نگرانی بیش از اندازه مجلس!

رضا اسماعیلی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی می گوید: نگرانی هایی که گاهی از طرف مجلس یا برخی از نهادهای مختلف در این زمینه وجود دارد، بیش از اندازه است. باید به مردم ایمان و باور داشته باشیم.
نگرانی بیش از اندازه مجلس!
این شاعر در گفت و گو با ایسنا درباره لطمه شناسی اجرائی شدن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی برای حوزه فرهنگ و ادبیات، آن هم باتوجه به اینکه در سالهای اخیر با وجود وضعیت صنعت نشر بخش قابل توجهی از آثار ادبی در فضای مجازی (شبکه های اجتماعی خارجی) منتشر می شوند، در حدود دو سال کرونائی اغلب محافل ادبی به پلت فرم های مجازی کوچ کرده اند و این روزها خیلی از اهالی فرهنگ و ادبیات از فضای مجازی و خصوصاً پلت فرم های مرسوم خارجی برای کارهای خود استفاده می نمایند، اظهار نمود: من فکر می کنم مردم ما به بلوغ فرهنگی رسیده اند. مقداری از نگرانی هایی که گاهی از طرف مجلس یا برخی از نهادهای مختلف دراین زمینه وجود دارد، بیش از اندازه است. جامعه ما جامعه ای فرهنگی و انقلاب ما انقلابی فرهنگی است و مردم ما ثابت کرده اند که به بلوغ فرهنگی و سیاسی رسیده اند و خودشان این شناخت و قدرت تشخیص را دارند که وقتی وارد فضای مجازی می شوند از چه مطالبی استفاده کنند و چه مطالبی زاید است. خودشان این قدرت تشخیص را دارند و ما نباید زیاد از این ناحیه نگران باشیم و باید به مردم در این رابطه آزادی عمل بدهیم.
او سپس بیان کرد: نزدیک به دو سال است که تمام برنامه های فرهنگی، شب های شعر، جشنواره های ادبی، کنگره ها، همایش های فرهنگی و... به خاطر کرونا تعطیل شده اند و تازه جامعه متوجه این شده که فضای مجازی چه نعمتی است و حتی دولت مردان و مسئولان هم به ناگزیر به فضای مجازی روی آورده اند و از این فضا برای عرضه افکار خودشان و ارائه دیدگاه های شان استفاده می نمایند و بعنوان یک نعمت به این فضا نگاه می شود.
اسماعیلی با اشاره به جنبه های مثبت فضای مجازی در گسترش کسب وکارها اظهار داشت: خیلی از افراد به فضای مجازی نگاه کاری دارند، یعنی زمینه کارآفرینی به وجود آمده و زندگی شان از این راه تامین می شود و با فضای مجازی درحال زندگی کردن هستند. این مباحث را حتی در زمینه ادبیات هم باید در نظر گرفت؛ چونکه تنگناهایی در فضای واقعی وجود دارد، بسیاری از شاعران، نویسندگان و اهل قلم در دنیای واقعی به هر علت نمی توانند آثارشان را عرضه کنند و دست شان از نشریات، جنگ های ادبی و رسانه ها کوتاه است.
این شاعر در عین حال به عدالت فرهنگی به وجودآمده توسط فضای مجازی اشاره نمود و اضافه کرد: اما فضای مجازی امکانی را برای همه افراد فراهم نموده که حتی اگر فردی در یک روستای دورافتاده از پایتخت است، اگر فقط یک موبایل داشته باشد هم می تواند با دنیا و جهان ارتباط برقرار و آثار خودش را عرضه نماید و نظر دیگران را نسبت به آثارش بداند. فضای مجازی به این نحو عدالت فرهنگی را در جامعه گسترش می دهد و ما باید از چنین فضایی استقبال نماییم.
رضا اسماعیلی در ادامه اظهار نمود: نگرانی هایی وجود دارد، برخی از مسئولان فکر می کنند فضای مجازی آلودگی هایی دارد و ممکنست تهدیدهایی را به همراه داشته باشد، اما من فکر می کنم که مردم خودمان را دست کم نگیریم. ما به مردم خودمان باور و اعتماد داشته باشیم، همچنان که در انتخابات مردم را به حضور در صحنه دعوت می نماییم و می گوییم که مردم ما شناخت، شعور و معرفت دارند و خودشان می دانند چه کسی را انتخاب کنند، در این مورد هم باید به مردم ایمان و باور داشته باشیم که مردم به این بلوغ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی رسیده اند و خودشان می توانند تشخیص بدهند که از چه مطالبی استفاده و به چه نحوی بهره برداری کنند.
او با اشاره به اینکه امیدوار است طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به بسته و مسدود شدن این فضا منجر نشود، اظهار داشت: اگر هم تنگناهایی وجود دارد، طراحان این مسئله باتوجه به حساسیت های جامعه تجدید نظر و اهتمام کنند دغدغه های مردم را به ویژه در این شرایط دریابند. هم اکنون بسیاری از مردم در فضای واقعی نمی توانند به کار خودشان ادامه دهند، اما در فضای مجازی کسب درآمد می کنند و علاوه بر این، خلاقیت ها هم بارور و در نهایت منجر به یک نوع نشاط و طراوت فرهنگی می شود که این اتفاقا کمک می نماید تا روحیه نشاط در جامعه بیشتر و افسردگی کمتر شود و مردم بتوانند با آرامش خاطر به زندگی شان ادامه دهند.
رضا اسماعیلی سپس بیان کرد: حتی دیدگاه رهبری هم به این شکل نیست، یعنی وقتی در مورد مباحث فرهنگی صحبت می کنند، می بینیم که بسیار باز صحبت می کنند. درباره شاعران از فروغ، اخوان و منزوی نام می برند و از صحبت های رهبری در جلسات با شاعران از هوشنگ ابتهاج گاهی مستقیم و غیرمستقیم شنیده ایم. اتفاقا رهبری دیدگاه بازتری نسبت به این مباحث دارند. کسانی که طراح این مسئله بودند، حتی اگر بخواهند به رهبری هم اقتدا و پیروی کنند، باید بصورت خیلی بازتر به این مسئله نگاه کنند و دغدغه های جامعه و حساسیت جامعه را در نظر بگیرند و اتفاقا تلاش کنند این فضا به نحو مطلوب گسترش پیدا کند. و در عین حال آگاهی و شناخت لازم هم نسبت به تهدیدها در جامعه ایجاد شود.
او با نقد محدودسازی فضای مجازی افزود: اگر نگران تهدیدها هستیم، لازمه آن آموزش است و نه محدودیت و ممنوعیت. با این آموزش ها می شود جلو تهدیدها را گرفت. نظر من این است که ممنوعیت و محدودیت ایجاد نکنیم؛ به ویژه در این شرایط که جامعه در وضعیتی قرار دارد که ما ناگزیر به استفاده از این فضا هستیم و تمام برنامه های فرهنگی در این فضا اجرا می شود و فضای مجازی به اینکه جامعه روحیه خودش را حفظ کند و به پیله افسردگی نرود، کمک کرده است. بدین سبب اگر کسانی که این بحث را دنبال می کنند، به این دغدغه ها توجه داشته باشند، مطمئنا تجدید نظر خواهند کرد و می کوشند این طرح بازبینی و شیوه مطلوب تر و مناسب تری اجرا شود.
رضا اسماعیلی با تاکید بر امکانات به وجودآمده توسط فضای مجازی اظهار داشت: بسیاری از هنرمندان یا اهل قلم در شهرستان ها و حتی روستاهایی که اسم شان را نشنیده ایم هستند که تا کنون مظلوم واقع شده بودند، چون دست شان از امکانات فرهنگی مثل رسانه ها کوتاه بود و متاسفانه صدا و آثارشان شنیده و دیده نمی شد، اما فضای مجازی این امکان را فراهم نموده که کافی است فرد یک موبایل داشته باشد تا با این موبایل زمینه انتشار آثارش فراهم گردد، در حقیقت رسانه ای را برای او به وجود آورده که دیگران صدایش را بشنوند و آثارش را ببینند. این یک نعمت و برکت است که بدون هیچ هزینه ای و بی آن که هیچ باری بر دوش دولت داشته باشد، این امکان را ایجاد کرده و ما باید قدرشناس این فرصت باشیم.
این شاعر در آخر و درباب نگرانی های موجود برای فضای مجازی اظهار نمود: وقتی تاریخ را بررسی می نماییم، می بینیم بطورمثال وقتی تلفن همراه هم وارد ایران شده بود، همه نگران بودند که این تلفن موجب گسترش نابسامانی فرهنگی نشود و نابسامانی اخلاقی ایجاد نکند. آن زمانی که بحث ویدیو بود هم این نگرانی ها وجود داشت و حتی درباره سینما هم همچنین. اما خدا را شکر که جامعه ما حالا به بلوغی رسیده که متوجه می شود به چه نحو از این فضا استفاده نماید و اگر اهتمام نماییم با آرامش بیشتری با این مسائل برخورد نماییم و کمک نماییم که با آموزش به جامعه تهدیدها را معرفی نماییم، جامعه به حد اعتدال می رسد تا به نحو مطلوب از این فضا استفاده نماید.
طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که تا کنون واکنش ها و مخالفت های زیادی را در پی داشته است، اگرچه در روز چهارم مردادماه ۱۴۰۰ از دستور کار مجلس خارج شد اما در روز ششم مردادماه در جلسه غیرعلنی مجلس با درخواست عده ای از نمایندگان به رای گذاشته شد که در نهایت با ۱۲۱ رای با این درخواست موافقت کردند. طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، با موافقت نمایندگان با این درخواست، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی بجای بررسی در صحن علنی مجلس در کمیسیون مشترک و ویژه بررسی و در صورت تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال می شود.
قبل تر سه شاعر دیگر، عبدالجبار کاکایی، اسماعیل امینی و کریم رجب زاده نیز در گفت وگوهایی با ایسنا و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نیز در اطلاعیه ای نسبت به اجرای این طرح انتقاد کرده بودند.زمان: 11:47:37
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 262
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: آموزش , تلفن همراه , زندگی , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب: