لزوم توجه به مساله بازی های کودکان در فضای مجازی

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، حافظ نسل آینده کشور است، اظهار داشت: باید به مساله بازی های فضای مجازی در زمینه کودکان توجه شده و همین طور نقش خانواده ها در این سند پررنگ تر شود.
لزوم توجه به مساله بازی های کودکان در فضای مجازی
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، «سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی» اوایل سال جاری بود که توسط شورای عالی فضای مجازی به تصویب نهایی رسید. بر طبق سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، قرار شد کلیه سکوها و ارائه دهندگان محتوا و خدمات فضای مجازی در مدت یکسال، نسبت به صیانت از داده ها، رده بندی و تفکیک محتوا و خدمات ویژه هر رده سنی از خدمات عمومی اقدام نمایند.
همین طور یکی از وعده های عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رسیدگی به وضعیت فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان بوده است. وی در زمان ارائه برنامه هایش در مجلس، با اشاره به ضرورت پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی، اظهار داشته بود: امروز خانواده های ما از حضور کودکان و فرزندان خود در فضای مجازی نگران هستند. از آنجا که حتی کشورهای تولیدکننده این فناوری، ابزارهایی برای خانواده ها جهت مدیریت کودکان خود در این فضا فراهم نموده اند، ما نیز باید این نگرانی را برای خانواده ها برطرف نماییم.
او با اعلان اینکه ما مردم و خصوصاً کودکان و نوجوانان را بی پناه در فضای مجازی رها کرده ایم، اظهار داشت: بیش از ۱۵ سال است که کشورهای مختلف برای این مساله دغدغه دارند و نگران لطمه کودکان از فضای اینترنت هستند. در این سال ها دو بار در اجلاس جامعه اطلاعاتی ژنو در نشست مربوط به صیانت از کودکان در محیط آنلاین شرکت کردم و متوجه شدم که دنیا برای این مساله دغدغه دارد.
در این راستا نخستین جلسه کارگروه اجرائی سازی «سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی» در مرکز ملی فضای مجازی انجام شد و کلیات این سند مورد تأیید تمامی دستگاهها و سازمان های مربوطه قرار گرفت. سیدابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در این جلسه اظهار داشت: سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی یکی از با اهمیت ترین سندهایی است که در امتداد تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد رها بودن فضای مجازی تدوین شده، چونکه بر لطمه پذیرترین بخش جامعه که کودکان هستند تاکید داشته و برای کاهش لطمه پذیری در این عرصه موثر است.
وی ادامه داد: این سند حاصل مذاکرات گوناگون با سازمان ها و دستگاه های ذی ربط بوده و باید تمامی مسئولان همت کنند تا این مهم به انجام برسد تا بخش بزرگی از فضای مجازی که بصورت بسیار حساس، نسل آینده ما را می سازد، بیش از پیش امن و قابل استفاده گردد و بتوانیم در مقابل لطمه های فضای مجازی از کودکان و نوجوانان حفاظت نماییم. سند صیانت نیاز به نگاه حمایتی دارد و می توان برای اجرای این سند از ظرفیت خیلی از سازمان های فعال دراین حوزه نیز بهره برد و مرکز ملی فضای مجازی از این همکاری استقبال می کند.
این جلسه با حضور مسئولان دستگاههای مرتبط همچون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت دادگستری، حوزه علمیه قم، دادستانی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیما، سازمان بهزیستی و اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی انجام شد و درباب چگونگی تشکیل کمیته مدیریت، راهبری و تدوین مقررات عمومی، پیگیری اقدامات ضروری و وظایف دستگاهها و تاکید بر مباحث کارگروه مقابله با لطمه های فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی تبادل نظر صورت گرفت.
منبع:

زمان: 23:27:37
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 56
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب: