روند صعودی ایران در کسب فاکتورهای ارزیابی علم و فناوری

معاونت علمی اعلام كرد؛
بی بدیل پرداز: بنا بر اعلام معاونت علمی و فناوری ایران در کسب فاکتورهای ارزیابی علم و فناوری روند صعودی دارد.
روند صعودی ایران در کسب فاکتورهای ارزیابی علم و فناوری

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی و فناوری، این معاونت، هر سال گزارشی با عنوان «پایش و ارزیابی تحقیق و توسعه، تجاری سازی و نوآوری» منتشر می کند که نتایج آن نشان دهنده وضعیت صعودی شاخصهای علم و فناوری است.
هدف از انجام پایش و ارزیابی علم و فناوری در کشور عرضه تصویری روشن از وضعیت این حوزه است تا با استفاده از نتایج آن با برنامه ریزی درست و دقیق برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری گام برداریم.
منابع مالی علم، فناوری و نوآوری، دستاورد اقتصادی شرکتهای خلاق و دانش بنیان، دستاوردهای اقتصادی بخش علم، فناوری و نوآوری و محیط و چارچوب نهادی محورهای کلیدی این گزارش هستند که هر یک بخش هایی را دارند.
محور منابع مالی شامل شاخصهای هزینه کرد در تحقیق و توسعه و آموزش، محور دستاوردهای اقتصادی شامل میزان درآمد شرکتهای دانش بنیان و خلاق و مستقر در پارک ها و مراکز رشد، میزان اشتغال زایی این بنگاه ها و صادرات آنها و محور محیط و چارچوب نهادی شامل شاخصهای حوزه مالکیت فکری است.
توجه به خلق ثروت و توسعه اقتصادی
شاخص «سهم هزینه کرد تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی» بعنوان مهم ترین شاخص حوزه تحقیق و توسعه روند افزایشی داشته است و از ۰.۲۵درصد در سال ۱۳۹۲ به ۰.۸۳ در سال ۱۳۹۶ و ۰.۸۸درصد در سال ۱۳۹۸ رسید که بهبود مستمر و قابل توجهی است. آمار این شاخص توسط مرکز آمار ایران و برگرفته از نتایج پیمایش تحقیق و توسعه منتشر می شود.
از آنجایی که هدف محوری سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه خلق ثروت و توسعه اقتصادی می باشد، سهم بخش کسب و کار از هزینه کرد تحقیق و توسعه بعنوان معیار مهمی در کشورهای توسعه یافته مورد توجه است که از ۲۵درصد در سال ۱۳۹۶ به ۳۳ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده است. مرجع داده این شاخص پیمایش مرکز آمار ایران است که هر دو سال یکبار توسط این مرکز انجام می شود.
۱۳۰ درصد رشد درآمدی شرکتهای دانش بنیان و خلاق
همچنین شاخص کلیدی دیگر در این گزارش، حجم درآمد شرکتهای دانش بنیان و خلاق است که در محور دستاوردهای اقتصادی قرار دارد. درآمد این شرکت ها از ۳۶۶ هزار میلیاردریال در سال ۱۳۹۶ به ۸۵۷ هزار میلیاردریال در سال ۱۳۹۸ افزوده شده که ۱۳۰درصد رشد را نشان داده است. مرجع داده این شاخص ستاد فناوری های نرم و هویت ساز و مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
تعداد اشتغال بوجود آمده توسط شرکتهای دانش بنیان و خلاق هم بعنوان یکی از شاخصهای کلیدی حوزه اقتصاد دانش بنیان است که روند آن در چارچوب شاخص «تعداد شاغلان بنگاه های دانش بنیان» در گزارش آمده است. اشتغال بوجود آمده توسط شرکتهای دانش بنیان و خلاق از ۱۲۷هزار نفر در در سال ۱۳۹۶ با افزایش تقریبی سالانه بیشتر از ۲۰ هزارنفری، به بیشتر از ۱۹۱ هزار نفر در سال ۱۳۹۹ رسیده است.
تعداد درخواست های ثبت شده برای ثبت اختراع (پتنت)، علامت تجاری و طرح های صنعتی و همینطور تعداد اختراعات ثبت شده (پتنت)، علامت های تجاری و طرح های صنعتی ثبت شده توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از دیگر شاخصهای کلیدی در گزارش معاونت علمی و فناوری است. در این شاخص ها به صورت کلی، ایران روندی صعودی را در سالهای اخیر تجربه کرده است و از حیث تعداد در اغلب این شاخص ها در رتبه های بالایی (زیر ۲۰) در دنیا قرار دارد.
واقعی سازی، بروزرسانی و ساماندهی نظام آمار و اطلاعات علم، فناوری و نوآوری نیازمند تداوم و گسترش همکاری و تعامل همه نهادهای ذیربط حوزه علم، فناوری و نوآوری با دستگاههای متولی تولید و منتشرکننده آمار و اطلاعات است. مرکز آمار ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه تجارت، گمرک جمهوری اسلامی و سازمان برنامه و بودجه همچون سازمان های کلیدی در این حوزه هستند.


منبع:

زمان: 08:43:19
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 241
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: آموزش , ارزیابی , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب: