سقوط 8 میلیارد دلاری ارزش بزرگترین تراشه ساز جهان

به گزارش بی بدیل پرداز، شرکت اینتل بعد از اینکه با پیشبینی درآمد بسیار ضعیف، وال استریت را مبهوت کرد، با ریزش حدود هشت میلیارد دلاری ارزش بازارش در معاملات روز جمعه روبرو شد.
سقوط 8 میلیارد دلاری ارزش بزرگترین تراشه ساز جهان

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، این شرکت آمریکایی که بزرگترین سازنده تراشه نیمه رسانا در جهان از نظر درآمد است، در رویارویی با کندی رشد کسب و کار دیتا سنتر خود، ضرر برای سه ماهه نخست سال جاری را پیش بینی نمود و پیشبینی درآمدش، سه میلیارد دلار کمتر از برآوردها بود.

ارزش سهام اینتل با ۶.۴ درصد کاهش بسته شد در حالیکه ارزش سهام رقیبانش شامل AMD با ۰.۳ درصد افزایش و انویدیا با ۲.۸ درصد افزایش بسته شد. ارزش سهام شرکت KLA که تأمین کننده اینتل است، بعد از این پیشبینی کم فروغ، با ۶.۹ درصد کاهش بسته شد.

هانس موزمان، از شرکت "روزن بلات سکیوریتیز" در اینباره اظهار داشت: هیچ واژه ای نمی تواند ریزش تاریخی اینتل را توصیف یا توضیح دهد.

این دورنمای ضعیف، منعکس کننده چالش های پیش روی پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل است که تلاش می کند برتری اینتل در حوزه را با توسعه تولید قراردادی و ساخت کارخانه های جدید در ایالات متحده و اروپا، باردیگر به دست بیاورد.

این شرکت مدام درحال از دست دادن سهم بازار به رقیبانی نظیر AMD بوده است که از تراشه سازان قراردادی نظیر شرکت تایوانی TSMC برای ساخت تراشه هایی بهره برده است که از فناوری اینتل جلوتر هستند.

تحلیلگران می گویند: این مساله هنگامی که بازار دیتا سنتر در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ به ضعیف ترین حد خود رسید، به ضرر بیشتر اینتل به اتمام رسید چونکه این شرکت در آن زمان، سهم بازار بیشتری از دست داد.

شرکت کارگزاری "برن اشتان" اعلام نمود حالا روشن شده است که چرا باید اینتل اقدامات بیشتری انجام دهد چونکه ثابت شد که برنامه های اولیه این شرکت، وهم و خیال بوده است. شدت وخامت اوضاع، مبهبوت کننده است و نگرانی را نسبت به وضعیت نقدینگی اینتل به مرور زمان، به وجود می آورد.

اینتل که می خواهد سال جاری سه میلیارد دلار از هزینه هایش را کم کند، در سه ماهه چهارم سال میلادی گذشته ۷.۷ میلیارد دلار نقدینگی از فعالیتهایش تولید کرد و ۱.۵ میلیارد دلار سود نقدی پرداخت کرد.

بر اساس گزارش رویترز، با عنایت به اینکه هزینه سرمایه این شرکت در سال ۲۰۲۳، حدود ۲۰ میلیارد دلار ارزیابی شده است، تحلیل گران می گویند این شرکت باید به فکر کاهش پرداخت سود نقدی به سهامداران باشد.

منبع:

زمان: 11:30:16
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 408
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: ارزیابی , تراشه , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل