پای بایدن به شکایت واتس اپ ضد سازنده پگاسوس باز شد

دادگاه عالی آمریکا از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، درباره رسیدگی به پرونده شکایت واتس اپ ضد سازنده جاسوس افزار پگاسوس نظرخواهی کرد.
پای بایدن به شکایت واتس اپ ضد سازنده پگاسوس باز شد

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، دادگاه عالی درحال بررسی درخواست شرکت اسرائیلی NSO Group برای تجدیدنظر دادگاه در تصمیم برای رسیدگی به شکایت واتس اپ ضد این شرکت است. این سرویس پیام رسان که متعلق به شرکت مِتا پلتفرمز است، از شرکت NSO برای بهره برداری از یک حفره امنیتی در واتس اپ برای نصب نرم جاسوس افزار، شکایت کرده است اما این شرکت می گوید به علت اینکه بعنوان عاملی برای دولتهای خارجی عمل کرده است، باید از تحت پیگرد قرار گرفتن مصون بماند.

واتس اپ اعلام نموده است از سازنده پگاسوس برای جاسوسی از ۱۴۰۰ نفر همچون روزنامه نگاران، کنشگران حقوق بشر و مخالفان دولتی شکایت کرده است.

دادگاه عالی آمریکا از وزارت دادگستری این کشور خواست درباره این مساله حقوقی نظر خویش را اعلام نماید.

واتس اپ در اکتبر سال ۲۰۱۹ از سازنده پگاسوس شکایت نمود و با متهم کردن شرکت NSO به دسترسی بدون اجازه به سرورهای واتس اپ برای نصب پگاسوس و هدف قرار دادن تلفنهای همراه افراد، خواهان دریافت خسارت و غرامت شد. اما شرکت NSO مدعی است پگاسوس به مقامات اجرایی قانون و سازمانهای اطلاعاتی برای مبارزه با جرایم و پشتیبانی از امنیت ملی کمک می نماید و خواهان برخورداری از مصونیت شد.

مدیر واتس اپ در جریان مصاحبه ای به روزنامه گاردین گفته بود دولتها از جاسوس افزار پگاسوس گروه NSO برای حمله به مقامات دولتی بلندپایه سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ استفاده کردند که شامل مقامات امنیت ملی رده بالایی بود که از متحدان آمریکا به حساب می آید. این حملات هک گسترده بخشی از کمپین بزرگتری بود که در مدت دو هفته ۱۴۰۰ کاربر واتس اپ را هک کرد و سبب شکایت این شرکت پیام رسان شد.

بر اساس گزارش رویترز، اما دادگاه تجدیدنظر ناحیه نهم سانفرانسیسکو، حکمی که نوامبر گذشته صادر شده بود را تایید نمود و آنرا یک پرونده آسان خواند چونکه صرف مجوز NSO برای پگاسوس و فراهم کردن پشتیبانی فنی، مسئولیت حقوقی این شرکت را تحت قانون فدرال که قانون مصونیت حاکمیت خارجی خوانده می شود، سلب نمی کند.

منبع:

زمان: 12:16:57
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 396
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: پیام رسان , سئو , شركت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل