توییتر با نظر سه قوه رفع فیلتر می گردد

به گزارش بی بدیل پرداز بحث فیلتر شدن یا رفع فیلتر پیام رسان های بین المللی در كشور دوباره پس از مدتی با اظهارات به تازگی رئیس مركز ملی فضای مجازی كه از بررسی رفع فیلترینگ توییتر خبر داد، عنوان شد.
توییتر با نظر سه قوه رفع فیلتر می گردد

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، تصمیم گیری درباره فیلتر یا رفع فیلتر یك شبكه اجتماعی یا انواع دیگر اپلیكیشن ها در حیطه اختیارات شورای عالی فضای مجازی و كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است كه وزارت ارتباطات هم در این جلسات حق رای دارد.

شورای عالی فضای مجازی فصل الخطاب است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یكی از آخرین اظهارنظرهای خود درباره بحث رفع فیلتر توییتر، اظهار نمود: این مورد در مركز ملی فضای مجازی در حال بررسی است و نیاز به تصمیم مشترك هر سه قوه دارد.
همچنین او تاكید دارد كه مصوبات شورای عالی فضای مجازی فصل الخطاب تكالیف دستگاه هاست. مثلا در حوزه پیام رسان بومی عده ای علاقه مندند بگویند كار وزارت ارتباطات است. اما وظیفه این وزارتخانه صرفا تولید زیرساخت است و اعتمادسازی، كاربرد و ترویج وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست و معلوم است وظیفه كیست.

بستر خارجی هر لحظه امكان دارد فیلتر موقت یا دائم شود
از سوی دیگر سیدابوالحسن فیروزآبادی، در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص احتمال رفع فیلتر توییتر اظهار كرده است: ما دائم فضای مجازی را بررسی می نماییم. درباره توییتر هم بررسی ها در حال انجام می باشد و احتمال اینكه در سال آینده این اتفاق بیفتد، باید بررسی شود.
وی با تاكید بر مضرات فضای انحصاری تلگرام، در پاسخ به اینكه آیا احتمالی در خصوص ضرورت فیلتر تلگرام وجود دارد، بیان كرد: اگر به این نتیجه برسیم، این كار را انجام می دهیم و احتمال آن وجود دارد.
رئیس مركز ملی فضای مجازی با اشاره به راهكارهای حمایتی برای فراگیر شدن پیام رسان های داخلی اظهار نمود: پیام رسان سكویی برای عرضه سرویس و خدمات به مردم است. پیام رسان های داخلی اگر بخواهند توسط مردم پذیرفته شوند و مورد استفاده قرار گیرند، باید خدمات خوبی عرضه كنند، خدماتشان پایداری داشته باشد و خدمات اضافه تری از آنچه كه پیام رسان های خارجی عرضه می دهند را عرضه كنند.
از سوی دیگر به اعتقاد كارشناسان، مردم هم در این راه باید بررسی كنند كه كسب و كارها و خدمات آموزشی و جدی خویش را بر بستر خارجی صورت ندهند. زیرا به هر حال بستر خارجی به علت عدم تبعیت از قوانین جمهوری اسلامی هر لحظه امكان دارد كه به صورت موقت یا دائم فیلتر شود. بنابراین سفارش شده كه كاربران و خصوصا پایگاه هایی كه كاربر زیادی دارند، حتما در یك پیام رسان ایرانی عرضه خدمت داشته باشند.
گذشته از این كه این اظهارنظرها در مورد احتمال فیلترینگ یك شبكه اجتماعی در كنار احتمال رفع فیلتر یك شبكه دیگر ممكن است سوالاتی را برانگیزد كه در این فضای گفتمانی سیاست های كلی چیست؟ اگر با رفع فیلتر از توییتر قرار بر گشایش در فضای مجازی است، چرا همزمان احتمال فیلترینگ تلگرام هم وجود دارد؟ اما نكته ای كه در این اظهارنظرها از جانب وزیر ارتباطات و رئیس مركز ملی فضای مجازی مطرح می گردد این است كه در بحث فیلترینگ یا عدم فیلترینگ شبكه های مجازی این مركز ملی یا شورای عالی فضای مجازی و نه وزارت ارتباطات است كه تصمیم گیرنده است.


 

زمان: 17:57:24
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4705
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل