مشتركان اینترنت ثابت از ۱۰ میلیون عبور كردند

مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت تا آخر سال 1399، بیش از 10 میلیون و 600 هزار عدد بوده که از فناوری های اینترنت پرسرعت، شامل ADSL، VDSL،  FTTX و TD-LTE با سرعت های متفاوت بهره می برند.
مشتركان اینترنت ثابت از ۱۰ میلیون عبور كردند
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، طی سالهای قبل، روند استفاده از اینترنت از سرعت های کیلوبیتی در اینترنت دایال آپ، رفته رفته جای خودرا به فناوری ADSL داد که سرعتی بمراتب بیش تر داشته و سرعت هایی تا ۵۲۱ کیلوبیت بر ثانیه و حتی ۱۶ مگابیت را هم پوشش می داد و الان نوبت به فیبر نوری است که سرعت هایی بمراتب بالاتر را برای کاربران به ارمغان آورد.
هم اکنون، انواع خدمات موجود اینترنت در ایران، به سبب داشتن خاصیت های متمایز از هم، برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت ارائه می شود. یکی از انواع اینترنت پرسرعت، اینترنت ثابت است که اینترنت های ADSL، VDSL و FTTX را شامل می شود؛ این دسته به یک مکان مشخص و محدوده جغرافیایی خاص یا بستر فیزیکی محدود هستند و خارج از این محدوده ی مشخص، امکان استفاده از این سرویس وجود ندارد.
طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا اختتام سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۹، مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت، ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۵۰ نفر را شامل می شود که تعداد مشترکان به تفکیک در جدول زیر آمده است.


اینترنت ADSL با بهره گیری از خطوط تلفن ثابت و بدون ایجاد مزاحمت برای تماسهای صوتی (اتفاقی که در دایال آپ رخ می داد)، اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می آورد. اتصال اینترنت ADSL را می توان روی خطوط تلفن ثابت ایجاد کرد و نیازی به کابل کشی و نصب خطوط جدید ندارد. این سرویس با محدودیت هایی همچون سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست.
در مقابل، اینترنت VDSL روی بسترهای کابل های شبکه است و برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی کند و نیاز به کابل کشی دارد. سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نیز ۱۰ برابر ADSL است.
این آمار سازمان تنظیم مقررات تا آخر سال ۱۳۹۹ حاکی از آنست که تعداد مشترکان خانگی اینترنت X-DSL مربوط به شرکت مخابرات ایران، بیش از چهار میلیون و ۵۹۹ بوده و تعداد اشتراک های اداری و تجاری این سرویس، بیش از ۳۳۶ هزار بوده که مجموع اشتراک های سرویس را به چهار میلیون و ۹۳۵ هزار و ۶۶۲ می رساند.
اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به سبب استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد و سرعتی بیش از یک گیگابیت دارد.
آمار رگولاتوری حاکی از آنست که مشترکان تعداد مشترکان خانگی اینترنت فیبر نوری مخابرات ایران تا اختتام سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹، بیش از ۱۴۹ هزار و ۱۵۴ مشترک بود و تعداد اشتراک های اداری و تجاری این سرویس، ۱۰ هزار و ۲۶۸ مشترک بوده که مجموع اشتراک های فیبر نوری مخابرات را به ۱۵۹ هزار و ۴۲۲ می رساند.زمان: 22:54:56
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 441
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل