شکست تلاش غرب در تحریم پتروشیمی با بومی سازی کاتالیست ها

دستاورد دانش بنیان ها؛
به گزارش بی بدیل پرداز، دو شرکت دانش بنیان ایرانی با دستیابی به دانش طراحی و ساخت کاتالیست پیچیده پالادیوم، توانسته اند برای اولین بار نیاز پتروشیمی ها را مرتفع سازند.
شکست تلاش غرب در تحریم پتروشیمی با بومی سازی کاتالیست ها

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، کاتالیست پالادیوم بر پایه کربن، بعنوان یکی از پیچیده ترین کاتالیست های صنعت پتروشیمی شناخته می شود؛ کاتالیستی که انحصار ساخت آن تنها در اختیار چند شرکت خاص اروپایی، آسیایی و آمریکایی بود؛ امروز ایران بعنوان اولین کشور عضو اوپک با همکاری دو شرکت دانش بنیان خود به دانش ساخت این کاتالیست پیچیده دست یافته است.
دانش بنیان های ایرانی در حالی به دانش فنی و تکنولوژی پیچیده این کاتالیست استراتژیک دست یافته اند که با ایرانی سازی آن در کنار افزایش پایداری تولید در شرایط تحریم های غیرقانونی غرب، زمینه کاهش هزینه و قیمت تمام شده تولید محصولات هم فراهم گشته است همینطور لازم به ذکر است که در حال حاضر دانش بنیان ها مضاف بر تأمین نیاز داخلی ایران، در جمع صادر کنندگان کاتالیست در منطقه خاورمیانه هم قرار گرفته اند.
امین ملک زاده، رئیس مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان ضمن اشاره به این که انحصار این کاتالیست در جهان پتروشیمی در اختیار شرکتهای آمریکایی و اروپایی همچون BASF آلمان، chimet ایتالیا و Nechimcat ژاپن و... است؛ اظهار نمود: ایران در حالی به دانش فنی و فناوری پیچیده این کاتالیست راهبردی دست یافته که با ایرانی سازی آن در کنار افزایش پایداری تولید در شرایط تحریم های غیرقانونی غرب، زمینه کاهش هزینه و قیمت تمام شده تولید محصولات هم فراهم گشته است.
به گفته رئیس مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان با قیمت های کنونی، با ایرانی سازی این کاتالیست پیچیده سالانه ۲ تا ۲.۵ میلیون دلار صرفه جویی ارزی نصیب پتروشیمی شهید تندگویان و سهام داران این زنجیره پلی اتیلن ترفتالات ایران خواهد شد. ضمن آنکه با این بومی سازی، سالانه از خروج ۷ تا ۸ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می شود.
ملک زاده خاطرنشان کرد: کاتالیست پالادیوم در حالی با قبول ریسک بالای مدیریتی پتروشیمی شهید تندگویان و به همت شرکتهای دانش بنیان ایرانی بومی سازی شده که شرکتهای خارجی با فشار دولت های غربی به دنبال تحریم فروش آن به ایران به امید تعطیلی و توقف تولید این پتروشیمی و ایجاد بحران و اختلال در بازار پت بطری و نساجی کشور بودند که حالا به همت دانشمندان ایرانی این رؤیای سیاه، رنگ باخته است.


منبع:

زمان: 11:01:40
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 255
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل