ساخت دستگاه اینتوبه بیمار مبتنی بر وای فای

در یك شركت دانش بنیان محقق شد؛
بی بدیل پرداز: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید ویدئولارنگوسکوپ های بدون کابل و مانیتور شدند که در ۱۵ ثانیه می تواند یک بیمار را اینتوبه کند.
ساخت دستگاه اینتوبه بیمار مبتنی بر وای فای

دکتر محمدرضا خواجوی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: متخصصان بیهوشی و اپراتورهای آی سی یو در اتاق عمل برای دیدن حنجره و گذاشتن لوله داخل نای بیمار احتیاج به دستگاهی دارند که به واسطه آن تصویر درستی را برای بکارگیری درست لوله های تنفس مصنوعی داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه حالا دستگاهی که نمونه های خارجی آن در بیمارستان ها برای این منظور به کار گرفته می شود با استفاده از مانیتور است، اظهار داشت: دستگاههای موجود معمولا دستگاه هایی هستند که معمولی بوده و احتیاج به دید مستقیم پزشک دارد در این راستا موفق شدیم دستگاه ویدیولارنگوسکوپی را بسازیم که معایب نمونه های خارجی را می پوشاند، احتیاج به برق ندارد و با اپلیکیشن ایرانی که برای آن طراحی کردیم با استفاده از وای فای بتواند تصاویری از نای بیمار را در اختیار اپراتور قرار دهد.
وی اضافه کرد: این دستگاهی که طراحی کردیم دوربین قوی با نور زیادتری دارد و تصاویر را به کمک وای فای به موبایل اپراتور منتقل می کند.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده ویدیولارنگوسکوپ های جدید اظهار داشت: این دستگاه دارای تیغه منحصر به فردی است که مجهز به دوربین و نور بوده و نمای خوبی از حلق و حنجره بیمار به متخصص بیهوشی و یا اپراتور می دهد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: تصاویر این ویدیولارنگوسکوپ از راه وای فای و نرم افزار به موبایل منتقل می شود و میتوان از راه اپلیکیشنی که بر مبنای آن طراحی کردیم، در عرض ۱۵ ثانیه بیمار را این توبه کرد. این وسیله همینطور قابلیت تهیه و ثبت فیلم و عکس جهت کار آموزش و درمان را دارد.
این متخصص بیهوشی افزود: ایرادات نمونه های خارجی در این دستگاه تولید داخل رفع شده و با قیمت پایین تری به بازار عرضه شده است.
خواجوی افزود: در ساخت این دستگاه تلاش کردیم از تجهیزات ایرانی استفاده نماییم به صورتی که ۷۵ درصد آن ایرانی و مابقی تجهیزات وارداتی بوده اما با این وجود یک پنجم نمونه خارجی قیمت دارد.
استاد بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه آمریکا، آلمان و کانادا سازنده این ویدیولارنگوسکوپ ها هستند، اظهار داشت: واردات این محصول به کشور ارزبری زیادی دارد ضمن این که معایبی هم دارند؛ قیمت این نمونه های خارجی برابر با ۱۰-۱۲ هزار دلار است. ما با ساخت این دستگاه توانستیم به جمع تولید کنندگان ویدیولارنگوسکوپ ها بپیوندیم.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان تصریح کرد: حالا این دستگاه با مجوزها و استانداردهای بین المللی، تاییدیه انجمن بیهوشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران و وزارت بهداشت ساخته شده و اختراع آن به ثبت رسیده است. همینطور ایزوی بین المللی دستگاه هم دریافت شده است.
وی در مورد استفاده برخی بیمارستانها از این محصول ایرانی اظهار داشت: تابحال ۲۰ بیمارستان تهران توانسته اند این دستگاه را از شرکت ما تهیه کنند و مورد استفاده قرار دهند. درصدد هستیم که در آینده دستگاههای اندوسکوپی، کولونوسکوپی و … را به تولید برسانیم.
خواجوی تصریح کرد: این دستگاه در شرایط فعلی مواجهه با کرونا ویروس در افزایش سرعت عمل این توبه کردن بیماران نقش قابل توجهی خواهد داشت.


منبع:

زمان: 13:29:33
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 220
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب: