اعتیاد به اینترنت را ترك كنید

به گزارش بی بدیل پرداز اعتیاد اینترنتی یا سوءكاربری كامپیوتری (Cyber Addict) به گستره وسیعی از مشكلات رفتاری و كنترل انگیزه استفاده از اینترنت اشاره دارد كه بعنوان یك رفتار وسواسی یا آرزوی برقراری پیوند، یا شاید حتی نمودی از انتقال و بازتاب روابط، و یا برطرف شدن نیاز قلمداد می گردد.
اعتیاد به اینترنت را ترك كنید

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، بارها گفته شده كه اعتیاد با وابستگی جسمانی و روانی همراه است؛ برخی از داروها هم ممكن است با تولید وابستگی روانی در بیمار باعث افزایش مصرف شوند و اعتیاد بوجود آورند. فرد معتاد با دریافت مواد اعتیادآور راضی و سرخوش می گردد و با توقف مصرف دارو دچار خمودی و اختلال شدید جسمانی می گردد. مواد اعتیاد آور سبب پیدایش پدیده تحمل هم می شوند. به باعث این پدیده فرد معتاد برای دسترسی به اثر اولیه این مواد كه در ابتدا با مقدار كم حاصل می گردد مصرف خویش را بالا می برد و شدت و نوع وابستگی نسبت به مواد اعتیاد آور هم بر حسب نوع و اثر آن متفاوت می باشد.
علائم اعتیاد به اینترنت چیستند؟
چنانچه بخواهیم فردی را معتاد به اینترنت بنامیم باید حداقل سه مورد از معیارهای ۹ گانه ای كه در ادامه می آید را داشته باشد؛ معیارهایی همچون تحمل كه این معیار به معنای صرف زمان بیشتری جهت استفاده از اینترنت به منظور رسیدن به رضایت است. در این شرایط با وجود صرف همان میزان وقت، میزان رضایت مندی كاربر كمتر است و نیاز به زمان بیشتری دارد تا به همان درجه از رضایت قبلی برسد.

همچنین اگر از اینترنت به منظور تخفیف و یا اجتناب از علائم كناره گیری استفاده شود، از اینترنت اغلب در دوره های زمانی بیش از آنچه كه در ابتدا مدنظر بوده استفاده گردد یا حجم قابل توجهی از وقت صرف فعالیت های مربوط به كاربری اینترنتی ( جستجوی كتابهای اینترنتی، جست و جوی فروشندگان اینترنتی، سیرو سفر در وب سایتهای مختلف و... ) شود و یا به خاطر استفاده از اینترنت، از فعالیتهای مهم اجتماعی شغلی و یا تفریحی دست كشیده و یا كاسته شود می تواند از علائم اعتیاد به اینترنت به حساب بیاید.

در شرایط وقوع اعتیاد اینترنتی، فرد به علت استفاده مفرط از اینترنت ممكن است خطر فقدان روابط مهم اجتماعی و فرصتهای آموزشی و شغلی را متحمل شود و یا موقعی كه شخص تلاش می كند تا از اینترنت خارج شود، احساس بی قراری و بد خلقی كند. از اینترنت برای فرار از مشكلات و یا كاستن از احساس یاس و ناامیدی، اضطراب و یا افسردگی استفاده می گردد. همینطور ممكن است كاربر اینترنت در مورد میزان و وسعت استفاده خود از اینترنت به اعضای خانواده و یا دوستانش دروغ گفته و آن را كتمانكند. درنهایت شخص با وجود هزینه داربودن استفاده از اینترنت، كماكان مكررا از آن استفاده می نماید.
چند راه حل برای درمان مشكل اعتیاد اینترنتی
از جمله راه حل های پیشنهادی پایگاه اطلاع رسانی پلیس امنیت فضای تبادل اطلاعات (فتا)، برای درمان اعتیاد اینترنتی می توان به حد و مرز تعیین كردن برای خود اشاره كرد؛ به این معنا كه، كم كم ساعاتی كه پشت رایانه صرف می كنید را كمتر كرده و به آن پایبند باشید. همینطور اوقاتی از شبانه روز را بدون رایانه بگذرانید به این معنا كه تلاش كنید زمانی را كه برای تفریح و انجام كارهای مختلف درنظر گرفته اید كاملا آزاد فكر كنید و به رایانه اصلا فكر نكنید.

همینطور لیستی ازكارهایی كه می توانید به جای نشستن پشت رایانه تان انجام دهید را تهیه كرده و روی مانیتور رایانه بگذارید، به این شكل متوجه می شوید كه امور مهمتری هم برای انجام دادن وجود دارند؛ یا اسامی افراد خانواده، بستگان و دوستانتان كه می توانند در ترك این اعتیاد به شما كمك كنند را تهیه كنید، زیرا ترك این اعتیاد به تنهایی ممكن است سخت باشد.

در نهایت حتی می توانید رایانه را در نقاط پر رفت و آمد خانه بگذارید. اگر در جایی نشسته باشید كه در اطرافتان رفت و آمد زیاد باشد تمركز كمتری داشته و ناخودآگاه كمتر وقت صرف استفاده از رایانه می كنید. این كار برای والدینی كه فرزندانشان بی رویه از رایانه استفاده می نمایند بسیار مفید است.


 

زمان: 19:30:01
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4292
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل