پوشاک ضدتعریق طراحی و تولید شد

در یك شركت دانش بنیان؛
بی بدیل پرداز: پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی پوشاکی شده اند که خاصیت ضدتعریق دارد. این پوشاک دارای سوپر جاذب ضد بوی عرق است.
پوشاک ضدتعریق طراحی و تولید شد

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، تعدادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۹۸ در یک شرکت دانش بنیان فعالیت خودرا در حوزه پوشاک پیشرفته آغاز نموده اند. این شرکت که عضو پارک علم و فناوری دانشگاه و توسعه دهنده و عرضه کننده پوشاک ضدتعریق برای اولین بار در کشور است.
بیش از ۴ درصد مردم در دنیا و خصوصاً در ایران گرفتار معضل تعریق بیش از اندازه یا هایپرهیدروزیس هستند. رد تعریق و بوی عرق همیشه سبب دوری این افراد از اجتماع می شود و این مساله علاوه بر تاثیر در میزان اعتماد به نفس افراد موجب بروز بیماریهای پوستی نیز می شود. برای حل این معضل روش های مختلفی وجود دارد که همچون آنها می توان به تزریق بوتاکس به ناحیه زیربغل یا جراحی غدد اشاره نمود که این روش ها بسیار تهاجمی هستند و در عملکرد طبیعی بدن اختلال ایجاد می کنند.
پژوهشگران دانشگاه شریف با «طراحی پوشاک ضدتعریق» به دنبال روشی رفتند تا علاوه بر اینکه به عنوان روش غیرتهاجمی مانعی برای تعریق نباشد، بلکه سبب می شود فرد بصورت طبیعی عرق کند. قابل ذکر است که نمونه های داخلی بصورت غیر تکنولوژیک هستند و فقط از پلاستیک برای ممانعت نشت عرق استفاده می نمایند که موجب کاهش طول عمر پوشاک، گرمای شدید و بو گرفتن پلاستیک در طولانی مدت می شود.
قسمت داخلی پارچه کوال فابریک پوشاک، که با بدن ارتباط دارد آبدوست بوده و موجب جذب عرق می شود و لایه بیرون لباس آب گریز است و مانع از نشت عرق به لباس اصلی می گردد. همین طور این نوع پارچه تنفس پذیری بالایی دارد و هوا و بخار آب از آن به آسانی عبور می کند و فرد احساس گرما نمی نماید. در طراحی این پارچه به خاصیت آنتی باکتریال بودن آن توجه شده است. در لایه داخلی این نوع پوشاک نیز سوپر جاذب هایی وجود دارد که بوی عرق را جذب می کند.
گفتنی است تمام مواد مصرفی به کار رفته در این پوشاک تولید داخل است. همین طور این محصول دانش بنیان به مرحله تجاری سازی رسیده و هم اکنون شرایط صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهیا شده است که با تحقق آن شاهد ارزآوری برای کشور خواهیم بود.


منبع:

زمان: 15:19:53
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 168
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل