بافت كبد انسانی برای درمان فضانوردان توسعه یافت

بی بدیل پرداز: پژوهشگران بافت کبد انسان را با کمک چاپ سه بعدی در آزمایشگاه پرورش دادند و آنرا 30 روز زنده نگه داشتند. این بافت به درمان فضانوردان در فضا کمک می نماید.
بافت كبد انسانی برای درمان فضانوردان توسعه یافت
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از دیلی میل، تعدادی از محققان انستیتو «WFIRM» در کارولینای شمالی یک بافت مکعبی شکل ابداع نموده اند که تا ۳۰ روز در آزمایشگاه زنده می ماند. این دستاورد بخشی چالش بافت عروقی ناسا (Vascular Tissue Challenge) است. چالش مذکور برای توسعه بافت انسانی با ضخامت بالا و دارای عروق در محیط آزمایشگاهی برگزار شده بود و تحقیق پیش رو برنده جایزه نخست و دوم در آن شد. پژوهشگران قالب هایی ژل مانند با اتاقک هایی ابداع کردند تا سلول ها با دسترسی به اکسیژن و مواد مغذی کافی بتوانند یک ماه زنده بمانند. این پژوهشگران برای تولید بافتی که سلول های کبد انسان را در خود داشته باشد، مواد و طرح های مختلفی را در پروسه چاپ سه بعدی استفاده کردند. نه فقط این بافت سه بعدی می تواند به درمان فضانوردان در فضا کمک نماید، بلکه بیماران روی زمین که نیازمند دریافت پیوند عضو هستند نیز می توانند از آن بهره ببرند.
در بیانیه این تحقیق آمده است: ناسا تصمیم دارد درسال های آینده فضانوردان را به مریخ و سیارک های نزدیک زمین بفرستد. این درحالی است که خطرات سلامتی برای فضانوردان در اعماق فضا هنوز بطور کامل معلوم نیست. اما این پژوهش به ما کمک می نماید از تأثیرات منفی چنین سفری جلوگیری نماییم یا آنرا کاهش دهیم. اگر این نوآوری به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شود، فضانوردان می توانند تأثیر اشعه های فضایی روی بدن انسان و عملکرد عضو را در میکرو گرانش بررسی نمایند. در مرحله بعد استراتژی هایی برای کاهش خسارات به سلول های زنده هنگام کار یا زندگی در فضا توسعه می یابد.


منبع:

زمان: 21:51:11
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 264
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب: