حضور هواوی در شبكه 5G رومانی ممنوع گردید

بی بدیل پرداز: دولت میانه روی رومانی لایحه ای را تصویب کرد که حضور چین و هواوی در توسعه شبکه 5G این کشور را ممنوع می کند.
حضور هواوی در شبكه 5G رومانی ممنوع گردید

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، اروپا بعنوان میدان نبردی در جنگ سرد فناوری میان چین و آمریکا ظاهر شده و اگر هواوی از حضور در این منطقه محروم شود، شرکتهای اریکسون و نوکیا که رقیبان اروپایی این شرکت چینی هستند، انحصار بازار اروپا را به دست می گیرند.

پاول پاپسکو، یکی از اعضای کمیته امنیت ملی و فناوری اطلاعات و ارتباطات رومانی به رویترز اظهار داشت: دولت لایحه ای که اهمیت فوق العاده ای برای رومانی دارد را تصویب کرد و بر تفاهم نامه سال ۲۰۱۹ که در واشنگتن امضا کرده بود، مهر تایید زد که به مفهوم ممنوع شدن حضور چین و هواوی در هر گونه همکاری برای توسعه شبکه ۵G با دولت رومانی است.

تحت این تفاهم نامه، دو دولت آمریکا و رومانی در اوت سال ۲۰۱۹ اعلام نمودند که برمبنای رویکرد امنیتی مبتنی بر ریسک، ارزیابی محتاطانه و کامل فروشندگان ۵G لازم است.

رومانی حتی قبل از پیوستن به سازمان معاهده آتلانتیک شمالی (ناتو) در سال ۲۰۰۴، از متحدان واشنگتن به شمار می رفت. واشنگتن هواوی را بازوی دستگاه مراقبت جهانی حزب کمونیست چین می داند.

هواوی که بزرگترین سازنده تجهیزات مخابراتی چین است، نقش مهمی در تهیه نسل جدید فناوری بی سیم داشته و مکررا جاسوسی برای دولت چین را تکذیب کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، تصویب این لایحه منعکس کننده تفاهم نامه با آمریکا و موضع شورای دفاعی عالی رومانی است. پاپسکو اظهار داشت: امنیت ملی یک هدف کلیدی است و پشتیبانی از اطلاعات شخصی نسل آینده رومانی اهمیت حیاتی دارد.

دولت آمریکا در کشورهای اروپایی برای جلوگیری از بکارگیری تجهیزات ساخت شرکت چینی هواوی در شبکه های ۵G این منطقه لابی کرده است. حتی در کشورهایی که استفاده از تجهیزات مخابراتی ساخت شرکتهای چینی ممنوع نشده است، اپراتورهای مخابراتی در انتخاب هواوی محتاط هستند.

منبع:

زمان: 16:13:38
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 526
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل