نانوذرات هیبریدی از جنس مس و طلا برای درمان سرطان استفاده شد

توسط محققان در هند؛
به گزارش بی بدیل پرداز، دانشمندان انستیتوی علوم هند (IISC) رویکرد جدیدی را برای شناسایی و از بین بردن سلول های سرطانی بخصوص آنهایی که توده تومور جامد می سازند، عرضه کرده اند.
نانوذرات هیبریدی از جنس مس و طلا برای درمان سرطان استفاده شد

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از مهر، دانشمندان نانوذرات هیبریدی تولید شده از سولفید طلا و مس به وجود آورده اند که می تواند سلول های سرطانی را با بهره گیری از گرما از بین ببرد و تشخیص آنها را با بهره گیری از امواج صوتی امکان پذیر کند.
تشخیص و درمان سریع در نبرد با سرطان مهم می باشد. نانوذرات سولفید مس در تشخیص سرطان مورد توجه قرار گرفته است، در صورتیکه نانوذرات طلا، که می توانند از نظر شیمیایی برای سلول های سرطانی اصلاح شوند، اثرات ضد سرطان از خود نشان داده اند. در مطالعه حاضر، تیم IISC تصمیم گرفت این دو را با هم ترکیب کند.
جیا پراکاش، استادیار گروه ابزار دقیق و فیزیک کاربردی (IAP) و یکی از نویسندگان مقاله مربوط به این پروژه می گوید: «این ذرات دارای خاصیت فوتوترمال، استرس اکسیداتیو و خاصیت فوتواکوستیک هستند.»
هنگامی که نور بر روی این نانوذرات ترکیبی تابیده شود، آنها نور را جذب کرده و گرما تولید می کنند که می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد. این نانوذرات همینطور اتم های اکسیژن منفردی را تولید می کنند که برای سلول ها سمی هستند. جایا پراکاش توضیح می دهد: «ما هر دو مکانیسم را برای سلول سرطانی به کار می بریم.»
محققان می گویند که این نانوذرات همینطور می توانند به تشخیص تعدادی از سرطان ها کمک کنند. روش های موجود مانند CT اسکن و MRI احتیاج به متخصصان رادیولوژی آموزش دیده برای تحلیل تصاویر دارند. خاصیت فتوآکوستیک نانوذرات به آنها امکان جذب نور و تولید امواج فراصوت را می دهد، که می تواند برای تشخیص سلول های سرطانی با کنتراست بالا استفاده گردد. امواج فراصوت تولید شده از ذرات، امکان وضوح تصویر دقیق تر را فراهم می آورد چونکه این امواج صوتی هنگام عبور از بافت در مقایسه با نور، کمتر پراکنده می شوند. اسکن های به وجود آمده از امواج فراصوت تولید شده همینطور می توانند وضوح بهتری را عرضه کنند و میتوان از آنها برای اندازه گیری اشباع اکسیژن در تومور بهره برد و فرایند تشخیص را تقویت کرد. به اعتقاد محققان میتوان این فناوری را با سیستم های موجود در تشخیص یا درمان ادغام کرد.
نانوذراتی که قبلاً توسعه یافته بودند به سبب ابعاد بزرگی که داشتند، کاربردهای محدودی برای محققان داشته اند. تیم IISC از یک روش جدید برای رسوب دهی دانه های کوچک طلا بر روی سطح سولفید مس استفاده نمود. نانوذرات ترکیبی حاصل با اندازه کمتر از ۸ نانومتر، به صورت بالقوه می توانند به آسانی در داخل بافت ها حرکت کنند و به تومورها برسند. محققان براین باورند که اندازه نانوذرات هم به آنها امکان می دهد بدن انسان را به صورت طبیعی بدون تجمع ترک کنند، باآنکه باید مطالعات گسترده ای صورت گیرد تا مشخص شود که آیا آنها می توانند در بدن انسان استفاده شوند.
در مطالعه حاضر، محققان نانوذرات خویش را در سرطان ریه و رده های سلولی سرطان دهانه رحم در لابراتوار آزمایش کرده اند. آنها حالا قصد دارند نتایج را برای پیشرفت بالینی بهره گیرند.


منبع:

زمان: 15:42:07
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 332
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: آموزش , پیشرفت , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل