سهم زنان در مدیریت و تولید دانش بنیان

گزارش فناوری مهر؛
به گزارش بی بدیل پرداز، برپایه آخرین آمار، زنان سهم ۲۵درصدی در مدیریت زیست بوم دانش بنیان بر عهده دارند و پراکندگی و تنوع فعالیت آنها از حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تا نرم افزار و فناوری اطلاعات را شامل می شود.
سهم زنان در مدیریت و تولید دانش بنیان

خبرگزاری مهر - گروه دانش و فناوری؛ ۴ هزار و ۱۰۶ نفر از سهامداران حقیقی شرکتهای دانش بنیان را زنان می سازند. این شرکتها در زمینه های مختلف فناوری اطلاعات، ماشین آلات و تجهیزات، برق، دارو، زیست فناوری و تجهیزات پزشکی فعالیت می نمایند و به ارائه خدمات و محصول می پردازند.
استان تهران با ۳۲۱ نفر بیشترین مدیرعامل زن را در شرکتهای دانش بنیان دارد که ۷۶ نفر نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش داشته است. علت تفاوت قابل توجه تعداد اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل زن در تهران و سایر استانها به سبب استقرار بیشتر شرکتهای دانش بنیان در تهران است.
زنان در ۷۰۶ شرکت در جایگاه مدیر عاملی فعالیت می نمایند و ۲۵۹۲ نفر از بانوان نیز در کسوت عضویت هیئت مدیره شرکت های دانش بنیان فعال اند.
سهم اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل زن به تفکیک دسته فناوری

بر اساس آخرین آماری که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ارائه کرده، زنان ۱۷ درصد از سهام شرکتهای دانش بنیان را در اختیار دارند و حوزه دارو و فرآورده های تشخیص و درمان بیشترین هیأت عاملان زن را به خود مختص کرده است.
با احتساب اعضای هیأت مدیره، نقش بانوان در مدیریت شرکت های دانش بنیان به ۲۵ درصد می رسد که این میزان بالاتر از کل شرکت های کشور است.
نمودار نقش آفرینی زنان در سهام شرکتهای دانش بنیان
در امتداد اهمیت موضوع مدیریت زنان در زیست بوم دانش بنیان مدتی پیش نمایشگاهی از دستاوردهای بانوان کارآفرین ایرانی در زمینه های مختلف نظیر برق و الکترونیک، تجهیزات پزشکی، مراکز شتاب دهنده و مشاغل خانگی، خودرو، نرم افزار و … در خانه نوآوری و فناوری ایران (iHiT) به معرض نمایش گذاشته شد.
برای برگزاری این نمایشگاه از بین ۹۰۰ بانوی توانمند شرکت های دانش بنیان بیش از ۶۰ نفر به عنوان نماینده حوزه علم و فناوری برگزیده شدند.
در حین برگزاری این نمایشگاه میهمانانی از ۸۰ کشور دنیا همچون ژاپن، سوئد، روسیه، چین، سنگاپور، استرالیا، ایرلند، کامرون، نیجریه، ارمنستان و صربستان و آذربایجان، مالزی، سریلانکا، تایلند و پاکستان، الجزایر و …بازدیدی از دستاوردهای فناورانه حاصل تلاش بانوان ایرانی داشتند.
گزارش پیش رو تلاش نموده به استناد محصولات ارائه شده در این نمایشگاه، تصویری از نقش آفرینی زنان ایرانی در عرصه دانش بنیان و اثربخشی تولیدات آنها در صنعت و اقتصاد کشور عرضه نماید.
کیت های تشخیص فوری آلودگی شیر با ۳ آنتی بیوتیک
یکی از محصولاتی که به سرتیمی یکی از زنان ایرانی به تولید رسیده کیت های تشخیصی است که در کارخانجات لبنی مورد استفاده قرار می گیرد. بتالاکتام ها، تتراسایکلین ها و سولفونامیدها، پرمصرف ترین آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های باکتریایی در گاوهای شیری است. اما استفاده از آنتی بیوتیک ها برای اهداف غیر درمانی منجر به توسعه باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک می شود که بوسیله لبنیات به زنجیره غذایی انسان وارد خواهد شد. همین موضوع خطر بزرگی برای سلامتی افراد شمرده می شود. بدین جهت تشخیص چنین آنتی بیوتیک هایی پیش از ورود لبنیات به چرخه غذایی انسان از اهمیت بالایی برخوردارست. در همین راستا کیت های تشخیص این آنتی بیوتیک ها به تولید رسید.
محدثه حاجی عبدالوهاب، دکتری بیوتکنولوژی و مدیر تیم استارت آپی تولید این کیت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما کیت های تشخیص آنتی بیوتیک در شیر را تولید می نماییم که می تواند در محل تولید شیر برای کنترل روزانه یا در لابراتوار ها برای تحلیل و بررسی مجموعه ای از نمونه های شیر استفاده گردد.
وی با اشاره به خاصیت های این کیت اظهار داشت: تشخیص آنتی بیوتیک ها، حساسیت بالا، تکرار پذیری، استفاده آسان، سریع و مقرون به صرفه بودن از خاصیت های این محصول محسوب می شود. البته که نمونه ایرانی این محصول در کشور وجود نداشته و همین موجب صرفه جویی ارزی می شود.
به گفته حاجی عبدالوهاب، الزام کارخانجات لبنی و شیر، استفاده از این کیت هاست پس ما می توانیم ماهانه ۵۰۰ هزار کیت را در اختیار این کارخانجات قرار دهیم. امکان صادرات در این شرکت نیز وجود دارد اما اولویت تامین نیاز کشور است و سپس بنا داریم این محصول را به کشورهای خاورمیانه و سپس اروپایی صادر نماییم.
پایش خطوط انتقال برق با پردازش تصویر توسط محصول تولید شده توسط بانوان ایرانی
یکی دیگر از دستاوردهای بانوان متخصص ایرانی که در نمایشگاه «بانوان موثر ایرانی» نیز حضور داشت، نرم افزاری برای تشخیص عیوب خطوط انتقال برق بواسطه پردازش تصویر بود. این نرم افزار ایرانی برمبنای هوش مصنوعی کار می کند و گزارش کامل را در اختیار تکنسین برق قرار خواهد داد.
زهرا السادات عطاری نماینده یک شرکت دانش بنیان سطح یک در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه نرم افزاری که تهیه کردیم می تواند بیش از ۸۰ نوع عیوب خطوط انتقال برق را با الگوریتم های هوش مصنوعی تشخیص دهد و گزارش را بصورت کامل در اختیار مدیر برق قرار می دهد، اظهار داشت: قبل از اینها، چنین عیب هایی با بازدید صعودی تک به تک دکل های برق صورت می گرفت و این امری هزینه بر و زمان بر بود.
وی با اعلان اینکه همین طور در گذشته با پهپادهای صنعتی و با اطلاعات GPS عیب ها مشخص می شد، اظهار داشت: پهپادهای صنعتی به سبب وجود میدان مغناطیسی در اطراف دکل ها، گرفتار سقوط می شدند یا GPS گرفتار مشکل می شد. اما با نرم افزاری که تهیه کردیم می توانیم برمبنای پردازش تصویر بدون اختلالات دیگری عیوب خطوط انتقال برق را گزارش دهیم.
وی اضافه کرد: این نرم افزار در زمان کوتاهی دکل های برق را پایش و نقطه خطا را نیز با دقت مشخص می کند. هم اکنون شرکتهای برق منطقه ای و شرکت توانیر از این نرم افزار بهره می برند.
ورود بانوان به عرصه تولید لوله های صنعت نفت و گاز
عرصه تولید لوله های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی از دیگر حوزه های نقش آفرینی زنان حول محوز دانش بنیانی است. عطیه اندخشیده، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان تولید کننده لوله های مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه در این شرکت لوله هایی برای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی تولید می شود، اظهار داشت: این شیشه ها از الیاف شیشه و انواع مختلف رزین تولید می شوند.
وی با اعلان اینکه این لوله های کامپوزیتی نسبت به لوله های فلزی کاربردی در صنعت نفت و گاز مقاومت بالایی در مقابل خوردگی دارند، اضافه کرد: استواری لوله های کامپوزیتی شبیه محصولات فلزی است اما مقاومت شیمیایی بسیار بالایی دارند.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه این لوله ها را متناسب با محیط هایی که گرفتار خوردگی می شود تولید کردیم، اظهار داشت: این لوله ها علاوه بر پتروشیمی، نفت و گاز می تواند در صنعت آب و فاضلاب نیز مورد استفاده قرار بگیرد. طی آزمایش هایی که داشتیم عمر این محصول ۵۰ سال تخمین زده شده است.
اندخشیده در پاسخ به این پرسش که در تولید این لوله ها از مواد اولیه ایرانی بهره برده شده یا خیر اظهار داشت: برای تولید محصولات شرکت از مواد اولیه موجود در کشور استفاده می کنیم؛ همین طور در تولید از تکنولوژی نانو بهره می بریم و تاییدیه نانو مقیاس این محصول را از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گرفتن کرده ایم.
مدیر شرکت دانش بنیان با اشاره به خاصیت های این محصول عنوان کرد: مقاومت به سایش و خوردگی و خواص الکتریکی خاصیت های این لوله ها است.
راه اندازی پلت فرم مشاوره آنلاین پزشکی با مدیریت بانوان
دریافت خدمات سلامتی برای اغلب بیمارانی که بطور مداوم در معرض خطر هستند بسیار پر هزینه است و پایش سلامت بوسیله نرم افزارها و گوشیهای هوشمند یک روش مداوم و طولانی مدت برای نظارت بر این بیماران محسوب می شود. یک تیم استارت آپی توسط بانوان با هدف ارائه خدمات مشاوره انلاین پزشکی سلامتی در سراسر کشور فعالیت خودرا آغاز نموده و این امکان را می دهد که بیماران سریعاً به پزشک مد نظرشان ارتباط داده شوند؛ ضمن این که بواسطه این نرم افزار، ارتباط تصویری، تلفنی، صوتی، متنی برای مشاوره بیمار با پزشک وجود دارد.
از مزیت هایی این نرم افزار این است که می توان حتی با دامپزشک نیز ارتباط گرفت. ویزیت پزشک و دامپزشک در محل بیمار، مشاوره تغذیه، ارائه فیزیوتراپی و گفتاردرمانی، پاسخگویی در هر لحظه از شبانه روز، صیانت از حریم شخصی بیمار، ارائه خدمات ازمایش در محل بیمار و… از مزینهای این محصول محسوب می شود.
این استارت آپ به عنوان بزرگترین استارت آپ در زمینه سلامتی خدمات ارائه می دهد. تعداد مشاوره های موفق بوسیله این نرم افزار ۲۵۵ هزار جلسه بوده و بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از کاربران در آن فعال می باشند. همین طور بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ پزشک و مشاور در این نرم افزار به بیماران خدمات ارائه می کنند.
ارائه خدمات ارتوپدی و توانبخشی ازطریق یک شرکت دانش بنیان
یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیانی که با هدایت و رهبری بانوان فعالیت می کند، توانسته محصولی تحت عنوان توانبخشی ازراه دور را به تولید برساند.
الهه فرجی مدیر عامل یکی از شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری غیاث الدین جمشید کاشانی به خبرنگار مهر اظهار داشت: توانبخشی ازراه دور زمینه فعالیت این شرکت است که به وسیله آن می توانیم به برخی افراد در زمینه توانبخشی ارائه خدمات نماییم.
به گفته وی، ما ازراه دور با بیماران ارتباط برقرار می نماییم و بعد از ارزیابی های اولیه، محصول مورد نیاز فرد در زمینه توانبخشی را ارائه خواهیم داد. این محصولات توانبخشی از عصا و واکر تا ویلچر، تخت، تشک و هدست برای توان یابان نخاعی هستند.
فرجی با تأکید بر این که در این خدمات رسانی، فناوری های کمکی در زمینه توانبخشی به درخواست کنندگان ارائه می شود، اشاره کرد: ما در قالب این خدمات، از ICT برای فناوری های کمکی توانبخشی استفاده کردیم.
فیلترهای سرامیکی برای ریخته گری
صدیقه محبی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در حوزه فیلترهای سرامیکی به خبرنگار مهر اظهار داشت: این محصول با ظاهری خاکستری رنگ به سبب مقاومت دمایی بالا (تا حدود ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد) عمدتا برای فیلتراسیون چمن خاکستری و داکتیل و نیز برخی فلزات غیرآهنی به کار می رود.
به گفته این مدیرعامل، درصد خلل و فرج و اندازه حفرات در این محصول به شکلی تنظیم شده است که از ورود سرباره، محصولات واکنش داده با فلز ریختگی و نیز ذرات ماسه به درون قالب جلوگیری کرده و جریان آرام مذاب حین پر شدن قالب را منجر می شود. این امر علاوه بر کاهش هزینه های ناشی از قطعات معیوب منجر به کاهش اندازه سیستم های راهگاهی و در نتیجه ساده شدن طراحی آن خواهد شد.
محبی با اشاره به خاصیت های این محصول اظهار داشت: پایداری حرارتی و نیز مقاومت به شوک حرارتی بالای این محصول (تا حداقل ۵ بار تا ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد) به شکلی است که از آن در پایه کاتالیست، فیلتراسیون مواد داغ خورنده و … نیز می توان به سهولت استفاده نمود. این محصول در ابعاد و خواص فیزیکی متفاوت بسته به کاربرد مورد نظر قابل تولید خواهد بود.
وی با اشاره به محصول دوم تولید شده در این شرکت که نوع دیگری از فیلترهای سرامیکی است، اظهار داشت: این محصول با ظاهری سفید رنگ و استواری عالی مناسب کلیه کاربردهای صنعتی و آزمایشگاهی در معرض مواد خورنده در دمای بالا (تا ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد) است. مقاومت سایشی بالای این محصول به شکلی است که قابلیت تصفیه و آخالگیری کلیه ذوب های پایه آلومینیومی را داشته و می تواند به عنوان سدی از ورود جریان متلاطم ومذاب به درون قالب ریخته گری پیشگیری کند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: این امر سبب کاهش گاز به دام افتاده و جریان آرام ذوب بیش از ورود به قالب قطعه ریختگی خواهد شد. در نتیجه قطعه ای تمیز و عاری از هرگونه ناخالصی ریخته خواهد شد که این امر در افزایش راندمان خط تولید ریخته گری و کاهش چشم گیر پِرت قطعات تاثیر به سزایی دارد.
وی عنوان کرد: همین طور این محصول در کاربردهای دیگری از قبیل پایه کاتالیست، اگزوز موتورهای بنزینی و دیزلی، فیلتراسیون کلیه سیالات داغ و خورنده و … به وفور استفاده می شود. این محصول در ابعاد و خواص فیزیکی متفاوت بسته به کاربرد مورد نظر قابل تولید خواهد بود.
راه اندازی خانه نوآوری مد و لباس
دستاورد متفاوت دیگری که بتازگی توسط زنان کارآفرین متخصص ارائه شده است، راه اندازی خانه نوآوری مد و لباس است. این مرکز پایگاهی است برای تمام افراد و کسب و کارهای دنیای مد و پوشاک که با هر نیازی دغدغه ای برای رشد ایده یا کسب وکار را دارند.
این مرکز نوآوری، از صحت سنجی و توسعه ایده تا راه اندازی کسب وکار، طراحی، تولید، بازاریابی و فروش، منتورینگ، کوچینگ، شتاب دهی و حتی صادرات حامی آنها خواهد بود. خانه نوآوری مد و لباس با هدف توسعه جریان سرمایه های فکری در راه نوآوری و کارآفرینی درحوزه مد و لباس و شکل دهی اکوسیستمی کارآمد در زمینه مد و پوشاک ایران به وجود آمده است.
افرادی که خواهان ایجاد کسب وکار در حوزه مد و لباس هستند می توانند با حضور در این خانه نوآوری، از ایده پردازی تا فروش در فضای حقیقی بازار را فرا بگیرند.
در این خانه، کسب و کارهای مد در تمامی مراحل پوشش داده می شود و ضمن برگزاری رویدادها و گردهمایی های متفاوت و توانایی تیم سازی و ارتباط با کامیونیتی مد و پوشاک، مسیر پیشرفت از پیش بررسی شده و پیشرفت کردن زیر نظر مشاورین و منتورها را به کارآموز نشان میدهد. در این خانه از ایده های نوین و سرعت بالای رشد و نوآوری بالا در مرکز و در کامیونیتی آن استقبال می شود.

دستگاه آشکار کننده اشیای پنهان
یکی از طرح هایی که با همکاری زنان درحال تولید است دستگاه آشکار کننده اشیای پنهان است که ۵ کشور سازنده آن هستند.
هنگامه عزیزی، دانشجوی دکتری الکترونیک در دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ی این دستگاه توضیح داد: طرحی که از سال ۹۳ با یک گروه ۳۰ نفره روی آن تحقیقات انجام داده ایم دستگاه شناسایی اشیای پنهان شده زیر لباس با تکنولوژی موج میلیمتری است.
عزیزی با اعلان اینکه این دستگاه برای ورودی اماکن حساس مانند مجلس شورای اسلامی، گمرک، فرودگاه ها و … کاربرد دارد، عنوان کرد: در این دستگاه بخش های الکترونیکی، هوش مصنوعی، مکانیکی و… وجود دارد که در مقایسه بانمونه خارجی قیمتی نصف یا یک سوم دارد. دانش فنی ساخت این دستگاه را بدست آوردیم و در ساخت آن نیز تلاش شده تا حد امکان از تجهیزات بومی استفاده گردد.
به گفته وی، دستگاه ایکس ری تنها فلزات را تشخیص می دهد اما این دستگاه بومی، هر چیز پنهان شده روی پوست را مشخص می کند و وجود اشیا ممنوعه را تشخیص داده و به اپراتور اخطار می دهد؛ هنوز در ایران چنین دستگاهی نه تولید شده و نه از خارج وارد شده است.
وی با اعلان اینکه مقرر است این دستگاه به زودی در آستان قدس رضوی نصب شود، اظهار داشت: تا یک الی ده سال آینده تمام فرودگاهای جهان موظف می باشند از این دستگاه بهره گیرند. ۵ کشور این دستگاه را به تولید می رسانند که آلمان و چین همچون آنها هستند؛ با ساخت آن در ایران به زودی کشورمان ششمین کشور تولید کننده دستگاه شناسایی کننده اشیای پنهان خواهد شد.
طراحی اپلیکیشنی برای تعمیر موبایل
یکی دیگر از دستاوردهایی که بانوان از قِبَل یک فناوری، کسب و کاری دانش بنیان راه اندازی کردند یک اپلیکیشن کامل برای تعمیرات تمامی برندهای موبایل و کامپیوتر است. در این اپلیکیشن تمامی مراحل تعمیرات موبایل و کامپیوتر بصورت آنلاین و لحظه ای قابل مشاهده می باشد. هدف این اپلیکیشن ارائه روشی نوین بر پایه تکنولوژی برای آسان کردن زندگی ایرانیان است.
چشم انداز این تیم که به سرپرستی بانوان شکل گرفته، تمرکز بر حوزه تعمیرات و بهره گیری از توان نیروی جوان و متخصص است تا با یک گروه حرفه ای و پویا و با به کارگیری تکنولوژی های جدید مشکلات و سختی های همیشگی تعمیرات در زمینه موبایل و کامپیوتر را مرتفع سازند. این نخستین اپلیکیشن آنلاین و لحظه ای تعمیرات تخصصی موبایل و کامپیوتر با رویکرد نوآوری اجتماعی در ایران است.
به واسطه این نرم افزار، کلیه خدمات تخصصی تعمیرات موبایل و کامپیوتر از تمامی برندها بصورت آنلاین و لحظه ای ارائه می شوند.
به گفته مدیرعامل این تیم، ما در این اپلیکیشن، با آموزش تخصصی تعمیرات توسط کارشناسان تعمیر به قشر لطمه پذیر و بیماران ایکتیوز، علاوه بر بکارگیری و پرورش آنان در پروسه کار، بستر ورود آنان به بازار کار را فراهم می نماییم.
وی اشاره کرد: ما معتقدیم که در دنیای هوشمند و آنلاین فعلی، تعمیرات موبایل و کامپیوتر باید آنلاین و سریع و هوشمند باشد تا انسان امروزی بدون سختی و اتلاف وقت سریع تر به مقصود و هدف خود برسد.
به گفته این مدیرعامل شرکت دانش بنیان، تمامی پروسه تعمیرات از مرحله دریافت کالا از مشتری، ارسال به تعمیرگاه، مراحل تعمیر و ارسال برای مشتری را بصورت کاملاً آنلاین و لحظه ای ارائه می دهیم تا مشتری تمامی مراحل تعمیرات کالای خودرا بصورت آنلاین ببیند و نگرانی های همیشگی بابت لطمه به قطعات اصلی کالای خود و یا سرقت اطلاعات خودرا نداشته باشد.
وعده های معاونت علمی؛ از تسهیلات بلاعوض تا ایجاد صندوق بانوان کارآفرین روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری بتازگی برای تسهیل فعالیت بانوان در عرصه دانش بنیان وعده هایی داده است. وی از راه اندازی صندوق اختصاصی بانوان کارآفرین آگاهی داد و اظهار داشت: از شرکت های دانش بنیانی که عناصر کلیدی یا درصد بالایی از کارمندان آنرا بانوان می سازند حمایت خواهیم کرد. معاون علمی و فناوری رییس جمهور همین طور با اشاره به نمایشگاه دستاوردهای بانوان دانش بنیان عنوان کرد: بانوان در زمینه نوآوری موثر هستند، محصولاتی را ساخته اند که تعدادی از این محصولات همگام با دانش روز دنیا است. افتخار و حس خوبی داریم که بتوانیم به این حوزه کمک نماییم. وی افزود: معاونت علمی تسهیلاتی دارد که برای توسعه دانش بنیانی در اختیار شرکتها قرار می دهد. در همین راستا به بانوانی که در این نمایشگاه حضور دارند، ۶۷ وام قرض الحسنه ۵۰۰۰ میلیون ریالی با بازپرداخت دو ساله اختصاص داده می شود. به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از مهر، پراکندگی فعالیت بانوان در عرصه های فناوری دیجیتال، تولید مواد شیمیایی و پلیمری، تولید منسوجات نبافته با فناوری نانو، خوراک دام، کیت های تشخیص، سلامت پزشکی، انواع داروها و… است که تعدادی از این محصولات به تولید رسیده اند و علاوه بر تامین نیاز کشور به مرحله صادرات نیز رسیده اند. باوجود تبلیغات گسترده در کشورهای غربی مقابل کشورمان، فعالیت موثر و پویای زنان در عرصه دانش بنیانی گواهی بر این است که بانوان ایرانی در هر عرصه و زیست بومی در ایران مجال فعالیت دارند و با تولیدات خود نقش پر رنگی در رشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان می توانند ایفا کنند. نقشی که نیازمند توجه بیش از سوی مسئولان برای بسترسازی توسعه کسب و کارهای دانش بنیان زنان است تا شاهد بهبود و تثبیت جایگان زنان در زیست بوم نوآوری و فناوری و افزایش اثربخشی نقش آنها در توسعه اقتصاد ایران باشیم.


منبع:

زمان: 10:04:57
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 475
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اپراتور , اپل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل