تاثیر سلول درمانی بر بیماریهای کبدی بررسی گردید

بی بدیل پرداز: گروهی از پژوهشگران در یک مقاله مروری، چشم انداز آینده درمان های مبتنی بر سلول های شبه هپاتوسیتی مشتق از سلول های بنیادی پرتوان را برای درمان بیماریهای کبدی مورد بررسی قرار دادند.
تاثیر سلول درمانی بر بیماریهای کبدی بررسی گردید

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از پژوهشگاه رویان، بر مبنای آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، بیماری های کبدی دوازدهمین علت مرگ و میر در سراسر دنیا محسوب می شوند. تا کنون پیوند کبد مؤثرترین و تنها روش برای درمان مبتلایان به آخرین مراحل بیماری های کبدی بوده است.
به دلیل کاستیهایی مانند تعداد اندک اهدا کنندگان سالم، استفاده مادام العمر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و پیچیدگی این روش درمانی، درمان های مبتنی بر سلول یا محصولات مشتق از سلول، بعنوان روش درمانی جایگزین برای طیف گسترده ای از بیماری های کبدی مورد توجه قرار گرفته اند.
انواع مختلفی از سلول ها- مانند هپاتوسیت ها، سلول های شبه هپاتوسیتی مشتق از سلول های بنیادی پرتوان، سلول های بنیادی کبدی انسان- و نگاههای درمانی متنوع - مانند درمان های ترکیبی با استفاده از انواع متفاوت سلول ها، ارگانوئیدها و استفاده از ساختارهای متشکل از سلول ها و پلیمرهای طبیعی و مصنوعی قابل پیوند و یا حتی ماتریکس خارج سلولی سلول زدایی شده- پیشنهاد شده اند و اثر بخشی آنان با مطالعات پیش بالینی و بالینی مورد ارزیابی قرار گرفته است.
به منظور بررسی وضعیت فعلی درمان های مبتنی بر سلول و مشتقات سلولی برای بیماری های کبدی، انسیه زحمتکش، دکتر نیکو حسین خان ناظر، دکتر مسعود وثوق و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، به همراه پژوهشگرانی از سوئد و بلژیک، به نگارش مقاله مروری پرداختند.
این مقاله مروری که در نشریه بین المللی Expert Review of Gastroenterology & Hepatology انتشار یافته است، همینطور به بحث پیرامون چشم انداز آینده درمان های مبتنی بر سلول های شبه هپاتوسیتی مشتق از سلول های بنیادی پرتوان، ارگانوئیدهای کبدی و درمان های ترکیبی بر اساس این روش ها پرداخته است.
مقاله مذکور چنین نتیجه گیری می کند که کاربرد امیدوار کننده روش های مبتنی بر دانش سلول های بنیادی، همچون سلول های بنیادی پرتوان القایی با ادغام در روش های جدیدی مانند ویرایش ژن، تمایز هدایت شده و فناوری ارگانوئیدها، چشم انداز امید بخشی برای عرضه نگاههای درمانی جدید و مدل سازی بیماری ها و اختلالات کبدی عرضه می کند.


منبع:

زمان: 09:56:00
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 292
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل