ساخت سنجش آلاینده های محیطی توسط دانش بنیان ها

کاهش آلاینده های تا سنجش و کاهش میزان ذرات معلق موجود در هوا همگی به تجهیزاتی نیاز دارند که توسط یک شرکت دانش بنیان تولید شده است.
ساخت سنجش آلاینده های محیطی توسط دانش بنیان ها

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی و فناوری، علیرضا نورپور مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه فعالان فناور این شرکت در راه سنجش و کاهش آلاینده های محیطی و کنترل کیفیت هوا گام برمی دارند، اظهار داشت: اولین دستاورد دانش بنیان این شرکت یعنی دستگاه غبارسنج دودکش، برای اندازه گیری و کمک به ارائه راه کارهای کاهش آلایندگی کارخانه ها کمک می نماید. با شناخت دقیق از کارکرد نمونه های خارجی این دستگاه، موفق شدیم غبارسنج ایران ساخت را تولید و بخش قابل توجهی از نیاز صنایع، آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را تامین نماییم.
نورپور با اشاره به اینکه شرکت ها، آزمایشگاه ها، پژوهشگاه های پایش و حتی کارخانجات می توانند میزان آلایندگی را بسنجند افزود: به کمک این دستگاه و با سنجش دقیق میزان آلایندگی به بخش های گوناگون صنعت همچون کارخانه ها، می توانیم راه کارها، خدمات و راهبردهای کاهش میزان آلایندگی را ارائه نماییم و در راه کاهش آلودگی هوا گام برداریم.
به گفته این فعال فناور، محصولات از تنوع بالایی برخوردار می باشند و بسیاری به جمع محصولات دانش بنیان پیوسته اند و برخی دیگر در آستانه دانش بنیان شدن هستند. از مهم ترین خاصیت آنها سنجش میزان آلاینده ها به صورت لحظه ای و با دقتی بالا است.
وی با اشاره به این که غبارها و ذرات معلق کارخانه ها نقش مهمی در میزان آلودگی هوا ایفا می کنند، افزود: میزان آلاینده تولیدی کارخانه ها می بایست به صورت دوره ای پایش شود. دستگاه گازسنج دودکش قابل حمل می تواند غلظت گازهای آلاینده خروجی از این دودکش ها را با دقتی بالا بسنجد. این میزان با تحلیل ها و مطالعات بعدی، به اصلاح منشأ تولید آلاینده و در نهایت کاهش آلودگی هوا منجر می شود.
راه کارها و تجهیزاتی کارآمد برای کاهش آلایندگی
این فعال فناور از تنوع در سبد محصولات کاهش آلودگی هوا و محیط های بسته گفت و افزود: علاوه بر تولید بومی دستگاه های گازسنج و غبارسنج محیطی که مؤلفه های زیست محیطی را سنجش و تحلیل می کنند، توانستیم دستگاه سنجش ذرات معلق را که به دو روش و آنلاین و ثقلی این سنجش را انجام می دهد در کشور تولید نماییم. از این تجهیز دانش بنیان برای سنجش آلایندگی، بررسی تأثیر آن روی محیط زیست و موجودات زنده استفاده می شود و در شکل های قابل حمل و ایستگاهی با هزینه ای بسیار پایین تر از نمونه خارجی به بازار عرضه شده است.
نورپور با اشاره به تولید ایستگاه های شهری سنجش آلودگی هوا اظهار داشت: این دستگاه جایگزین بسیار کارآمدی برای ایستگاه های شهری است که بسیار گرانقیمت هستند و واردات تجهیزات و و نگهداریشان، هزینه های بسیار هنگفتی به دنبال دارد. با این تجهیز ایران ساخت، می توان به شکلی کارآمدتر، ارزان تر، چابک تر و مطابق با استانداردهای روز جهانی، آلودگی هوا و ذرات معلق را سنجید.
مدیرعامل شرکت از به روزرسانی و تولید بومی محصولاتی مانند تصفیه هوای خانگی و صنعتی با بهره گیری از فناوری های پیشرفته چون فیلترهای نانو گفت و افزود: عمده ترین مشتریان این تولیدات، دانشگاه ها، کارخانه ها، صنایع گاز، پتروشیمی، سازمان محیط زیست، شهرداری ها و پژوهشگاه ها هستند.
نورپور با اشاره به کار موفق در کاهش آلاینده های شهری، اضافه کرد: در حوزه کاهش آلاینده های شهری، دستگاه فیلتراسیون هودهای صنعتی را به نتیجه رساندیم. این دستگاه آلاینده های خروجی را با کارایی بالای ۹۰ درصد جذب می کند و به شکلی کارآمد می تواند موجب کاهش آلودگی هوای ناشی از صنایع و کارخانه ها شود.
کمک به اشتغال و کاهش ارزبری
این فعال فناور از ارائه راه کارها و نرم افزارهای پایش آلاینده ها به صنایع گفت و افزود: بعد از سنجش آلایندگی صنایع، خدمات مشاوره، ارزیابی و سازوکارهای کاهش آلودگی را ارائه می نماییم.
وی با اشاره به مزیت های قیمتی قابل توجه محصول ایران ساخت نسبت به نمونه های وارداتی، اظهار داشت: بطور مثال دستگاه سنجش آلایندگی هوا که در تهران نصب شده اند، هرکدام به طور متوسط بیش از ۲۰ میلیارد ریال هزینه اقلام مصرفی، تعمیر و نگهداری نیاز دارند اما نمونه ایران ساخت این دستگاه، یک دهم نمونه مشابه هزینه بر است ضمن آن که کارایی بالاتری ارائه می کند.
این فعال فناور همین طور بیان کرد: همین طور نمونه خارجی دستگاه گازسنج دودکش با هزینه ۲.۵ میلیارد ریالی بدون خدمات پشتیبانی و از مبادی غیر رسمی عرضه می شود. در صورتیکه نمونه مشابهی که در کشور تولید کردیم، با کیفیتی بمراتب بالاتر و روزآمدتر، با یک سوم هزینه نمونه مشابه عرضه می شود. تولید این محصولات ضمن کاهش ارزبری، کمک به بومی سازی خیلی از مواد اولیه و صنایع وابسته، زمینه اشتغال مستقیم ۴۰ نفر از دانش آموختگان را بطور مستقیم و صدها نفر بطور غیر مستقیم به دنبال داشته است.

زمان: 19:17:03
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 416
امتیاز: 0.0
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل