دولت به دنبال گرانی اینترنت نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به تغییر قیمت اینترنت اظهار داشت: بازبینی در مصوبات در ارتباط با تعرفه حتما باید صورت گیرد اما این لزوما به معنای گرانی اینترنت نیست و قرار نیست ما همه بار توسعه را به دوش مردم بگذاریم.
دولت به دنبال گرانی اینترنت نیست
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، موضوع تغییر تعرفه های اینترنتی، داستان امروز و روز گذشته نیست؛ حتی مبحث در ارتباط با دولت سیزدهم هم نمی گردد، بلکه به دنبال افزایش نرخ ارز در سالهای قبل و از زمان وزارت محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات دولت دوازدهم- هم اپراتورها بارها درخواست خویش را عنوان کردند که با افزایش هزینه هایی که متناسب با نرخ ارز، به صورت تصاعدی رشد کرده، تعرفه های اینترنتی هم باید تغییر کند، اما آن زمان دولت و وزارت ارتباطات تاکید داشتند در شرایطی که اپراتورها شبکه خویش را توسعه نداده و اینترنت باکیفیتی عرضه نمی دهند، قیمت ها نباید تغییر کند و هزینه توسعه نباید هم از جیب مردم پرداخت گردد.
با این وجود، با آغاز فعالیت دولت سیزدهم و بخصوص در ماه های گذشته، اپراتورها باز هم درخواست خود در خصوص ضرورت تغییر تعرفه های اینترنتی را بارها و بارها عنوان کردند، تا جایی که در ماه های گذشته، اپراتورهای همراه و ثابت در یک اقدام حدودا هماهنگ، بسته های اینترنتی که پیش از این عرضه می شد را تغییر داده و قیمت را زیاد کردند، هر چند به دنبال اعتراض کاربران و واکنش نمایندگان مجلس که به بازگشت قیمت ها اصرار داشتند، عنوان کردند که این تغییر تعرفه ها در قالب مصوبه قانونی کمیسیون تنظیم مقررات رخ داده و تخلفی صورت نگرفته است.
اپراتورها حتی درخواست اصلاحات بیشتری در تعرفه را هم داشتند، اما وزارت ارتباطات اعلام نمود که موافقت با افزایش تعرفه های اینترنتی به معنای تلاش برای افزایش سوددهی آنها نیست، بلکه افزایش قیمت اینترنت منوط به افزایش کیفیت است و هرگونه افزایش قیمتی که منجر به افزایش کیفیت نباشد، با مخالفت مواجه می شود.
از طرف دیگر این دولت هم با ازعان به این که توسعه ارتباطات ثابت در سالهای قبل به کفایت صورت نگرفته و بیشتر بار شبکه، به دوش اپراتورهای همراه می باشد و بنا بر این علاوه بر مشکلات اینترنت ثابت، از کیفیت اینترنت همراه هم کاسته شده، نجات از این وضعیت را تنها توسعه فیبر نوری دانستند. بنا بر این سال گذشته، هدف گذاری هایی جهت راه اندازی ۲۰ میلیون فیبر نوری تا آخر دولت سیزدهم عنوان شد.
هرچند به سبب مشکلات همچون هزینه بالای راه اندازی فیبر یا ناآشنایی مردم با نحوه دریافت این خدمت، با وجود راه اندازی بالغ بر یک میلیون و نیم پورت فیبر نوری، هنوز تعداد کاربرانی که از این فناوری استفاده می نمایند به نیم میلیون هم نرسیده است، اما اخیرا همینطور اپراتورها قراردادهایی با رگولاتوری بستند که به ایجاد پورت فیبر نوری در یک زمان مقرر ملزم شدند.
در این جهت عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره این که سرمایه گذاری برای توسعه اینترنت به چه صورت اتفاق می افتد، به ایسنا اظهار داشت: با حمایت هایی که برای سرمایه گذاری کردیم، دولت از سهم خودش برای سرمایه گذاری گذشته است. هم اکنون دولت دارد از سهم خودش سرمایه گذاری می نماید و هشت درصد از سهم خود از درآمد اپراتورهای همراه را برای توسعه ارتباطات ثابت گذاشته است.
وی در پاسخ به این که آیا مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هم تغییر می کند، بیان نمود: بازبینی در مصوبات در ارتباط با تعرفه حتما باید صورت گیرد اما این لزوما به معنای گرانی اینترنت نیست. بازبینی در این مصوبه یک بخش مهم از کار است، اما وزارت ارتباطات برنامه های دیگری هم دارد و قرار نیست ما همه بار توسعه را به دوش مردم بگذاریم.زمان: 13:33:25
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 212
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل