خلیج توییت ها فعالیت ربات های ضدكوبا در توییتر

حتی پیش از بروز اعتراضات روز یکشنبه در کوبا، یک کمپین اینترنتی هماهنگ برای اشاعه پیام های ضد حکومت کوبا در توییتر آغاز به انتشار پیام های خود کرده بود، این غول رسانه های اجتماعی نه فقط علاقه به متوقف کردن آن نشان نداد بلکه همین طور دارای تاریخچه مسدود کردن حساب های کاربری متعلق به رسانه ها و دولت کوبا نیز هست.
خلیج توییت ها فعالیت ربات های ضدكوبا در توییتر
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، به دنبال انتشار گزارش ها درباره اعتراضات در قبال کمبود تجهیزات پزشکی و مشکلات دیگر در کوبا در روز یکشنبه، بحثی در رسانه های اجتماعی درباره معنای این تظاهرات بالا گرفت. حامیان دولت کوبا خیلی زود خودشان را غرق در پاسخ ها و اقدامات حسابهای بدون هیچ نوع دنباله رو و همین طور حساب هایی که هیچ حساب دیگری را دنبال نکرده بودند یافتند و متوجه شدند که این حساب ها در عرض چند ماه و یا حتی چند روز گذشته به وجود آمده اند.
یک کاربر اظهار داشت: این اکانت ها مطالب یکدیگر را می پسندند و همین طور به یکدیگر پاسخ داده و مطالب آنها را در ابعاد انبوه بازنشر می کنند و از پیامهای مشابهی نیز استفاده می نمایند. حتی تعدادی از آنها نیز اسامی یکسان دارند.
چندحساب کاربری بزرگ حامی دولت کوبا گزارش کردند، سریعاً غرق در مطالب و اقدامات این حساب ها شده اند. اما حتی صاحبان حساب های کاربری کوچک و با دنبال کننده های کم نیز متذکر شدند که پست هایشان درباره کوبا سریعاً از طرف یک سری کاربران اسرارآمیز و بطور تقریباً فوری پاسخ داده می شوند. این حساب های کاربری اسرارآمیز همین طور به بازنشر توییت ها و اشاعه پست ها در انتقاد از کوبا و رهبرانش می پردازند.
این پدیده نه از روز یکشنبه بلکه از چند روز پیش از آن همچون با به راه انداختن هشتگی تحت عنوان هشتگ اس. او. اس کوبا شروع شده بود. این همان فرمول مورد استفاده از طرف آمریکا در قبال برنامه های دیگر تغییر حکومت مقابل کشورهای دیگر ازجمله کودتای سال ۲۰۱۹ مقابل اوو مورالس، رییس جمهور بولیوی و کوشش برای کودتا مقابل نیکولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا است.
پایگاه خبری کوبایی دومینیو کوبا در تاریخ ۹ ژوئیه متذکر شد تعداد زیادی از آنچه که پایگاه "ربات های اینترنتی" خواند پشت سر هم منتشر می کنند، انبوه پیام های مشابه و یا حدودا مشابه است.
یک حساب کاربری مشهور دیگر که حامی دولت کوبا بوده و نام خوزه مارتی یک قهرمان ملی گرای کوبا را دارد نیز به گزارش سوابق اذیت و آزار گسترده خود در روز شنبه از طرف این ربات ها پرداخت.
مارتی بعداً به کنایه اظهار داشت که عملیات اس. او. اس کوبا در توییتر به زودی بعنوان عملیات "خلیج توییتها" شناخته خواهد شد همانطور که آمریکا در کودتای نافرجام ۱۹۶۱ از طرف ضد انقلاب های کوبا مشهور به خلیج خوک ها شکست خورد. این عملیات نیز در عرض سه روز آینده با پاسخی بهتر از هر زمان از طرف انقلاب شکست خواهد خورد.
این نوع کمپین های هماهنگ مقابل کشورهایی که از طرف آمریکا به جهت تغییر حکومت هدف قرار گرفته اند چیز جدیدی نیستند. سال قبل میلادی پایگاه گری زون گزارش داد که چطور فیس بوک یک عملیات در رابطه با آمریکا به اجرا در آمده از طرف یک شرکت "ارتباطات راهبردی" موسوم به سی ال اس استراتژیز در پشتیبانی از کودتای ونزوئلا و بولیوی در سال ۲۰۱۹ را کنسل کرد.
با این وجود فیس بوک، گوگل و توییتر به طور معمول عادت به مسدود کردن حساب هایی دارند که به انتشار پستها در حمایت و یا در تایید دولت هایی که آمریکا به دنبال تحریک بحران در آنهاست نظیر چین روسیه ایران ونزوئلا و کوبا می پردازند.
گاهی اوقات این مسدود کردن ها از طرف آنچه که توییتر بعنوان "رفتار نامعتبر هماهنگ" اعلام می کند توجیه می شوند اما گاهی دیگر نیز، برخوردها و مسدود کردن ها گسترده و بدون توضیح بوده اند.
این همان اتفاقی است که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹ دقایقی پیش از آنکه دیاز کانل برای مردم کوبا درباره تدابیر به اجرا در آمده از طرف دولتش با هدف کمک به کشور برای تاب آوردن کمبود سوخت ناشی از تحریم های آمریکا سخنرانی کند، رخ داد.
همانطور که اسپوتنیک گزارش کرد، توییتر به خاموش کردن دهها حساب کاربری برجسته همچون حساب های کاربری رسانه هایی شامل مسا ردوندا، کوبا دیبیت و همین طور نشریه وابسته به حزب کمونیست کوبا موسوم به گرانما و تعداد زیادی از حسابهای گزارشگران و خبرنگاران این نشریه اقدام نمود.
تعدادی از این حساب های کاربری صدها هزار دنباله رو داشتند. توییتر همین طور حساب های متعلق به چند وزارتخانه دولت و سیاست مدار برجسته کوبا را نیز مسدود کرد.
منبع:

زمان: 20:23:19
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 377
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل