس انجمن واردكنندگان گوشیهای تلفن همراه - در این باره اعلام نمود تا زمانی كه این دو برند زیرپوشش طرح رجیستری نروند، عملا ۷۰ درصد از طرح بزرگ رجیستری بلاتكلیف می ماند و ادعا نمود كه علت تاخیر در ثبت این دو برند در طرح رجیستری برخی مسائل و مشكلات فنی بوده است.

دیگر خبر موبایلی ایسنا امروز مربوط به تخلف فروش شماره موبایل برای تبلیغات بود كه در آن حسین فلاح جوشقانی-رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- در این باره گفت این طور نیست كه اپراتورها به صورت گسترده و ساماندهی شده اطلاعات را در اختیار دیگران قرار دهند. این كار ممكن است به روش های مختلف دیگر صورت گرفته باشد همچون شماره هایی كه كاربران در شبكه های اجتماعی می گذارند یا دیتابیس هایی كه در فروشگاه ها از شماره كاربران بوجود آمده است، چون كه كسب وكار اپراتورها در این حوزه است و تبعات منفی مبحث پیامك های تبلیغاتی برای آنها چندین برابر خواهد بود، زیرا بزرگترین سرمایه یك اپراتور اعتماد یك كاربر است. البته برخی دفاتر امور مشتركان تخلفاتی در این زمینه داشتند كه شناسایی و برخورد شده است.
زمان: 21:53:02
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 5289
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: اپراتور , رجیستری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل