تدوین سند الزامات حاکمیتی هوش مصنوعی

معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی از برگزاری نشست های تخصصی با هدف تدوین پیش نویس سند هوش مصنوعی کشور اطلاع داده و گفته است که این سند اصول سیاست های کشور در این عرصه را تبیین کرده تا برپایه آن، برنامه اقدام در بخش های مختلف کشور شامل حاکمیتی و خصوصی صورت پذیرد.
تدوین سند الزامات حاکمیتی هوش مصنوعی
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی اخیرا در فرمایشات خود از «هوش مصنوعی» بعنوان یک مساله مهم و آینده ساز نام بردند و تاکید کردند: این مساله در اداره آینده دنیا نقش دارد و باید بگونه ای عمل نماییم که ایران جزو ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی در دنیا قرار بگیرد.
این مبحث سه واکنش ازسوی فعالان حوزه هوش مصنوعی شامل دانشگاه و صنعت داشته است. گروهی معتقد بودند که ساختارهای کشور اجازه چنین پیشرفتی را نمی دهد. گروه دوم که دلسوز هم هستند، معتقد بودند تا وقتی که حاکمیت وارد این عرصه نشود، این هدف، محقق نخواهد شد. هر چقدر هم که بخش خصوصی تلاش کند باز هم دولت و حاکمیت است که وظیفه اصلی را بر عهده دارد و این گروه در میدان هستند اما معتقدند تلاش هایشان راهگشا نیست و کار اصلی بر عهده حاکمیت است. اما گروه سوم معتقد بودند که میتوان به این هدف نائل آمد حتی اگر حکومت به خوبی به وظایف خود عمل نکند. یعنی بخش خصوصی آنقدر توانمند است که می تواند این مسیر را با کمک حداقلی دولت پیش ببرد.
در اینباره سیدمحمد باقر سجادی -رییس کارگروه تعامل پذیری کمیسیون هوش مصنوعی و علم داده سازمان نظام صنفی کامپیوتر ای- درباره جایگاه هوش مصنوعی در ایران و رسیدن به جایگاه ۱۰ کشور برتر در این عرصه، اظهار داشت: بخش خصوصی که اغلب آنها شرکتهای دانش بنیان هستند، معمولاً از دانشگاه ها آمده اند و در تلاشند محصولات دانشگاهی را تجاری سازی کنند یا این که مطابق نیاز صنعت محصولات را سفارشی کنند، اما حالا این بخش دارای مشکلاتی است و با چالش های زیادی دست و پنجه نرم می کند.
وی در پاسخ به این که چه اقداماتی باید انجام گیرد تا پیشرفت قابل توجهی در هوش مصنوعی شکل گیرد؟ اظهار داشت: نخستین و مهم ترین مسئله تدوین یک سند چشم انداز و نقشه راه است. تا وقتی که این نقشه وجود نداشته باشد نمی توان پیشرفت را سنجید و ارزیابی کرد. اصلا نمی دانیم می خواهیم به کجا برویم و مهم تر از همه این که نمی توان هم افزایی میان بازیگران این حوزه ایجاد کرد.
رئیس کارگروه تعامل پذیری کمیسیون هوش مصنوعی و علم داده سازمان نصر ضمن اشاره به نقش حاکمیت در این پیشرفت، بیان نمود: حاکمیت نقش ویژه ای دارد. اما مبحث مهم این است که نباید انتظار عجیب و غریب از حاکمیت داشت. مثلا ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم حاکمیت به تنهایی سند چشم انداز را تدوین کند. می توانیم انتظار داشته باشیم که برای این مورد بودجه تصویب کند اما تحقق این مورد کار دولت نیست.
به قول او دو ضلع دانشگاه و صنعت باید وظایف حاکمیت را تعریف کنند. در زمینه هوش مصنوعی نمی توان انتظار زیادی از حاکمیت داشت. دیگر بازیگران می بایست خطوط کلی پیشرفت را مشخص و کلیات وظایف حاکمیت در این حوزه را هم تعیین کنند. آن وقت حاکمیت باید وظیفه خویش را به درستی انجام دهد. گاهی اوقات مطالبه ما از دولت ها و حاکمیت شفاف نیست و آنها نمی دانند دقیقا باید چه کار کنند. ازاین رو ابتدا باید برای حاکمیت تعیین وظیفه کرد.

تدوین سند الزامات حاکمیتی هوش مصنوعی
در این راستا و به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، امیر خوراکیان – معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی از برگزاری نشست های تخصصی با هدف تدوین پیش نویس سند هوش مصنوعی کشور در این مرکز و ارائه آن به شورایعالی فضای مجازی برای تصویب و ابلاغ اطلاع داد و اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی در جهت رسالت و مأموریت خود همواره درحال رصد فناوری های روز دنیا بوده و بعد از مراحل مطالعاتی و جلسات کارشناسی با فرهیختگان، نهادها و سازمان های مربوطه، فعالان بخش خصوصی و همه ذی ربطان نسبت به تدوین اسناد مورد نظر و تبیین نحوه مواجهه هوشمندانه ارکان کشور در آن حوزه اقدام می کند.
وی ادامه داد: برهمین اساس طی سالهای اخیر مطالعات مبسوطی در مورد مبحث هوش مصنوعی در این مرکز صورت گرفته است، اما تاکیدات اخیر مقام معظم رهبری باعث شد روند انجام این مطالعات تسریع شود و همینطور برگزاری سلسله نشست های تخصصی در این رابطه در دستور کار قرار گرفته تا با بهره مندی از همه دیدگاه ها و نظرات در بخش های مختلف زمینه تدوین سیاست ها و خط مشی کلی کشور در این رابطه فراهم گردد.
خوراکیان با اشاره به اینکه در این جلسه ها هوش مصنوعی در شش مبحث مورد بررسی قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: در سلسله نشست هایی که پیشبینی شده است، مطالعه اسناد راهبردی هوش مصنوعی و اسناد در رابطه با ۱۱ کشور، اسناد بالادستی داخلی در رابطه با هوش مصنوعی، اسناد الزامات فناوری های دیجیتال مختلف داخلی مشابه، رویکرد آینده پژوهی و روندها و پیشران های آینده، توجه به سیاست ها و انتظارات ملی و توجه به نیازهای بخش ملی همچون تحول آموزش و پرورش، سلامت و کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه سند هوش مصنوعی کشور جهت بررسی و تصویب نهایی به شورایعالی فضای مجازی ارائه خواهد شد، اظهار داشت: در محتوای این سند، ابعاد و آثار توسعه هوش مصنوعی در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی و کارکردهای آن و همینطور نحوه بهره مندی از ظرفیت هوش مصنوعی در عرصه های مختلف و حتی تغییر و تحولات احتمالی در ساختار و وظایف دستگاه ها مورد توجه قرار خواهد گرفت تا در برنامه ریزی های ملی و فعالیت سایر حوزه ها و کسب و کارها راهگشا و موثر واقع شود و بخش های مربوطه ضمن آشنایی با تحولات جهانی در این عرصه بتوانند حداکثر بهره برداری از ظرفیت های آنرا در برنامه ریزی ها و فعالیت ها در نظر داشته باشند.
وی تصریح کرد: این سند اصول سیاست های کشور در این عرصه را تبیین کرده تا برپایه آن، برنامه اقدام در بخش های مختلف کشور شامل حاکمیتی و خصوصی صورت پذیرد و در عین حال در صورت ضرورت نیازهای قانونی احتمالی از راه مجلس شورای اسلامی مرتفع شود.
منبع:

زمان: 11:34:57
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 220
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: آموزش , ارزیابی , بازی , پیشرفت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب: