واردات گوشی کم شد

بی بدیل پرداز: اعلام معاون گمرک ایران از کاهش واردات گوشی تلفن همراه به 727.8 میلیون دلار در سه ماه اول امسال حکایت دارد.
واردات گوشی کم شد

فرود عسگری-معاون امور گمرکی گمرک ایران- جزییات واردات گوشی در سه ماه اول سال جاری را به ایسنا اعلام نموده است.

بر اساس این گزارش، مجموع گوشی وارداتی در دوره مورد بررسی سه میلیون و ۳۳ هزار و ۹۰۰ دستگاه به ارزش ۷۲۷ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۳۴۵ دلار بوده است، در صورتیکه در سه ماه اول سال قبل چهار میلیون و ۱۳۵ هزار و ۱۴۹ هزار دستگاه به ارزش ۸۲۳ میلیون و ۷۷۳ هزار و ۵۵۴ دستگاه وارد شده بود.

بر این اساس میزان واردات گوشی در سه ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشت ۲۶.۶ از نظر تعداد و ۱۱.۶۴ ارزش کاهش داشته است.

اما از مجموع واردات امسال، ۱۵۰ میلیون و ۳۱۹ هزار دستگاه به ارزش ۱۸۰ میلیون و ۴۶۲ هزار دلار به گوشی بالای ۶۰۰ دلار است، بر این اساس سهم گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار حدود ۴.۹ درصد از تعداد و ۲۴.۷ درصد از نظر ارزش واردات گوشی بوده است.

این گزارش نشان میدهد که سهم گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار به نسبت گذشته کاهش داشته است؛ بطوریکه بطور معمول بالای شش درصد تعداد و بیش از ۳۰ درصد ارزش واردات گوشی در دوره های مختلف برای این قبیل گوشیها بوده است.

به عنوان مثال در سال قبل در مجموع ۴.۲ میلیارد دلار به تعداد ۱۷.۷ میلیون دستگاه گوشی از مبادی رسمی وارد ایران شده است که سهم گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار، ۱.۱ میلیون دستگاه با ارزرش بیش از ۱.۳ میلیارد دلار بوده است که ۳۲.۲ درصد ارزش و ۶.۲ درصد از کل سهم داشته است.

همچنین در پنج ماه اول سال گذشته، سهم گوشیهای بالای ۳۰۰ یورو به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه می رسید که ۹ درصد تعداد و ۳۶ درصد ارزرش واردات گوشی را در اختیار داشت.

در همین رابطه باید اشاره نمود به حواشی گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار امسال که بارها بحث ممنوعیت واردات آنها مطرح شده ولی وزارت صمت تا حالا آنرا به صراحت تائید نکرده است، این در حالیست که آمار اعلامی گمرک می تواند تائید کننده اظهارات اخیر عالیان-سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل- باشد که گفته بود از ۲۴ اردیبهشت، برای واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار، تامین ارز نشده است.

وی گفته که احتمالاً در چند روز آینده تکلیف تخصیص ارز به واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار مشخص خواهد شد.

منبع:

زمان: 13:14:41
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 324
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل