هلند آثار تاریخی مکزیک را پس داد

بی بدیل پرداز: در ادامه استرداد آثار تاریخی کشورها، این دفعه مقام های هلند بیش از 200 اثر تاریخی را به مکزیک بازگرداندند.
هلند آثار تاریخی مکزیک را پس داد
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا نقل از رویترز، وزارت خارجه مکزیک با اشاره به تلاش این کشور برای بازیابی آثار تاریخی از کشورهای خارجی اعلام نمود: مقام های هلند ۲۲۳ اثر تاریخی متعلق به دوره «پیشا هیسپانیک» را به مکزیک بازگردانده اند.
وزارت امور خارجه در اطلاعیه ای اعلام نمود که استرداد این مجموعه آثار تاریخی نتیجه همکاری فعال بین دو کشور و نشان دهنده تعهد برای بازیابی اشیای تاریخی و فرهنگی و بازگردان آنها به خانه اصلی است.
بگفته «مؤسسه دیرینه شناسی و مردم شناسی ملی مکزیک» (INAH) قدمت این اشیاء به فاصله ۴۰۰ قبل از میلاد تا قرن شانزدهم میلادی بازمی گردد و به فرهنگ های مختلف «پیشاهیسپانیک» سواحل اقیانوس اطلس و آرام تعلق دارند.
«موسسه دیرینه شناسی و مردم شناسی ملی مکزیک» این هفته از برگزاری حراجی در پاریس آگاهی داد که اشیاء مکزیک را به ارزش ده ها هزار یورو به فروش گذاشته است.
ماه گذشته نیز گواتمالا حدود ۱، ۲۰۰ اثر تاریخی متعلق به تمدن مایا را در خانه دو شهروند ایالات متحده آمریکا کشف و توقیف نمود.
هلند امسال میلادی، مجموعه ای متشکل از ۳۴۳ سرامیک متعلق به دوران پیشاهیسپانیک را به پاناما بازگرداند.
وزرای فرهنگ سراسر جهان بتازگی متعهد شده اند کوشش برای استرداد آثار تاریخی مسروقه یا قاچاق به کشورهای اصلی را بالا برند. خیلی از این آثار در موزه های اروپایی یا مجموعه های خصوصی نگهداری می شوند.
منبع:

زمان: 11:03:30
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 275
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل