بهبود كیفیت لوله های آب رسانی ایرانی با استفاده از نانوذرات

به گزارش بی بدیل پرداز یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید لوله های آب رسانی با فناوری نانو شد.
بهبود كیفیت لوله های آب رسانی ایرانی با استفاده از نانوذرات

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان جهت بهبود مقاومت به کرنش خزشی در لوله های پلی اتیلنی (PE-۸۰)، مبادرت به تولید لوله آب رسانی حاوی نانو ذرات کرده است.
پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین پلیمرها است که به علت مزایای گوناگونی همچون قابل دسترس بودن، فرایندپذیری راحت، مقاومت شیمیایی آلی، خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوب، قیمت مناسب، قابلیت کاربرد در زمینه های مختلف و … سهم زیادی را در صنایع پلاستیکی به خود مختص کرده است.
در کنار تمام مزیت های ذکر شده مقاومت خزشی کم، یکی از معایب این پلیمر است. خزش تغییر شکل وابسته به زمان است که بعنوان نقص در رفتار دراز مدت مواد پلیمری بشمار می رود.
در بحث خزش زمانی که پلیمرها تحت بار ثابتی کمتر از استقامت نهایی ماده قرار می گیرند، یک تغییر شکل آنی در پلیمرها بوجود آمده و از حالت کلاف خارج می شوند؛ با ادامه یافتن اعمال بار و هر چه میزان زمان اعمال بار طولانی شود یک نوع تغییر شکل دائمی در ماده ایجاد می شود.
یکی از موثرترین روش های بهبود خواص پلی اتیلن استفاده از فناوری نانو است. بنابراین به منظور حل مشکل خزش در لوله های پلی اتیلن، شرکت لوله گستر خادمی با اضافه کردن نانوذرات و توزیع یکنواخت آنها در بستر پلیمری، منجر به بهبود مقاومت و افزایش خزش دراز مدت در لوله ها شده است.
از این لوله ها میتوان در شبکه های آبرسانی، فاضلاب شهری و روستایی، شبکه های آبیاری تحت فشار، سیستم های اطفای حریق و آتش نشانی، محافظ کابل های برق، مخابراتی و فیبر نوری، سامانه های انتقال مایعات و فاضلاب صنعتی، شبکه های زه کشی ساختمان ها، سیستم و سامانه آبیاری متحرک و تحرک پذیر و سیستم های تهویه استفاده نمود.
«مقاومت بالا در مقابل فشار، ضربه، ساییدگی، خوردگی شیمیایی و پوسیدگی»، «مقاومت زیاد در مقابل گرما و سرما (از ۸۰ درجه الی ۲۰- درجه سانتی گراد)»، «مقاومت در مقابل نور خورشید و اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش»، «مقاومت عالی در مقابل ارتعاشات ناشی از زمین لرزه»، «عدم بیماری زایی به دلیل خصوصیات شیمیایی ویژه»، «مقاوم در مقابل زنگ زدگی»، «طول عمر زیاد» و «عدم احتیاج به رنگ و پوشش» از خصوصیت های این لوله ها به شمار می روند.
در همین راستا یک شرکت دانش بنیان بعنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید در سطح منطقه توانست با فناوری نانو این محصول را تولید نماید.


منبع:

زمان: 14:38:26
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 367
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید , سیستم , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل