استخراج رمزارز در ایران چقدر برق مصرف می كند؟

بی بدیل پرداز: یک فعال حوزه رمزارز و بلاک چین معتقد می باشد در بدترین حالت، یک درصد از برق ایران صرف ماینینگ می شود و این یک درصد بااینکه در مقیاس بزرگ برق تولیدی ایران، موثر است اما نمی تواند دلیل اصلی خاموشی ها باشد.
استخراج رمزارز در ایران چقدر برق مصرف می كند؟
یاشار راشدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تاریخچه فعالیت استخراج کنندگان رمزارز در ایران بیان کرد: پدیده استخراج از قدیم در کشور وجود داشته و بسیاری از استخراج کنندگان از سال ها ۱۳۹۴ هم این کار را انجام می دادند اما در مقیاس صنعتی، حدودا از سال ۱۳۹۷ این پدیده مورد توجه قرار گرفت.
وی با اعلان اینکه رمزارز بیتکوین روی اعداد کار می کند و ما به اعداد اعتماد داریم اظهار داشت: این که کل شبکه بیتکوین چقدر برق مصرف می کند، مشخص است، چون قدرت شبکه مشخص است. این که همه ماینرهایی که در جهان هستند چقدر قدرت پردازشی دارند، تخمین حدودا درستی از میزان مصرفی که این ماینرها در سراسر جهان دارند هم می توانیم داشته باشیم.
دبیر انجمن بلاک چین ایران با اعلان اینکه مصرف برق کل ماینینگ جهان کمتر از ۱۰ درصد برق تولیدی کل شبکه ایران است، اضافه کرد: ما با صرف ۱۰ درصد برق تولیدی ایران می توانیم ماینینگ کل جهان را انجام دهیم. آمار دقیقی از تلفات شبکه توزیع برق ایران نداریم اما تخمین زده می شود که بیش از ۱۰ درصد در ایران تلفات برق داریم. این تلفات در شبکه توزیع اتفاق می افتد، یعنی اگر می توانستیم مزارع استخراج را در کنار نیروگاه ها که تلفات ندارند قرار دهیم، می توانستیم ماینینگ کل جهان را پوشش دهیم.
راشدی افزود: آمارهایی هست که می گویند بین ۴.۵ تا ۷ درصد کل ماینینگ جهان در ایران انجام می شود. از آنجایی که ۱۰ درصد برق تولیدی ایران برای ماینینگ کل جهان کافی است، از این ۱۰ درصد، کمتر از یک درصد برق ایران برای ماینینگ استفاده می شود. این یک درصد عدد کوچکی در مقیاس برق تولیدی ایران نیست اما بنظر می رسد یک درصد برق ایران نمی تواند علت خاموشی باشد.
منبع:

زمان: 09:33:31
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 323
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل