نگرانی ژاپن از تبعات درگیری چین و آمریکا برای تسلط بر دنیای تراشه

ژاپن نگران است که برنامه های آمریکا برای سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری برای تبدیل شدن به قطب تولید تراشه جهان در ضدیت با چین بر بازار نیمه هادی ژاپن هم تأثیر منفی بگذارد.
نگرانی ژاپن از تبعات درگیری چین و آمریکا برای تسلط بر دنیای تراشه

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از رویترز، ژاپن زمانی بالاترین تولیدکننده انواع نیمه هادی در جهان بود و بیم دارد سرمایه گذاری گسترده آمریکا در این عرصه ژاپن را بیش از گذشته به حاشیه براند و درآمد آنرا دراین زمینه باز هم کم کند.
به گفته وزیر صنعت ژاپن، این کشور در سه دهه اخیر فرصت های خودرا در صنعت نیمه هادی از دست داده و سهم آن از بازار جهانی تراشه ها از ۵۰ درصد به ۱۰ درصد سقوط کرده است. برای اینکه مشتریان می توانند نیازهای خودرا با هزینه های کمتری از کشورهای رقیب تامین کنند. از طرف دیگر ژاپن نتوانسته محصولاتی با فناوری برتر تولید نماید.
در این شرایط نبرد چین و آمریکا برای تسلط بر بازار تراشه و نیمه هادی که حاصل اختلافات دو کشور در زمینه های مختلف تجاری، اقتصادی و سیاسی است می تواند شرایط را برای ژاپن دشوارتر کند. به ویژه که تراشه ها در زمینه های مختلفی از تولید تراشه تا موشک کاربرد دارند.
شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن نیز در ماه می در این مورد اظهار داشته بود: ما نمی توانیم آنچه را که تابحال انجام داده ایم، ادامه دهیم و باید امور را در سطح کاملاً متفاوتی انجام دهیم. بررسی های دولت ژاپن نشان میدهد در صورت تداوم روند فعلی سهم ژاپن از بازار جهانی تراشه تا سال ۲۰۳۰ به صفر می رسد. از طرف دیگر گفته می شود دولت آمریکا می خواهد برخی شرکت های موفق سازنده تراشه در شرق آسیا مانند شرکت تایوانی تی اس ام سی را تشویق کند تا کارهای خودرا در خاک ایالات متحده ادامه دهند. ممکنست این اتفاق برای برخی شرکت های موفق ژاپنی نیز رخ دهد.

زمان: 14:16:24
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 220
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب: