كوچ مناظره های انتخاباتی از تلویزیون به كلاب هاوس ؟

پخش مناظره های زنده تلویزیونی میان نامزدهای انتخاباتی یکی از مهم ترین روش های درگیر کردن مخاطبان با جریان انتخابات است که در نهایت به تضارب آرا و افزایش مشارکت هم کمک می نماید. ولی اکنون که این روزها خبر غیررسمی پخش نشدن مناظره های انتخاباتی تلویزیون به گوش می رسد، این احتمال از جانب بعضی از کارشناسان رسانه مطرح گردیده است که پلت فرم ها و شبکه های اجتماعی همچون اپلیکیشن تازه نفس «کلاب هاوس»، می توانند جایگزین خوبی برای داغ نگه داشتن بازار انتخابات باشند.
كوچ مناظره های انتخاباتی از تلویزیون به كلاب هاوس ؟
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، با پُررنگ شدن فرضیه احتمالی حذف مناظره های انتخاباتی تلویزیون، شبکه های اجتماعی که در دوران کرونا فرصت عرض اندام بیشتری یافتند، از جایگاه ویژه تری در بین مخاطبان بهره مند شده اند. بخصوص اپلیکیشن «کلاب هاوس» که امکان گفت وگوهای چندنفره را هم فراهم نموده است. در این میان حضور بعضی از چهره های سیاسی همچون وزیر امور خارجه و ارتباطات در اتاق های گفت وگوی «کلاب هاوس» می تواند مُهر تاییدی بر رسمیت بخشیدن به این اپلیکیشن باشد.
هرچند که در ایام اخیر احتمالاتی در خصوص فیلترشدن شبکه اجتماعی «کلاب هاوس» هم مطرح شده است؛ اما برخی طرح این مورد را بازارگرمی برای جلب توجه بیشتر مخاطبان به این شبکه اجتماعی عنوان می کنند و در عین حال عده ای هم اعتقاد دارند که فیلتر شدن این شبکه اجتماعی می تواند از فراهم شدن بستری نامطمئن در زمینه گفت وگوهای اجتماعی و سیاسی جلوگیری نماید.
در همین راستا بهروز بهزادی، روزنامه نگار پیشکسوت و رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه اعتماد در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آیا شبکه های اجتماعی می توانند بستر مناسبی برای برگزاری مناظره های انتخاباتی باشند، اظهار نمود: با پیشرفت تکنولوژی و با عنایت به خواست جامعه، مدل ارتباط های دونفره و چندنفره در آینده در اختیار شبکه های اجتماعی همانند «کلاب هاوس» قرار می گیرد. ازاین رو جوامع حتی از رادیو و تلویزیون عبور می کنند و به سمت رسانه های اجتماعی می روند و این یک اتفاق جهانی است. در واقع جریانی است که در بسیاری از کشورهای دیگر شروع خواهد شد و ما هم به ناچار به این جریان می پیوندیم. در این میان آنهایی که سودای بستن و از کار انداختن این اپلیکیشن ها را دارند هم خیلی زود متوجه می شوند که نمی توانند برخلاف جریان روز شنا کنند؛ چونکه این رود، جاری شده است و ما هم باید به آن بپیوندیم.
وی در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه گسترش شبکه های اجتماعی در ایران را منوط به عملکرد ضعیف شبکه های رادیو و تلویزیونی می داند، تصریح کرد: اینکه تلویزیون ما ضعیف عمل می کند، جای شک ندارد. در ضعیف بودن عملکرد تلویزیون همین بس که آگهی دهنده ها دیگر دلشان نمی خواهد با این رسانه همکاری داشته باشند. پیش تر تلویزیون بخش زیادی از درآمد خویش را از راه تبلیغات کسب می کرد، اما هم اکنون بیشتر به دنبال بودجه های دولتی است.
این روزنامه نگار پیشکسوت در ادامه اظهار نمود: شبکه های اجتماعی جدید بستر راحت تری برای گفتگو و سوال و جواب بدون سانسور هستند؛ آن هم در شرایطی که تلویزیون در کشور ما همانند قطاری است که آهسته از این روستا به آن روستا می رود و قطارهای دیگر با سرعت ۳۰۰ و ۴۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کنند.
بهزادی همینطور در پاسخ به این پرسش که آیا طرح مباحث مهم سیاسی و اجتماعی در شبکه های اجتماعی می تواند منجر به سطحی شدن این مباحث شود؟ خاطرنشان کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم این اتفاق خواهد افتاد و رسانه های اجتماعی بهرحال محلی خواهند بود که انتخابات هم در آنها برگزار می گردد. در سالهای آینده که زیاد هم دور نیست، تمام اَکت ها در شبکه های اجتماعی صورت خواهد گرفت. این رسانه های اجتماعی هستند که در آینده مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را پوشش خواهند داد و طبیعتا کشورها، قوانینی برای شبکه های اجتماعی خواهند نوشت و ما هم ناچار به چنین کاری هستیم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا کشاندن مباحث سیاسی و اجتماعی انتخابات ۱۴۰۰ به شبکه های اجتماعی، در نهایت می تواند منجر به افزایش مشارکت شود، اظهار داشت: شبکه های اجتماعی می توانند در مفاهمه بحث های انتخاباتی تأثیر داشته باشند که بعضی از این مفاهیم در جهت شرکت نکردن در انتخابات و برخی هم در جهت شرکت کردن است. به شخصه قبول ندارم که شبکه های اجتماعی می توانند سبب افزایش استقبال از انتخابات شوند؛ چونکه استقبال از انتخابات بستگی به میزان رضایت جامعه دارد.
منبع:

زمان: 14:15:40
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 516
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل