هشدار درباره کلاهبرداری بوسیله مکالمه بین الملل

بی بدیل پرداز: مشترکان تلفن همراه در صورت دریافت هرگونه تماس، پیامک یا لینک های اغواکننده اینترنتی که پیشنهاد تماس به شماره بین المللی دارد، دقت کنند تا در دام کلاهبرداران نیفتند.
هشدار درباره کلاهبرداری بوسیله مکالمه بین الملل
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، طبق اعلام اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، تماسهای ناشناس بین المللی، ارتباط با شماره مسابقات شبکه های ماهواره ای، پیامک های حاوی لینک های اغواکننده، تعامل با سایت های اینترنتی از قبیل دوست یابی و شرط بندی و مواردی ازاین دست، اغلب به دنبال کلاهبرداری از مشترکان هستند که منجر به صدور صورتحساب های نجومی برای آنان می شود.
در رایج ترین شیوه که از قضا در رأس تقلب های صنعت تلکام دنیا نیز قرار دارد، مشترکان با تماسهای از دست رفته ای از سرشماره های بین المللی و با منشأ نامشخص مواجه می شوند که در صورت تماس گرفتن با آن شماره ها، متحمل هزینه سنگین خواهند شد.
بنا بر اعلام، خوشبختانه باتوجه به مسائل امنیتی شبکه همراه اول، امکان هک کردن سیمکارت و شماره مشترکان جهت پرداخت ناخواسته هزینه استفاده دیگران، برای کلاهبرداران وجود ندارد تا ازاین طریق بتوانند هزینه های سنگینی را به مشترکان تحمیل کنند؛ بدین سبب کلاهبرداران فقط بوسیله وسوسه و تحریک مشترکان مبادرت به سوءاستفاده از آنها می کنند.
با وجود آنکه در سال ۱۳۹۸ با ابلاغ مصوبه ۲۸۹ به اپراتورها، موضوع انتقال مکالمه بین الملل مشترکان از سمت شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتورهای کشور منتقل شد و پس از آن بواسطه قرارداد اپراتورها با شرکت های خارجی حمل ترافیک (به اصطلاح کریر) که ترافیک مشترکان را به تمامی کشورها و اپراتورهای بین المللی حمل می کنند، ترافیک مشترکان در ابری از شرکت های حامل دست به دست می شود تا به مقصد برسد؛ اما برخی ازاین قبیل کلاهبرداری ها از سمت این شرکتها در حال انجام می باشد که هم به مشترکان و هم به اپراتورها لطمه می زند.
هم اکنون، همراه اول سوئیچ انحصاری خودرا دارد و آنطور که اعلام نموده بنا بر این با پیاده سازی الگوریتم های شناسایی و مسدودسازی شماره ها در لبه شبکه، سرعتی بسیار بالاتر از هرگونه سامانه مدیریت تقلب قبلی را داراست و روزانه بیش از چند هزار رنج شماره تقلبی، شناسایی و مسدود می شود.
همین طور در طول دو سال قبل نیز بصورت مستمر، علاوه بر نظارت آنلاین شبانه روزی و تغییر مسیرهای پرتقلب به مسیرهای کم ریسک و باکیفیت، شکایت مشترکان دراین خصوص بررسی شده و در صورت تماس با مقاصد متقلبانه به مشترک آگاهی رسانی و در دو مورد جبران خسارت به مشترکان صورت گرفته و همین طور جریمه ای برای شرکت های حامل متقلب در نظر گرفته شده است.
همراه اول به مشترکان خود سفارش کرده در محیط های پرریسک و سفرهای خارجی، علاوه بر تعریف قفل گوشی و اثر انگشت، قفل سیمکارت (PIN) خودرا هم برای جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی ناشی از دزدی گوشی و سیمکارت فعال کنند؛ همین طور این نوید را به مشترکانی که نمی خواهند از سرویس مکالمه بین الملل استفاده کنند داده که به زودی بتوانند بوسیله یک کد دستوری که اطلاع رسانی خواهد شد، محدودیت تماس با مقاصد بین المللی را برای شماره خود فعال کنند.
بر این اساس، در اختیار گذاشتن بدون نظارت گوشی به کودکان و نوجوانان هم ممکنست موجب تماس خواسته یا ناخواسته با شماره های بین الملل شود که باتوجه به آنی بودن شارژینگ سرویس مکالمه بین الملل در اپراتورها، مشترکان با مشاهده قبض میاندوره یا مراجعه به اپلیکشن «همراه من» یا مشاهده شارژ سیمکارت اعتباری خود، می توانند به سرعت متوجه این مساله شوند.
همراه اول در آخر تاکید کرده که مشترکان درصورت مشاهده تماس از دست رفته (missed call) به کد کشور تماس گیرنده در زمان تماس دقت کنند و در صورتیکه در زمان تماس روی صفحه گوشی به جز کدهای ۰۰۹۸ یا ۹۸+، کد دیگری مشاهده شد، بلافاصله تماس را قطع کرده و شماره را بررسی نمایند.
مشترکان همراه اول ضمن توجه به هشدارهای مذکور، می توانند در صورت هرگونه اعتراض به قبوض یا کسر از شارژ خود، با تماس به ۹۹۹۰، مراتب را جهت بررسی اعلام کنند. همین طور مشترکان می توانند جهت اطلاع بیشتر از سرویس مکالمه بین الملل همراه اول به آدرس https: //mci.ir/international-call مراجعه کنند.
منبع:

زمان: 21:54:20
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 251
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب: