هشدار امنیتی مایکروسافت به هزاران مشتری ابری

بی بدیل پرداز: مایکروسافت به هزاران مشتری خدمات ابری خود که شامل بزرگترین شرکتهای جهان هستند درباره احتمال اقدام نفوذگران در خواندن، تغییر یا حتی حذف دیتابیس اصلی آنها هشدار داد.
هشدار امنیتی مایکروسافت به هزاران مشتری ابری

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، این لطمه پذیری در دیتابیس "کاسموس دی بی" مایکروسافت آزور قرار دارد. تیم تحقیقاتی شرکت امنیتی "ویز" کشف کرده که این لطمه پذیری می تواند امکان دسترسی به کلیدهایی را فراهم آورد که دسترسی به دیتابیس های هزاران شرکت را کنترل می کنند. ایمی لوتواک، مدیر فناوری شرکت "ویز"، مدیر فناوری سابق گروه امنیتی ابری مایکروسافت است.

به دلیل اینکه مایکروسافت خود نمی تواند این کلیدها را تغییر دهد، در ایمیلی به مشتریانش از آنها خواست کلیدهای جدیدی ایجاد کنند. مایکروسافت موافقت نمود به "ویز" ۴۰ هزار دلار برای یافتن این حفره امنیتی و گزارش آن به مایکروسافت پرداخت کند.

مایکروسافت به رویترز اعلام نمود ما این لطمه پذیری را به سرعت ترمیم کردیم تا مشتریانمان را در امنیت نگه داریم. از پژوهشگران امنیتی برای همکاری برمبنای افشای هماهنگ شده لطمه پذیری متشکریم.

در ایمیل مایکروسافت به مشتریانش اعلام گردید که هیچ شواهدی از مورد بهره برداری قرار گرفتن این لطمه پذیری وجود ندارد.

این حفره امنیتی چند ماه بعد از اخبار امنیتی بد برای مایکروسافت افشا می شود. این شرکت توسط هکرهای تحت حمایت روسیه که به شرکت سولار ویندز رخنه کرده بودند، هک شد. سپس شمار زیادی از هکرها با بهره گیری از لطمه پذیری که درحال ترمیم بود به سرورهای ایمیل اکسچنج رخنه کردند. وصله امنیتی اخیر برای یک حفره پرینتر که اجازه نفوذ به کامپیوتر را فراهم می کرد، بارها و بارها باید باردیگر انجام می شد. یک حفره دیگر اکسچنج موجب شد دولت آمریکا به مشتریان مایکروسافت برای نصب فوری وصله هایی که ماهها پیش انتشار یافته بودند، هشدار دهد برای اینکه هکرهای باج گیر به بهره برداری از آن روی آورده اند.

اما مشکلات آزور دردسرهای جدی تری دارد برای اینکه مایکروسافت و سایر کارشناسان امنیتی، شرکتها را تشویق کرده اند بیشتر زیرساختهای خودرا رها کرده و برای امنیت بیشتر، به خدمات ابری متکی باشند. بااینکه حملات ابری نادر هستند اما اگر اتفاق بیافتند، صدمات ویرانگری خواهند داشت.

بر اساس گزارش رویترز، لوتواک اظهار داشت: یک لابراتوار تحقیقاتی تحت قرارداد فدرال همه حفره های امنیتی در نرم افزار را پیگیری و برمبنای شدتی که دارند آنها را رتبه بندی می کند. اما هیچ سیستم مشابهی برای حفره های امنیتی در معماری ابری وجود ندارد بدین سبب خیلی از لطمه پذیریها برای کاربران نامعلوم می ماند.

منبع:

زمان: 09:47:52
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 276
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: ایمیل , خدمات , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب: