برنامه ۴۵۰ میلیارد دلاری كره برای ساخت بزرگترین پایگاه تراشه سازی جهان

کره جنوبی با رونمایی طرح هایی به ارزش حدود 450 میلیارد دلار برای ساخت بزرگترین پایگاه تراشه سازی جهان در یک دهه آینده، در رقابت جهانی برای برتری در این فناوری مهم به چین و آمریکا پیوست.
برنامه ۴۵۰ میلیارد دلاری كره برای ساخت بزرگترین پایگاه تراشه سازی جهان

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، تحت نقشه راهی که توسط دولت کره جنوبی تهیه شده است، شرکتهای سامسونگ الکترونیکس و اس کی هاینیکس بیش از ۵۱۰ تریلیون وون سرمایه گذاری در تحقیقات و تولید نیمه رسانا را در یک دهه آینده تا سال ۲۰۳۰ هدایت خواهند کرد. آنها در بین ۱۵۳ شرکتی خواهند بود که در تلاش یک دهه ای برای پشتیبانی از با اهمیت ترین صنعت این کشور از نظر اقتصادی مشارکت خواهند داشت.

سامسونگ هزینه های خودرا به میزان ۳۰ درصد افزایش داده و تا سال ۲۰۳۰ به ۱۵۱ میلیارد دلار می رساند. پارک جونگ هو، یکی از مدیران عامل هاینیکس در جریان جلسه با رئیس جمهور کره جنوبی اعلام نمود این شرکت برای توسعه تاسیسات فعلی خود ۹۷ میلیارد دلار علاوه بر ۱۰۶ میلیارد دلار برای چهار کارخانه جدید در یونگین هزینه خواهدنمود.

تلاش کره جنوبی با اقدامات آمریکا، چین و اتحادیه اروپا برای تقویت توانمندیهای نیمه رسانای خود در پی کمبود جهانی تراشه و بارز شدن لطمه پذیری صنایع جهانی از وابستگی به معدودی تولیدکننده آسیایی همزمان شده است. کمبود تراشه حالا از بخش خودروسازی به تلفنهای هوشمند و نمایشگرها رسیده و نیمه رساناها را در صدر اولویتهای دولتهای جهان از واشنگتن تا بروکسل و پکن قرار داده است.

وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی اعلام نمود دولت برای تشویق صنعت داخلی مشوقهایی مانند تخفیفهای مالیاتی، نرخهای بهره پایینتر، تسهیل مقررات و زیرساخت تقویت شده فراهم می آورد و امیدوار است تراشه سازان کره ای فاصله خود با رقبای قدرتمند جهانی را کم کنند. دولت همین طور تامین آب کافی برای ۱۰ سال آینده در منطقه هدف گرفته شده را تضمین کرده و تامین برق را برای کارخانه های تولیدکننده قطعات اولیه تا تراشه های پیشرفته تقویت می کند.

نقشه های کره جنوبی مشابه برنامه های دولت بایدن است که در امتداد پشتیبانی از زنجیره تامین آمریکایی، می خواهد ۵۰ میلیارد دلار به تحقیقات و تولید نیمه رسانا در آمریکا اختصاص دهد. چین هم به سبب نگرانی از وابستگی به واردات طراحی غرب، صدها میلیارد دلار برای توسعه صنعت تراشه سازی خود مختص کرده است.

کره جنوبی همین طور می خواهد سرمایه گذاری خارجی بیشتری در فناوری پیشرفته جذب نماید. شرکت سازنده تجهیزات نیمه رسانای هلندی ASML Holdings اعلام نموده می خواهد ۲۴۰ میلیارد وون برای ساخت یک مرکز آموزشی در هواسئونگ هزینه کند. شرکت لام ریسرچ مستقر در کالیفرنیا هم می خواهد ظرفیتش در کره جنوبی را دو برابر نماید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، از نظر مشارکتهای مستقیم، دولت کره جنوبی می خواهد به آموزش ۳۶ هزار کارشناس تراشه در فاصله سال ۲۰۲۲ و ۲۰۳۱ کمک نماید و ۱.۵ تریلیون وون به تحقیقات و توسعه تراشه اختصاص دهد و بررسی قانونی را شروع می کند که برای کمک به صنعت نیمه رسانا طرح شده است.
زمان: 13:43:19
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 582
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل