شناسایی ۱۵۰ مورد آلودگی به فیشینگ در خردادماه

بی بدیل پرداز: گزارشی از 804 فراوانی رخدادهای کامپیوتری در خرداد ماه سال 1400 انتشار یافته و بیشترین فراوانی مربوط به فیشینگ سایت های خارجی بوده که بیشتر از 150 مورد را شامل می شود.
شناسایی ۱۵۰ مورد آلودگی به فیشینگ در خردادماه
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، گزارشی از ۸۰۴ مورد خدمت ارائه شده توسط مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای) در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ در گراف های زیر قابل مشاهده می باشد. خدمات ارائه شده شامل فراوانی و نوع رخدادهای رسیدگی شده توسط مرکز، بخش های دریافت کننده این خدمات و نحوه باخبر شدن مرکز از این رخدادها است.
طبق این اطلاعات، بیشترین فراوانی رخداد به ترتیب مربوط به آلودگی به فیشینگ سایت های خارجی، بدافزار و بات، شناسایی لطمه پذیری، دیفیس سایت، افشای اطلاعات، گزارش های خبری، فیشینگ سایت های داخلی، درخواست ارزیابی درخواست مشاوره و باج افزار بوده است.


نحوه باخبر شدن مرکز ماهر از رخداد نیز در نمودار زیر آمده که نشان داده است بیشترین آمار بوسیله مراجع بین المللی به این مرکز رسیده است.بیشترین اطلاع رسانی بوسیله منابع داخلی به ترتیب از سامانه دانا، کارشناسان مرکز ماهر، سامانه هوشیار، گزارش آپاها، گزارش بخش خصوصی، سامانه بینا، گزارش نهادهای حاکمیتی، سامانه تله بدافزار و گزارش مردمی رسیده است.همین طور بخش های دریافت کننده خدمات از مرکز ماهر شامل اپراتورها، بخش خصوصی، دستگاههای حاکمیتی و بانک ها و موسسات مالی می شود که تعداد دریافت این خدمات در نمودار زیر آمده است.


در نمودار بخش های حاکمیتی دریافت کننده خدمات از مرکز ماهر هم وزارت بهداشت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت نفت، ریاست جمهوری، قوه قضائیه، وزارت عتف، وزارت کشور، وزارت کار، وزارت صمت، وزارت راه و شهرسازی، وزارت دادگستری و وزارت اقتصاد قرار دارد.


با عنایت به اهمیت پاسخگویی به رخدادهای فضای تبادل اطلاعات و ایجاد مراکز پاسخگویی به حوادث فضای مجازی که در بیشتر کشورها تحت عنوان مراکز CERT انجام شده است، مرکز ماهر بعنوان CERT ملی ایران در سال ۱۳۸۷ ایجاد و در سطح ملی فعالیت گسترده ای را برای پیشگیری و مقابله با حوادث فضای تبادل اطلاعات به عهده دارد.
این مرکز در زمینه فعالیتهای امداد و واکنشی موظف به رسیدگی فوری به حوادث فضای مجازی برمبنای درخواست سازمان ها است. همین طور در زمینه فعالیتهای پیشگیرانه نیز این مرکز وظیفه دارد تا به ارائه هشدارها، اعلانات، مخاطرات و ضعف های سامانه ها در سطح ملی و انتشار بسته های راهنما برای مقاوم سازی سامانه ها بپردازد.
منبع:

زمان: 18:37:50
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 642
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل